zrejme vyberať nedá a musia vymyslieť niečo iné. Nariadenie však ešte platí, takže platiť stále treba.
KOŠICE. Podľa platného nariadenia mesta vodič, ktorý zaparkuje v centre, si teraz musí na mieste kúpiť minimálne polhodinový lístok za 30 Sk, čiže uhradiť daň za vjazd a zotrvanie auta v historickej časti mesta. Prokurátor krajskej prokuratúry však v nedávnom proteste tvrdí, že podľa daňových zákonov vodič, daňovník, nemá pri parkovaní platiť. Má parkovanie len oznámiť, napríklad poverenému zamestnancovi mesta.
Zaplatiť stačí do 30 dní
Následne musí primátor vyrubiť vodičovi daň platobným výmerom. Ten mu potom treba doručiť. Vodič má mať 15 dní na odvolanie. Po nadobudnutí právoplatnosti je výmer splatný do ďalších 15 dní. Teda až vtedy treba platiť. Takto by malo mesto postupovať voči každému jednému z tisícov vodičov, ktorí zaparkujú v centre. To by zahltilo magistrát.
Za jedno parkovanie 360 Sk
Radnica očakáva, že čoskoro prokurátor pošle aj upozornenie, že zákon neumožňuje zdaniť polhodinu, ani kratší čas ako deň. Denná sadzba v nariadení mesta je 360 Sk. Toľko by teda museli platiť aj vodiči, hoci zaparkujú len na 5 minút.
Mesto naťahuje čas...
Napadnutá daň sa však musí platiť a nezákonné nariadenie mesta platí, kým ho nezmenia či nezrušia poslanci. Tí síce rokovali včera, ale vedúca legislatívno-právneho oddelenia Eva Takácsová informovala, že napriek 30-dňovej zákonnej lehote na prerokovanie protestu požiadala radnica prokuratúru o odklad. Dodala, že zastupiteľstvu to predloží až v júni, keď najbližšie poslanci zasadnú. Argumentovala, že skôr to pre zákonné lehoty, ktoré zmena nariadenia vyžaduje, magistrát nestihne. Povedala, že napadnuté veci sa dajú riešiť úpravou nariadenia. Ako presne, však neuviedla.
Knapík: Zrejme sa to nedá
Neprezradil to ani primátor František Knapík (KDH). "Pracujeme na tom. Je viac možných riešení," uviedol najprv. Vzápätí však priznal, že výber "parkovného" ako daň tak, aby to bolo v súlade so zákonom, sa javí ako prakticky nerealizovateľný. Nevylúčil, že by mesto mohlo prestať vyberať peniaze za parkovanie. Označil to však za krajné riešenie, ktoré by v centre mohlo spôsobiť motoristický chaos.
Filipko: Chceme zmenu zákona
Viceprimátor Jozef Filipko (SMK) dodal, že koncom minulého roka národná rada zrušila daň za parkovanie a od januára je spôsob výberu "parkovného" celoslovenským problémom miest a obcí. Avizoval však, že parlament možno od jesene chystá zmenu cestného zákona. Samosprávy chcú, aby im novela umožnila iný výber parkovného než cez daň. Filipko zdôraznil, že súčasné dlhodobé "parkovacie" karty sú v súlade so zákonom, problém je len s "parkovacími" lístkami.
Priester: Sú to nelegálne príjmy
Podnety prokuratúre dal bývalý mestský kontrolór Ľudovít Priester. Tvrdí, že ešte v decembri pri príprave nariadenia upozorňoval mesto na jeho nezákonnosť, no ignorovali to. "Je to totálny právny nezmysel a tieto príjmy mesta sú nelegálne," vyhlásil. Poslanec Alfonz Halenár (nezávislý) sa vyjadril, že šéfka právneho si za to zaslúži okamžitý "vyhadzov" a toto oddelenie je hanbou magistrátu aj primátora.
Knapík i Filipko však prácu právnikov radnice obhajujú s tým, že konali s dobrým úmyslom, je to veľmi komplikovaný právny problém, samospráva musí regulovať parkovanie v centre a ide o významné príjmy rozpočtu mesta (asi 30 miliónov ročne).
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári