občania môžu bezplatne cestovať len s BČK. Ak ju nemajú vybavenú, musia si kúpiť zľavnené cestovné lístky a mať pri sebe buď občiansky preukaz, alebo preukaz ŤZP, ŤZP - S," povedala nám Jana Maliarová z ekonomického oddelenia DPMK. Inými slovami, tí dôchodcovia nad 70 rokov a držitelia preukazov ŤZP a ŤZP - S, ktorí nemajú vybavené BČK, si musia stále kúpiť zľavnený cestovný lístok a mať pri sebe aj doklad totožnosti, resp. preukaz ŤZP. Inak im hrozí sankcia tak ako čiernym pasažierom. Samozrejme, možnosť vybaviť si BČK majú stále, stojí 160 Sk. "Pre dôchodcov nad 70 rokov má BČK platnosť 5 rokov, pre držiteľov ŤZP rok s tým, že sa potom jej platnosť automaticky zadarmo predlžuje o ďalší rok."
Zaujímalo nás, prečo DPMK pristúpil k takému opatreniu. "Podľa zákona musíme evidovať počet cestujúcich, ktorí využívajú zľavy. Je to tak preto, že každý dopravca musí dokladovať využitie dotácií. Takže to nie je náš výmysel," vysvetlila J. Maliarová.
DPMK preto zvažovalo, či si dôchodcovia a držitelia ŤZP budú pred každou jazdou kupovať korunové lístky, alebo si budú musieť vybaviť BČK. Ako menšie zlo sa ukázali BČK.
bm
Autor: Jedna spermia nestačila...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári