MIROSLAV SAMBOR, miroslav.samborkorzar.sk
Prezident Maďarskej republiky László Sólyom včera v rámci návštevy východného Maďarska položil v obci Hejce veniec k pamätníku obetiam tragického nešťastia slovenského vojenského špeciálu AN-24.
KOŠICE. Lietadlo havarovalo na kopci Borsó pri obci Hejce 19. januára 2006. Na palube bolo 43 vojakov, ktorí leteli do Košíc z kosovskej Prištiny, kde pôsobili v mierovej misii KFOR. Pri páde stroja zahynulo 42 ľudí, prežil iba npor. Martin Farkaš.
Foxteriér hľadal výbušniny
L. Sólyom sa najprv vybral na kopec Borsó, kde sa poklonil pri 2,5 metra vysokom granitovom monolite. Na počesť zosnulých slovenských vojakov ho dali postaviť maďarskí lesníci. Stojí tam 42 drevených kolov, osadených na miestach, kde záchranári po havárii našli telá.
Pri čakaní na prezidenta zatiaľ bezpečnostné zložky kontrolovali pietne miesto a jeho okolie. Nadvihli každý veniec, položený pri pamätníku, či sa pod ním nenachádza nástražný systém. S pomocou foxteriéra, vycvičeného na hľadanie výbušnín, preverili aj blízky potôčik. Východ z úzkej uličky oproti ceste, vedúcej k pamätníku, dokonca blokoval traktor.
Stožiare bez vlajok
"Pamätám sa, že lietadlo vtedy išlo približne zo smeru, kde stojí pamätník," zaspomínal si jeden z obyvateľov obce. "Preletelo cez kopec, ktorý je asi o 40 metrov vyšší ako Borsó. O prvý sa stroj nezachytil, o druhý už, žiaľ, áno. Často v dedine stretávame slovenských vojakov, pôsobiacich v zahraničných misiách. Chodia si zaspomínať na mŕtvych kolegov. Je to pekné, ale nepáči sa nám jedna vec. Pri pamätníku sú vlajkové stožiare, avšak prázdne. Slovenská, maďarská a vlajka Európskej únie by na takom mieste určite chýbať nemali. Pri jednej z pietnych spomienok som sa opýtal istého generála, prečo nemôžu byť na stožiaroch. Povedal mi, že to prikazuje protokol. Aký, to už vysvetliť nevedel."
Ministerstvo posudzuje projekt
Keď L. Sólyom prichádzal k pamätníku v obci, boli s ním aj Juraj Migaš, veľvyslanec SR v Maďarsku, plk. Gejza Videczký, pridelenec rezortu obrany SR v Ma´darsku a Géza Rohály, starosta obce Hejce.
"Prístup maďarských kolegov vnímame ako solidaritu s našim najväčším leteckým nešťastím," povedal nám J. Migaš. Ako dodal G. Videczký, "Maďari považujú pamätník za spoločné pietne miesto slovenskej i maďarskej armády a zároveň symbol vzájomnej spolupráce".
Z pamätníka odpočinkový areál
Podľa G. Videczkého by sa 23. mája malo uskutočniť pracovné rokovanie, súvisiace s dostavbou areálu pamätníka. V súčasnosti na Ministerstve obrany SR posudzujú projekt, ktorý predložil G. Rohály.
"Pôjde o dopracovanie prístupových ciest k pietnemu miestu, jeho okolie vyložíme prírodným kameňom, ktorý pochádza z Ruskova," zdôraznil starosta. "Nezopakuje sa tak problém, ktorý pred časom vyvolali niektoré tvrdenia, že sa na pamätníky použili nelegálne privezené skaly. Po dokončení bude pamätník odpočinkovým areálom pre pozostalých. Aby si mohli posedieť, odpočinúť, zamyslieť sa. Urobíme aj studňu s pitnou vodou na osvieženie v čase horúčav."
Autor: nov, super.cz
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári