vzájomného spolužitia.
BRATISLAVA. Kúpa bytu alebo domu predstavuje pre väčšinu dvojíc životnú investíciu. A je len málo párov, ktoré si dnes dokážu zaobstarať vlastné bývanie bez pomoci hypotekárneho úveru. Pri žiadosti o hypotéku nie je až také podstatné, či sú muž a žena v manželskom zväzku, alebo vo voľnejšom partnerskom vzťahu.
Sú si rovní?
Banky uvádzajú, že medzi manželskými pármi a dvojicami, ktoré spolu žijú voľne a rozhodnú sa ísť spolu do úverového vzťahu, nerobia rozdiely. „Ak žiadajú o úver dvaja spolužiadatelia, manželský zväzok nie je pre nás väčšou zárukou splatenia záväzku," tvrdí Marek Michlík z mBank.
Analytik AWD Pavol Ďurkovič sa domnieva, že manželská dvojica je z hľadiska bánk stabilnejšia a v splácaní úveru spoľahlivejšia ako partnerská dvojica. „Banky posudzujú okrem finančnej situácie aj rodinné pomery klienta. Väčšina z nich zadáva do hodnotiaceho systému aj tento údaj a výsledná bonita klientov, ktorí sú partnermi, môže byť mierne nižšia, ako keby boli manželmi," hovorí. Dodáva však, že každá banka posudzuje rodinné pomery iným spôsobom a rozdiely vo výslednej bonite nie sú veľké.
Zohľadnia životné náklady
Banky tvrdia, že ak medzi manželským párom a dvojicou žijúcou vo voľnom vzťahu nie sú závažné odlišnosti, je pravdepodobné, že obe dvojice dostanú úver za rovnakých podmienok. „Zohľadňuje sa fakt, že manželia sa vždy môžu rozviesť a pri mladom páre, ktorý spolu kupuje nehnuteľnosť, je vysoký predpoklad uzavretia manželstva," hovorí Tatiana Jonáková, manažérka pre komunikáciu OTP Banky Slovensko. Podľa hovorkyne UniCredit Bank Zuzany Ďuďákovej môžu byť mierne rozdiely pri počítaní životných nákladov. Tie však nepovažuje za rozhodujúce.
Jeden alebo dvaja
To, či nezosobášená dvojica získa hypotéku za horších podmienok než manželia, sa v bankách odvíja od toho, či o jej poskytnutie požiada len jeden z dvojice, alebo obaja.
Tento fakt je dôležitý pre posúdenie bonity žiadateľa alebo žiadateľov. „Je pochopiteľné, že klienti s vyšším príjmom dosiahnu lepšiu bonitu a výhodnejšie podmienky," vraví Tereza Molnár Copláková, riaditeľka komunikácie ČSOB.
Ak do úverového vzťahu vstupuje jeden žiadateľ a preukáže nižšiu bonitu, môže sa to odraziť v nevýhodnejších podmienkach úveru. Keď sa rozhodne o hypotéku požiadať spoločne dvojica žijúca vo voľnom vzťahu, vstupuje druhý partner do úverového vzťahu ako solidárny dlžník.
Manželia dilemu neriešia
Dilemu, či o hypotéku požiadať spolu, manželia neriešia. Do úverového vzťahu vstupujú spoločne. „Aj v prípade manželov je však možné, aby o úver žiadal len jeden z nich. Ale musia mať na tento účel zúžené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov," pripomína Alena Walterová, hovorkyňa VÚB.
DENISA ČIMOVÁ
Autor: Hypotéka sobášom nezlacnie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári