majetok pre prípad rozvodu.
BRATISLAVA. Istou formou poistky však môže byť notárska zápisnica, v ktorej sa dá upraviť bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Môže sa zúžiť, ale aj rozšíriť nad rámec toho, čo do bezpodielového spoluvlastníctva podľa zákona patrí.
Až po svadbe
Na rozdiel od predmanželskej zmluvy, ktorá sa v krajinách, kde to legislatíva umožňuje, spisuje pred svadbou, bezpodielové spoluvlastníctvo manželov sa notárskou zápisnicou nedá upraviť skôr, ako je manželský zväzok právoplatne uzavretý. Ak by bola napísaná v predstihu, nebola by platná, pretože bezpodielové spoluvlastníctvo manželov vzniká až svadbou.
Dohody o úprave bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ktoré majú formu notárskej zápisnice, možno meniť či zrušiť kedykoľvek počas trvania manželstva.
Poplatok za spísanie zápisnice stanovuje príloha vyhlášky č.31/1993 Z.z., pri jeho určení sa vychádza z ceny predmetu notárskeho úkonu. Ak je ním nehnuteľnosť, poplatok sa odvíja z jej ceny.
Menej využívanou možnosťou je vyhradenie vzniku bezpodielového spoluvlastníctva manželov ku dňu zániku manželov. V praxi to znamená, že počas manželstva môžu muž i žena nadobúdať, ale aj predávať majetok individuálne, bez súhlasu partnera. Ak však dôjde k rozvodu, vyčísli sa hodnota ich spoločného majetku ku dňu zániku manželstva a suma sa delí na polovicu. „Táto forma je výhodná najmä pre tie manželstvá, kde sú manželia od seba finančne nezávislí alebo obaja podnikajú a potrebujú voľnosť pri nakladaní so svojím majetkom," dodáva Hudecová.
(čim)
Autor: Rocker píše o Mossovej
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári