Manželstvo je výhodné pri dedení, partnerstvo napríklad pri zadlžení sa jedného z dvojice.
BRATISLAVA. Potvrdiť vzájomný vzťah na úrade či v kostole, alebo si ponechať v rámci spoločnej existencie istú mieru nezávislosti? Pri hľadaní odpovede na otázku, ktorej možnosti dať prednosť, rozhodujú aj právne a ekonomické výhody dvoch foriem spolužitia.
Partnerstvo s poistkami
Z právneho hľadiska rieši manželský zväzok veci, ktoré treba pri partnerskom spolužití ošetriť po jednom. To dvojicu, ktorá spolu žije, oberá nielen o čas, ale najmä o peniaze. To bol aj prípad Márie, ktorá s priateľom do budúcna neplánuje svadbu, no rozhodli sa pre spoločné bývanie. Prvý problém bol presvedčiť Máriiných rodičov, aby súhlasili s tým, že peniazmi, ktoré jej od detstva sporili, prispeje na kúpu bytu, kde budú žiť bez manželského sľubu. Rodičia trvali na tom, že mladí u notára potvrdia, akú sumu dcéra partnerovi požičala. Priateľ, ktorý si bral na byt úver, v prospech Márie uzavrel životnú poistku.
Právne a finančné istoty
Ak by táto dvojica žila v manželstve, niektoré záležitosti by nemusela riešiť. Úver by si brali spolu, byt nadobudnutý v manželstve by bol, ak by sa nerozhodli inak, súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V prípade rozvodu by sa delil tak ako iný majetok získaný po svadbe - na polovicu. Diana Gločková z advokátskej kancelárie Patent Iurist je presvedčená, že manželstvo zabezpečí výhodnejšie postavenie aj pri dedení, pri informovaní o zdravotnom stave druhého manžela či pri samostatnom vybavovaní vecí, ktoré sa týkajú spoločného života.
Dlh druhého dostihne
Aj keď sa na vedení samostatných účtov môžu dohodnúť manželia takisto ako druh s družkou, partnerský vzťah má z pohľadu osobných financií jednu zásadnú výhodu. „Ak sa jeden z partnerov zadlží, dlh automaticky neprechádza na druhého z partnerov," vraví Ďurkovič. Platí to však len v prípade, ak so svojím partnerom nevstúpil do úverového vzťahu ako ručiteľ či spoludlžník. Manželia sú na tom horšie. „Ak jednému z nich vznikol počas manželstva dlh, veriteľova pohľadávka môže byť uspokojená aj z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov," tvrdí Gločková. O tejto nevýhode sa presvedčila napríklad Jana zo stredného Slovenska. Jej exmanžel počas manželstva neplatil zdravotné poistenie ani nájom za prenajaté priestory. Nedoplatky spolu s penálmi narástli do úctyhodnej výšky. Muž nemal príjem, a tak sa veritelia obracali na jeho polovičku, ktorá pracovala, aby dlhy vyrovnala. Dokonca aj po rozvode.
Majetok mimo ohrozenia
Preneseniu dlhu na manžela, ktorý s ním nemá nič spoločné, sa dá istými spôsobmi predísť. Jedným z nich je zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, po ktorom na majetok, ktorého sa zúženie týka, veritelia už siahnuť nemôžu. Počas manželstva môže súd bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zrušiť, ak jeden z dvojice získal podnikateľské oprávnenie. Urobí tak však len na základe návrhu, ktorý musí podať ten z manželskej dvojice, kto nezískal oprávnenie na podnikanie. „Ak oprávnenie majú obaja, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich," radí notárka Dagmar Hudecová. Dopĺňa, že za návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov navrhovateľ zaplatí súdny poplatok 5000 korún.
DENISA ČIMOVÁ
--FAKTY---
Manželský zväzok
n ak sú medzi príjmami manželov veľké rozdiely alebo jeden z nich nemá príjem, platí vyživovacia povinnosť, a to aj v čase, keď už dvojica spolu nežije, ale nie je ešte rozvedená, solventnejší manžel to môže považovať za nevýhodu,
n ak sa dohodnú na vlastníctve spoločného účtu a uložení úspor, ušetria peniaze na poplatkoch,
n ak si chce jeden z manželov uplatniť na druhého nezdaniteľnú časť príjmov, za podmienok určených zákonom môže,
n ak chce jeden z dvojice získať o svojom najbližšom informácie u lekára, na polícii či na úrade, mali by mu vyhovieť,
n ak sa pár rozvedie, manžel s nižším príjmom môže pri delení majetku získať viac, ako mal pred svadbou,
n ak jeden z manželov zomrie, druhý má za stanovených podmienok nárok na vdovský či vdovecký dôchodok,
n ak jeden z manželov zomrel a zanechal majetok, druhý by nemal ostať bez dedičstva.
---FAKTY---
Partnerské spolužitie
n ak hrozí, že sa jeden z dvojice zadlží, druhý, keď mu nebol pri pôžičkách ručiteľom, nemá povinnosť dlhy splácať,
n ak si dvojica nie je istá tým, že vzťah pretrvá, ušetrí nielen peniaze na svadbu, ale neskôr usporí aj na poplatkoch za rozvod a delenie majetku,
n ak si chcú partneri udržať istú mieru nezávislosti a majetkovo právne, finančné aj dedičské záležitosti si dokážu zmluve dobre zabezpečiť.
Autor: Rocker píše o Mossovej
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári