nedokážu dohodnúť na konečnej podobe kolektívnej zmluvy. Odborári žiadajú 17-percentné navýšenie miezd. Vedenie firmy tvrdí, že požiadavky odborárov sú neopodstatnené. Zamestnanci sú od piatka v štrajkovej pohotovosti.
MICHALOVCE. Firma BSH zamestnáva v Michalovciach takmer tisíc zamestnancov. V závode vyrábajú eektromotory a čerpadlá do práčok, umývačiek riadu a sušičiek. Takmer polovica zamestnancov je v odboroch. Chod firmy a výroba napriek štrajkovej pohotovosti nie je ohrozená.
"Len sme takouto formou dali najavo, že nesúhlasíme s podmienkami, ktoré v kolektívnom vyjednávaní zatiaľ sú," povedal predseda miestneho odborového zväzu Jaroslav Jenčík.
Čo chcú odborári
Podľa odborárov sa priemerná mzda bez manažérskych platov pohybuje v závode na hranici 15-tisíc korún, vrátane nadčasov a základných príplatkov. Štvorpercentný nárast miezd a štyri percentá presunúť z variabilnej zložky, ako to navrhuje firma, je pre odborárov neprijateľné. Požadujú 17-percentné navýšenie platov.
"Je potrebné, aby sa obidve strany dohodli na nejakých prijateľných kompromisoch," hovorí člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica.
Odborári ďalej navrhujú, aby sa zrušené príplatky k mzdám vrátili na úroveň spred roka 2006. Práve vtedy došlo v závode k zníženiu všetkých mzdových zvýhodnení na úroveň Zákonníka práce. Odborári sú presvedčení, že ich požiadavky sú v súlade s ekonomickými možnosťami firmy. Navýšenie miezd odôvodňujú nárastom spotrebiteľských cien, potravín a nákladov na bývanie.
O ostrom štrajku zatiaľ odborári hovoriť nechcú. "Je predčasné hovoriť o záveroch ako je štrajk. Pokračujeme podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní. Ideme pred sprostredkovateľa," dodal Jenčík.
Firma: Požiadavky odborárov sú neopodstatnené
"Firma je prekvapená z tohto kroku. Vyjednávanie pokračuje ďalej v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní. Dohodneme sa na sprostredkovateľovi. Chceme využiť všetky kroky, ktoré zákon o kolektívnom vyjednávaní ponúka. Naša firma je aj lídrom čo sa týka odmeňovania v tomto regióne. Máme vyššiu priemernú mzdu ako má Slovenská republika v priemysle. Naše tarify sú vyššie ako je vyššia kolektívna zmluva vo zväze elektropriemyslu," uviedol vedúci personálneho oddelenia Jozef Adam.
Dodáva, že postup odborárov považuje za neadekvátny, pretože už štrnásť rokov sa vždy dohodli na kolektívnej zmluve. Kolektívne vyjednávanie je momentálne na mŕtvom bode. Ak sa odborári a firma v priebehu nasledujúcich dní nedohodnú na sprostredkovateľovi, ktorý pomôže situáciu riešiť, do 30 dní ho určí ministerstvo práce.
Spoločnosť BSH patrí medzi najväčších zamestnávateľov v okrese Michalovce. Závod tu postavili v roku 1993 ako divíziu Siemens Automotive. V roku 1998 ho prevzal jeho najväčší zákazník Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH. Vznikla tak samostatná spoločnosť. Firma je dcérskou spoločnosťou BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH , ktorá pôsobí na celom svete. Vyrába elektrospotrebiče. BSH má 45 závodov v 15 krajinách. Centrála koncernu sa nachádza v Mníchove.
(mipo)
Autor: PRIPRAVIL: Roman Rokytka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári