Úsilie štátu o spätné získanie odpustených daní vo výške 416 miliónov korún od košického podniku Frucona skončilo neúspechom. Proti boli slovenské súdy.
KOŠICE. Štát stratil šancu, že od potravinárskeho podniku Frucona Košice dostane dane, ktoré mu najskôr odpustil. Krajský súd v Košiciach mu včera odkázal, že nemôže meniť rozhodnutie iného súdu, ktoré odpísanie 416-miliónového dlhu umožnilo. A to bez ohľadu na to, že takýto postup považuje Európska komisia v Bruseli za protiprávnu štátnu pomoc.
V roku 2004 Frucona nebola schopná platiť veriteľom a požiadala o vyrovnacie konanie. Daňový úrad Košice IV v ňom súhlasil so zaplatením 35 percent z daňového dlhu 640 miliónov korún, teda 224 miliónov. Výšku vyrovnania potvrdil Krajský súd v Košiciach.
Brusel zasiahol
O dva roky neskôr Slovensko začalo od Frucony zvyšnú časť nezaplatenej pohľadávky vymáhať. Nariadila mu to Európska komisia, keď rozhodla, že odpustenie dlhu je neoprávnená štátna pomoc, ktorá nemala za cieľ záchranu podniku a nespravodlivo ho zvýhodnila oproti konkurentom.
Štát oprel žalobu proti Frucone o toto rozhodnutie Európskej komisie. Spoliehal sa na to, že podľa slovenskej ústavy sú takéto právne akty Európskej únie pre Slovensko záväzné a majú prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi.
Okresný súd Košice II však dospel k záveru, že odpísanie dlhu nebolo štátnou pomocou. Zamietnutie žaloby vlani odôvodnil aj tým, že z rozhodnutí Európskej komisie pre nezávislé súdy nevyplývajú žiadne povinnosti.
Súd: Dlh nie je
Podobne včera uvažoval aj krajský súd. "Európska komisia zaviazala Slovensku pohľadávku vymáhať a nie, že ju aj musí vymôcť," povedal predseda senátu Vladimír Hríb.
Podľa neho dokonca žiaden dlh Frucony právne neexistuje. "Je tu právoplatne rozhodnutie súdu o vyrovnaní z roku 2004 a k vyrovnaniu aj došlo. Vyhovieť žalobe by znamenalo zmeniť ho, čo nie je tento súd oprávnený," vyhlásil.
Daňové riaditeľstvo ešte pred dvoma rokmi využilo inú možnosť ako rozhodnutie súdu o vyrovnaní zvrátiť. Na jeho podnet podala Generálnu prokuratúra mimoriadne dovolanie, Najvyšší súd ho však zamietlo.
Krajský súd včera tiež spochybnil názor Európskej komisie, že by štát od Frucony dostal viac v konkurze ako vo vyrovnaní, keďže by došlo k priamemu predaju majetku podniku. Odvolal sa pritom na posudok znalca z ekonómie, ktorý takýto vývoj označil za otázny.
Stíhanie zastavili
Hríb pri odôvodnení rozsudku spomenul aj rozhodnutie špeciálnej prokuratúry o zastavení trestného stíhania Igora Grekova, ktorý v roku 2004 ako riaditeľ daňového úradu súhlasil s čiastočným uhradením dlhu Frucony. Vyšetrovanie skončilo so záverom, že jeho konanie nebolo trestným činom.
Grekova zo štátnej služby prepustili na vlastnú žiadosť v septembri 2004. Po prepuknutí kauzy sa obhajoval, že zachránil štátu 224 miliónov a zároveň aj jednu z posledných veľkých potravinárskych firiem na východe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári