vecí a rodiny Viera Tomanová (Smer). Ako pre náš denník priznala, okrem boľavého kolena ju trápi aj zdravotný stav jej už legendárneho psíka Reta, ktorý sa po údajnej otrave z leta minulého roku zmenil na smutného a chorého vlčiaka.
KOŠICE. Ministerka Tomanová nás informovala, že v týchto dňoch by takmer dva milióny domácností na Slovensku mali obdržať informačný leták o dôchodkovom sporení, ktorý má občanom podať základné informácie o druhom dôchodkovom pilieri z hľadiska jeho výhodnosti.
"Ľudom dávam objektívne informácie"
Keďže aj napriek antikampani ministerstva z neho do uplynulého piatku vystúpilo len 23 000 osôb a vstúpilo nových 8 000, zaujímalo nás, či to V. Tomanová neberie ako svoju prehru.
"Tých 8000 tam pribudlo na základe masívnej reklamy. Záujem o druhý pilier majú prevažne mladí ľudia. Mnohí, ktorí zvažujú vstup, nemajú dostatok informácií a ovplyvňuje ich najmä klamlivý a závadzajúci prístup dôchodcovských správcovských spoločností (DSS). Keď sme predkladali novelu zákona, počítali sme s výstupom 30 800 ľudí, čo sa zrejme naplní. Musím však povedať, že pre 300 000 ľudí je katastrofou, keď v tomto systéme zostanú. Ja nepresviedčam ľudí, ale dala som im možnosť sa slobodne rozhodnúť a každému dávam objektívne infomácie. A nebojujem ani s DSS a nie je to žiaden politický zápas, do ktorého ma vy, novinári, chcete dotlačiť. Chcem, aby ľudia vedeli, čo ich čaká. Minimálne najbližších 20 rokov bude prvý pilier výhodnejší ako druhý," tvrdí.
Riešením problémov je vraj plná zamestnanosť
Ministerka sa nedávno prezentovala myšlienkou, že riešením demografických problémov v dôchodkovom systéme by bola plná zamestnanosť. Otázne je, či sa v našich podmienkach vôbec dosiahnuť dá, preto nás zaujímalo, ako by toto chcela zrealizovať napríklad na rómskom sídlisku Luniku IX.
"Existujú osobitné programy, ktoré sú na to nastavené. Ak hovoríte o tejto komunite, skúsenosti z Holandska alebo Talianska ukazujú, že by sa to dalo urobiť. Mal by to byť národný program, ktorý budeme realizovať prostredníctvom úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Im sa to podarilo, pričom úspešnosť zamestnania dlhodobo nezmaestnaných ľudí sa pohyboval až okolo 67 percent. Keby u nás toto číslo dosiahlo napríklad 50 percent, bol by to obrovský úspech. Platí, že čím viac ľudí pracuje a čím vyššie budú ich mzdy, tým vyššie budú odvody do dôchodkového systému," argumentovala Tomanová.
Ako ešte ministerka dodala, v troch najchudobnejších krajoch na Slovensku (Prešovský, Košický a Banskobystrický) sa na jeseň začne s realiziciou tzv. sociálnych podnikov. Tento projekt potrvá 2,5 roka a v nich nájde prácu minimálne 30 percent dlhodobo nezamestnaných z celkového počtu ich zamestnancov. Na každý projekt je vyčlenených po 3 milióny eur, pričom konkrétna výška prostriedkov bude stanovená podľa počtu dlhodobo nezamestnaných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári