Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky

Peter Šťastný: Široký sa chce na výstavbe haly nabaliť!

Golonka o ňom nedávno pre SME povedal, že je intrigán. PETER ŠŤASTNÝ tvrdí, že ide o úvahy úbožiaka. Jeho úhlavným nepriateľom je šéf hokejového

zväzu Juraj Široký. Podľa neho sa chce nabaliť na výstavbe hokejovej haly.

Napriek podľa vás asi najkvalitnejšiemu play off, hokejová základňa u nás klesá. Kto za to zodpovedá?

- Vstupujú tam rôzne objektívne aj subjektívne príčiny, ale... Prezident medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel mi na môj list odpovedal tým, že vychvaľoval eštebáckeho súdruha a kapitána Širokého. Vraj ako dobre pracuje pre IIHF. Ale o tom to nie je. Pointa tkvie v tom, či taký človek a s takou minulosťou má vôbec byť v Rade IIHF. Veď práve on je zodpovedný za scvrknutie našej hokejovej základne! Kto iný, ak nie on? Veď on je prezident nášho zväzu a zodpovedá za výsledky aj so svojím vedením.

Skryť Vypnúť reklamu

Je tu však množstvo hráčov, najmä bývalých, ktorí Širokého prácu chvália. Podľa nich je výborný manažér, ktorý to tam dal do poriadku.

- Ale kto to hovorí? Koho ústa to rozprávajú? Veď pozerajte, kto sú jeho zástancovia.

Golonka, Rusnák, Walter, ...

- No veď hovorím. Eštebáci a eštebákom naklonení priaznivci, ktorí sa priatelili s minulým režimom.

Minimálne Golonka v Ústave pamäti národa žiadny spis nemá.

- Nemusel mať žiadny zápis, veď preto hovorím aj o priaznivcoch, ktorí veľmi dobre vychádzali s každým režimom, aby mohli robiť kšefty.

Golonka k nim patril?

- Bezpochyby. Veď ja to počúvam od mnohých ľudí, od hráčov, ktorí s ním boli v kontakte. Golonka bol nepochybne veľkým kamarátom komunistov. A je aj klamár, lebo to množstvo lží, ktoré vám v rozhovore narozprával na moju osobu... veď to sa ani nedá počúvať. Je to smutné.

Skryť Vypnúť reklamu

Golonka tvrdí, že ste boli intrigánom dávno pred revolúciou.

- Každý má právo na svoj názor, môže si povedať, čo sa mu páči. Keď je zlé povedať pravdu a ukázať prstom, tak naozaj som intrigán.

Intrigy ste ako bratia podľa neho robili aj za morom, preto vás klub rozpredal na rôzne miesta.

- To sú absolútne nezmysly. Hrali sme spolu oveľa dlhšie ako iní. V NHL boli aj šiesti bratia a nehrali spolu. My sme vydržali prakticky tri roky.

Klamal?

- Z jeho strany ide o úvahy úbožiaka.

Tvrdí tiež, že v Sieni slávy by mali byť len tí, ktorí neemigrovali a zabávali divákov doma.

- Na tom sa smejú aj jeho rovesníci a mnohí ďalší. Koľko tu on bol? Keď mohol, šiel do Nemecka a motal sa kadetade. Jemu bol slovenský fanúšik úplne ukradnutý. Vždy ho zaujímali len materiálne veci, vychádzal dobre s kýmkoľvek, kto mu pomohol niečo nadobudnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho morálne zlyhali všetci tí, ktorí emigrovali z ekonomických, nie z politických dôvodov.

- Keby som chcel emigrovať z ekonomických dôvodov, tak odídem v rokoch 1976 až 1977, keď bol o mňa záujem. Naháňali ma, aby som hral vonku. Nikdy som nechcel vonku podpísať žiadny kontrakt, nemal som záujem, veď som tu mal celú rodinu.

Údajne máte s bratom Mariánom veľmi zlé vzťahy.

- To sú všetko lži. Golonka v rozhovore s vami spomínal nejakú jeho knižku o mne. To je obrovská lož, nikdy žiadnu takú nenapísal, naše vzťahy sú úplne v poriadku. Nehovorím, že sú ideálne, ale kto dnes má ideálne vzťahy? Telefonujeme si, stretávame sa... Naše vzťahy sú jednoducho veľmi dobré. Golonka vám vyslovene klamal.

Prečo ste s Golonkom na nože?

- Spýtajte sa jeho spoluhráčov, čo je to za človeka, ja ho osobne nepoznám. Videl som ho hrať len raz, vtedy hrával za Zvolen a bola to úplná katastrofa. Ale úplná! Nespochybňujem však, že bol dobrým hokejistom, hrával v reprezentácii, ale to je tak všetko. Ako o človeku som o ňom nič dobré nepočul.

Nevznikli tie spory v roku 1996, keď vám údajne Pašek sľúbil post reprezentačného trénera a zrazu sa ním stal Golonka?

- To mi sľúbil Mitošinka, vtedajší šéf zväzu. Všetci o tom vedeli, nakoniec však z toho vycúval aj Mitošinka, vraj som si dával podmienky, kto budú moji asistenti, a preto to neprešlo. Samozrejme, že som si ich dával. Čo čakali, že najbližších spolupracovníkov mi vyberú oni?

Prečo ste sa proti Širokému ozvali až v čase, keď už ste neboli generálnym manažérom reprezentácie? Inými slovami kým vás platil, mlčali ste. Údajne sa neviete povzniesť nad to, že s vami nepredĺžili zmluvu.

- Jeho oficiálne stanovisko až donedávna bolo, že nikdy pre ŠtB nepracoval, ani s ňou nespolupracoval. Mne ide len o tvár slovenského hokeja. Niekto by veľmi rád posunul náš spor do osobnej roviny, pričom práve ten je najviac vzdialený od pravdy. Veď v tom čase som nemal žiadne právne a hodnoverné podklady o Širokého spolupráci s ŠtB. Pozrite si moje vyjadrenia z roku 2005 už vtedy som povedal, že eštebáci by nemali mať žiadne funkcie pri reprezentácii. Vyjadril som sa jasne. A stálo ma to, čo ma to stálo.

To, že Široký zrejme nie je úplne čistý, presakovalo už dávno pred zverejnením informácií o jeho kariére v ŠtB, vedelo sa, že bol zamontovaný do Harvardských fondov, v ktorých spolupracoval s Koženým. Prečo ste potom na ten zväz šli?

- Ešte raz to, že bol naozaj eštebákom, sa preukázalo až v roku 2007. Všeličo sa hovorilo už predtým, ale nebolo to potvrdené. A verte, že keby som o tom vedel, bol by som prvý, kto by ho vyzval na odstúpenie.

Podľa vás by vôbec nemali byť ľudia spojení s ŠtB vo verejných funkciách?

- Široký má pred aj po roku 1989 takú minulosť, že tam nemá čo robiť. Pospolitým ľuďom sa v rámci Harvardských fondov stratili desiatky miliárd, veď ho obviňujú jeho vlastní! Ja len čakám, kedy začne Kožený rozprávať, až sa k nemu dostane prokurátor, lebo zatiaľ stále čaká vo väznici. A isté veci už predsa povedal. Všetci to vedia, médiá o tom píšu, vrabce to čvirikajú na streche, že podporoval Schustera, Gašparoviča, ich strany, potom Smer. Veď potom je ten človek asi najvplyvnejší na Slovensku, nie? Tu a tam sa objaví priama zákazka na prípojku pre autostrádu za 207 miliónov, dostala to Širokého firma. Iné zákazky ako renovácia hradu za vyše miliardy tiež. Prihlásili sa až dvaja! Tomu mám ako rozumieť? Že tu nikto nemá záujem o miliardové zákazky? A tie ponuky sa robia tak, že pätnásť percent ide tomu, kto z toho profituje. Niekedy aj dvadsať až tridsať percent.

Prekáža vám aj výstavba nového hokejového štadióna.

- Až mi zimomriavky chodia po chrbte, keď počúvam, že ho "akože" zvládnu postaviť za 3,5 miliardy, najnovšie až za 4 miliardy. A verte, že keď Široký povie, že to bude taká suma, tak aj bude. A v čom je problém? Boli tu ponúknuté varianty, ktoré sa pohybovali od 60 miliónov do 80 miliónov dolárov podľa toho, či pôjde o halu pre 12-tisíc, alebo pre 15- tisíc divákov. Uvažuje sa o tej pre 12- tisíc ľudí. Kto len trochu pozná pozadie, tak vie, že najlepšie štadióny stavajú severoamerické firmy a ceny sú kótované v amerických dolároch. Inflácia je možno tri percentá, slovenská koruna pritom za posledné tri roky spevnela oproti doláru takmer o päťdesiat percent. Vtedy ten drahší variant vychádzal v prepočte na 2,4 miliardy. Dnes po spevnení koruny vychádza na 1,7 miliardy a ak k tomu aj pridáte nejakú infláciu, vyjde to stále len 1,8 až 1,9 miliardy. Aj to len pri tom väčšom variante. Posledné najmodernejšie štadióny v Nemecku vyšli len na 70 miliónov eur! A sú to haly pre 13 600 divákov.

Niekto sa teda na tom nabaľuje?

- Nebudú to stovky miliónov, ale vyše miliardy! Ako je možné, že tu na to nikto nič nepovie? Týmto veciam sa venujem dvadsaťpäť rokov, rokoval som s firmami, ktoré stavali najkvalitnejšie a najmodernejšie štadióny sveta... spýtajte sa Jana Filca, tiež sedel aspoň na dvoch mítingoch. A potom ma už zrazu neprizvali. Možno aj tu treba hľadať dôvody, pre ktoré som musel zo zväzu odísť. Niekto sa potrebuje nabaliť na obrovských sumách.

Spýtam sa explicitne v prípade štadióna ide o Širokého kšeft?

- Bezpochyby. A toto je ten šikovný manažér? Nepochybujem o tom, že pre pár komplicov je veľmi šikovný, že im veľmi veľa zarobí. To sú predsa miliardy. Štát a ľudia mlčia, ale o tomto predsa treba rozprávať. Medzi slušnými ľuďmi musí prísť k povstaniu! Treba s tým niečo robiť, lebo ľudia ako súdruh eštebácky komunistický kapitán nesmú byť na popredných pozíciách. Tu je obrovská korupcia práve kvôli takýmto ľuďom.

Lenže ak je to tak, prečo taký človek ešte nesedí?

- Len jedno slovo korupcia.

Široký podpláca, aby nesedel?

- Tak to povedal Kožený. Veď kam šli tie stovky miliónov dolárov? Na to, aby si kúpil nevinu. Tak to povedali iní a ja tomu verím. Vidím to na každom kroku, lebo prokuratúra môže konať a nekoná. Všetko zastavili, vraj je nedostatok dôkazov.

Považujete ho za úplatkára, ktorý si kupuje beztrestnosť?

- Nemám o tom najmenšie pochybnosti.

Prečo nepodáte trestné oznámenie?

- Lebo zatiaľ nemám v rukách nič konkrétne. Len považujem za svoju povinnosť apelovať na kompetentných. Mimochodom jedna z alternatív hovorila, že sa štadión mohol postaviť bez jediného haliera občanov!

Široký tvrdí, že má s vami viacero súdnych sporov.

- Zaplavil ma nimi, chodí mi toľko všelijakých žalôb, že až. Len to posúvam svojmu advokátovi. Ja sa s ním zase súdim za výdavky, ktoré mi spôsobuje. On útočí na moje najzákladnejšie a najprincipiálnejšie demokratické slobody ako sloboda slova a vyjadrovania. Cieľom je len zavádzať verejnosť a zastrašiť žalovaného. U mňa však staré eštebácke praktiky neuspejú.

On to však vníma ako urážky na cti a ohováranie. Tvrdí, že všetky vaše obvinenia sú nepodložené.

- Nepodložené? Ešte nikdy som nepovedal nič, čo by bolo nepodložené. Dôkazy nech hľadá prokuratúra, ja hovorím len o veciach, ktoré vidím, o ktorých píšu novinári, počúvam, čo hovoria jeho kolegovia, s ktorými zakladal Harvardy.

Nerešpektujete prezumpciu neviny.

- Rešpektujem ju, ale môžem mať svoj názor. Nech konajú na to určené orgány. Keby hľadali, tak by zistili veľa vecí. Ja mám tendenciu veriť tým, ktorých chytia a začnú spievať. A na Širokého ukázali jeho vlastní bývalí kolegovia. To sú podložené veci.

Ste ochotný stretnúť sa v živej debate spolu so Širokým?

- Som ochotný stretnúť sa s kýmkoľvek. Nedávno som bol v De Facto. Volali aj Širokého, aj Rusnáka, Golonku... nikto nechcel prísť. Ja som prišiel. Vyberte si moje výroky z ktoréhokoľvek roku, budem si za nimi stáť, lebo vždy hovorím len fakty.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 2. Zázračná škola so zelenou strechou
 3. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 5. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 6. Zázračná škola so zelenou strechou
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Crème de la crème po slovensky
 9. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 10. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 591
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 012
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 704
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 776
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 483
 6. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 354
 7. Po Slovensku na motorke 6 000
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 5 851
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 258
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 4 168
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Riaditeľka školy ukazuje, kde bude stáť nový skatepark.

Zmenší sa parkovisko, hrozia sťažnosti ľudí.


a 1 ďalší 10 h
V tomto dome na Kmeťovej ulici sídli notársky úrad Vojtecha Kavečanského. Aktuálne má výkon funkcie pozastavený.

Stopli mu výkon funkcie, mohlo to byť inak.


10 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop