mája ponúka Východoslovenské múzeum, je to atrakcia ako sa patrí. Expozíciu Uršuly Ambrušovej Trinásta komnata... nedávno okorenilo vystúpenie mikromága Ladislava Tischlera, ktorý však okrem kúzlenia trávi chvíle aj iným zmysluplným spôsobom. Je totiž konzulom SR v Budapešti.
Predpokladám, že blízky vzťah k mágii nie je u vás len otázkou posledných rokov...
- Kúzliť som začal ešte počas študentských čias. Neskôr, v roku 1982, ako bolo vtedy zvykom, som zložil profesionálne skúšky (prehrávky) cez Slovkoncert. Popri vysokoškolskom štúdiu som vystupoval na javisku a tanečnom parkete v estrádach a baroch. Neskôr som sa začal intenzívne venovať mikromágii, kde sa kúzli s malými predmetmi na stole pre menšiu spoločnosť 6-8 ľudí. Umožňuje to bezprostredný kontakt a aktívnu komunikáciu s divákom.
Čo sa vám na mágii páči najviac?
- Odmalička som mal rád cirkus. Keď som v mladosti videl kúzelníkov, prirodzenou zvedavosťou som sa pokúšal zistiť, ako to robia. Neskôr, počas gymnaziálnych rokov, som v Košiciach stretol pánov Ivana Mózera a Leopolda Jiříčka, ktorí sa ma ujali a začali ma priúčať remeslu. Zlomom však bol pre mňa vstup do Českého magického zväzu, v ktorom som dodnes členom. Najúspešnejší bol rok 1992, keď som vyhral posledné federálne majstrovstvá Československa v kategórii mikromágia.
Aké kúzla patria medzi vaše najobľúbenejšie?
- Venujem sa najmä kúzlam s kartami. Väčšinou uprednostňujem triky, kde rozhoduje šikovnosť rúk. Všetko však závisí od obtiažnosti. Ako keď je v krasokorčuľovaní rozdiel medzi dvojitým lutzom a štvoritým rittbergerom, tak v mágii je tiež potrebný rôzne dlhý čas na osvojenie si určitej techniky. A tak ako v hre na gitare, keď už človek pozná niekoľko akordov a vie si sám zložiť pesničku, aj tu, pokiaľ nadobudnete istú rutinu a spoznáte určité hmaty a postupy, môžete si začať kúzla sami vymýšľať.
Existujú kúzla svetových mágov, ktorým neviete prísť na zúbok?
- Momentálne je veľmi málo trikov, ktoré sú pre mňa tajomstvom. Vždy sa na kúzelníka dívam očami profesionála a nie ako divák sústredený na konečný efekt, čo je veľký rozdiel. Keď vidíte, ako lieta Copperfield, ste v šoku. Tento trik však pripravoval 7 rokov a následne sa objavil v odbornej literatúre s presným popisom. Všetko je to o technike. Čiže keď vidíme niekoho levitovať, nie je to zázrak.
Neláka vás práve táto veľkolepejšia mágia?
- Vlastne nie. Mikromágiu totiž v súčasnosti robím ako svoje hobby, moja profesia je trošku vážnejšia. Kúzlenie je výborný relax a poistka na dôchodok. (Smiech.)
Zaujímalo by ma, keďže pracujete na ministerstve zahraničných vecí, či tam oficiálnym návštevám občas niečo zo svojho umenia nepredvediete?
- Tam nekúzlim, hoci aj v diplomacii musíte vedieť občas trošku aj čarovať.
Máte vo svojom odbore nejaké vzory?
- Na svete je veľmi veľa výborných kúzelníkov. Vedú Američania, ale do popredia sa dostáva i Ázia, Japonsko, Čína, Holandsko a Rakúsko. V mikromágii obdivujem napríklad Michaela Amara z USA. U nás však boli aj sú tiež výborní kúzelníci Alexander Gerič, Tomáš Huska, Frederick a z mladšej generácie Jožko Talostan a Peťo Šesták.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári