MARIÁN KIZEK, marian.kizekkorzar.sk
Na učiteľku v základnej škole v Starej Ľubovni nedávno fyzicky zaútočil miestny deviatak. Po sérii vulgárnych nadávok jej úderom do tváre dokonca spôsobil krvavé zranenie... Klesajúca autorita učiteľov a čoraz častejšie agresívne útoky žiakov a ich rodičov viedli ministerstvo školstva k návrhu urobiť z nich verejných činiteľov. Dostali by sa tak na úroveň policajtov alebo politikov a akýkoľvek útok na nich by sa posudzoval prísnejšie.
KOŠICE. Ak by návrh prešiel, spoločenský status pedagógov by sa zmenil od začiatku budúceho roku. Navrhovanú zmenu víta ich odborový zväz. Podľa poradcu ministera školstva Mirona Zelinu by priniesla viac pozitív ako negatív, najmä väčšiu vážnosť pedagógov. V prípade slovného alebo fyzického útoku by páchateľom hrozili vysoké sankcie. Sprísnili by sa aj kritériá na učiteľov. Boli by viac kontrolovaní, zvýšila by sa ich trestná zodpovednosť, museli by každý rok predkladať majetkové priznania, na rozdiel od súčasnosti by už nesmeli podnikať.
Najviac prípadov útokov je na učňovkách
Už aj v Košickom kraji sa vyskytli viaceré prípady napadnutia pedagógov žiakmi, resp. ich rodičmi. Podľa šéfa odboru školstva KSK Štefana Kandráča sa väčšina z nich udiala na odborných učilištiach, ale s útokmi sa stretli aj na gymnáziach. "Ak by sa učiteľ stal verejným činiteľom, zrejme by to významne posilnilo jeho autoritu medzi žiakmi. V Japonsku je absolútnou autoritou pre dieťa učiteľ a rodič. U nás len máloktorý študent hovorí, že je preňho autoritou učiteľ. Posilnilo by sa postavenie učiteľov, ale ten rešpekt u detí sa nedá získať iba týmto spôsobom," tvrdí Š. Kandráč.
Stop podnikaniu
Upozorňuje, že pre pedagógov to môže byť dvojsečná zbraň aj preto, že mnohí z nich popri svojich vyučovacích aktivitách aj podnikajú. "Ďalšie obmedzenia nastanú kvôli zákonu o konflikte záujmov. Možno by nám potom odišlo mnoho kvalitných pedagógov v technických odboroch a pri praktickom vyučovaní." Postoje pedagógov podľa Kandráča závisia od toho, ako by sa ich táto zmena dotkla. "Niekto sa rád "obrní" štatútom verejne činnej osoby, iní to nepotrebujú, lebo sú prirodzenou autoritou."
Riaditeľ: Len zákon autoritu pedagógom nedodá
Riaditeľom ZŠ v Košiciach-Šaci, ktorú navštevuje veľký počet detí so sociálne znevýhodneného prostredia, Adrián Šurin si myslí, že za útokmi na učiteľov treba vidieť trend zo Západu, že učiteľ musí vo všetkom rešpektovať osobnosť žiaka.
"Rodičia, ale najmä deti sú sebavedomejšie, hoci nie vždy to má reálny základ aj v ich vedomostiach. A potom sa nečudujme, že pozícia učiteľov je taká, aká je. Niekedy platilo, že to, čo povedal učiteľ bolo sväté. Dnes je hierarchia, rodič, žiak a až potom učiteľ."
Zmena by učiteľom nepomohla
"Ak je žiak vedený spoločnosťou a rodičmi k tomu, že on je niekto a pedagóg nič, tak zmena nášho statusu nikomu nepomôže. Ja si neviem predstaviť, že by mi počas hodiny žiak "skákal" po hlave. Podľa mňa je dobrý učiteľ ten, ktorý si dokáže poradiť aj s problémovými žiakmi a nemusí si pomáhať tým, že by mal byť verejne činná osoba." Šurin tvrdí, že z učiteľa musí vyžarovať charizma osobnosti. "Správny učiteľ je podľa mňa ten, kto si svojim prístupom a vedomosťami vydobije u žiakov rešpekt. Samotný zákon však väčšiu vážnosť pedagógom zrejme neprinesie. Len im pridá viac povinností a osoh z toho bude zanedbateľný. Nerobím si ilúzie o žiakoch alebo rodičoch, keď budú chcieť, či už slovne alebo aj fyzicky napadnúť pedagóga, urobia to bez ohľadu na to, či je verejný činiteľ alebo nie."
Ministerstvo školstva je tiež zatiaľ opatrné. "Záverečné rozhodnutie sa povie až po vypracovaní analýzy a zvážení výhod a nevýhod, ktoré status verejného činiteľa prináša jeho nositeľovi," dodala jeho hovorkyňa Dana Španková - Roháčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári