Včasná diagnostika a liečba zaručia v boji s rakovinou až 50 % úspechu
Rakovina je smutným fenoménom novodobej spoločnosti. Počet ľudí s touto diagnózou sa rok čo rok zvyšuje. Podľa odborníkov je to najmä kvôli tomu, že dnešný človek myslí skôr na kariéru ako na zdravie. Na Slovensku sú tri onkologické ústavy, ktoré sa venujú diagnostike a liečbe nádorových ochorení. Jedným z nich je aj Východoslovenský onkologický ústav (VOÚ) a.s. na Rastislavovej ulici. V predvečer dnešného Dňa narcisov, ktorý je symbolom boja proti rakovine, sme sa o tejto chorobe pozhovárali s človekom, ktorý sa s ňou potýka už vyše 30 rokov. Ordinárom pre megavoltovú terapiu Dr. Karolom Jutkom (na snímke).
História liečby nádorových ochorení v Košiciach siaha do roku 1951, kedy bola založená Rádiologická klinika. Odvetdy prešla viacerými zmenami a v roku 2003 bol založený Východoslovenský onkologický ústav. Dr. Jutka pracuje na Klinike rádioterapie a onkológie od roku 1975. Za tie roky sa stretol s nespočetným množstvom smutných ale i veselých osudov ľudí s onkologickou diagnózou. "Naše centrum sa venuje komplexnej liečbe všetkých onkologických diagnóz okrem chemoterapie leukémie. Na našom pracovisku sa liečia pacienti z celého východného Slovenska, ale sme svhopní prijať na liečbu kohokoľvek, cudzincov nevynímajúc."
Onkologických pacientov na Slovensku pribúda. "Počet chorých, ktorí sa liečia na našom pracovisku sa zvyšuje. Ročne ide v priemere o 1 200 nových pacientov. Keď vravím nových, mám na mysli tých, ktorí k nám prídu prvýkrát. Okrem nich tu máme aj pacientov u ktorých sa choroba po čase znova objavila, čiže došlo k recidíve ochorenia." Každý rok sa vo VOÚ lieči vyše 3 000 pacientov. Každý rok ochorie na Slovensku na onkologickú diagnózu viac ako 22 000 obyvateľov.
"U mužov sú najrozšírenejšie nádorové ochorenia prostaty, pľúc a tráviaceho traktu. U žien ide najmä o rakovinu maternice, prsníka a taktiež tráviaceho traktu." Zarážajúcim je fakt, že počet žien chorých na rakovinu pľúc sa začína rovnať počtu mužov s rovnakou diagnózou. Kedysi bolo toto ochorenie výsadou mužskej časti populácie, no súčasný trend tento fakt mení. Začína totiž fajčiť čoraz viac žien. Vo vyspelých krajinách dochádza u mužov k miernemu poklesu počtu fajčiarov.
Vznik nádorového ochorenia ovplyvňujú tri hlavné faktory. Fajčenie je zodpovedné za vznik 30 % nádorových ochorení, podobne nesprávne stravovanie 30% a zhoršené životné prostredie má na svedomí tiež 30% nádorových ochorení. Zvyšných 10 % tvoria všetky ostatné vonkajšie a vnútorné príčiny.
Fajčenie je kvôli svojmu veľkému rozšíreniu najčastejšou príčinou vzniku rakoviny. "Kto chce predísť onkologickej diagnóze, mal by si uvedomiť, že fajčenie 20-násobne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny. Fajčiť treba prestať v mladom veku. Pokiaľ má človek 18 až 30 rokov a prestane fajčiť, má nádej, že to na ňom nezanechá ťažké následky. Ak však fajčí odmlada, riziko sa mnohonásobne zvyšuje."
Zlé stravovanie je tiež pliagou dnešnej spoločnosti. Mastné jedlá, prejedanie sa, či nepravidelné stravovanie... Obezita pritom okrem onkologických diagnóz spôsobuje aj problémy srdcovo - cievneho systému. Pojem nezdravý životný štýl zneje takisto ako klišé. Ľudia však tento jav stále odsúvajú na okraj pozornosti. "Najmä mladí ľudia si berú zlý príklad zo svojho okolia. Málo fyzických aktivít, športovania, nedostatok spánku, fajčenie i narkománia zvyšujú riziko nádorových ochorení. Na druhej strane nám všeobecne ubúda športovísk, takže mládež naozaj nemá inú možnosť. Často si však ani neuvedomujeme, že aj príroda je dobrá telocvičňa. "
Existujú tri hlavné metódy liečenia onkologických ochorení. Chirurgický zákrok, ožarovanie a chemoterapia. U mnohých pacientov sa kombinujú. Vyliečiteľnosť nádorového ochorenia závisí od diagnózy, štádia ochorenia, výkonnostného stavu pacienta, či psychologickej podpory pacienta. Sú druhy rakoviny, ktoré majú vysokú úspešnosť liečenia a sú druhy, pri ktorých je malá až mizivá. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že 50 % nádorových ochorení je možné poraziť. V medicíne a zvlášť v onkológii neexistuje iba čierna a biela farba. Pacient môže žiť s onkologickou diagnózou aj niekoľko desiatok rokov.
Na záver nášho rozhovoru nám MUDr. Jutka povedal zopár myšlienok, ktoré už počul hádam každý. "Ľudia pred tým stále zatvárajú oči. No prevencia nádorových ochorení je často jednoduchá. Stačí mierna zmena životného štýlu, prestať fajčiť, zdravšie sa stravovať, viac spať, menej sa stresovať. Je to jednoduché. Ľudia to však často ignorujú. Nechcem strašiť, no v päťdesiatke je už na zmenu často neskoro."
Príbeh 54-ročného košičana Róberta, ktorému sa podarilo zdolať ochorenie rakoviny hrubého čreva
Dvere na záchode musel mať stále otvorené
Životné tempo sa stále zvyšuje. Pre ľudí sú prvoradé materíálne veci ako peniaze, bývanie, kariéra, autá, či vybavenie domácnosti. Svet sa krúti prirýchlo, čo spôsobuje čoraz vyšśí počet vážnych chorôb, teda aj rakoviny. Je ťažké predstaviť si, čo sa preháňa hlavou človeka, ktorý sa od lekárov dozvie o tejto smutnej diagnóze. Jedným z tých, ktorí mali to šťastie a dostatok sily vytrvať v boji proti svojmu na prvé zdanie nezvratnému osudu, je i 54-ročný Róbert.
Róbert, hoci pochádza z Prešova, si v Košiciach otvoril stolársku firmu. Podnikanie na Slovensku so sebou prináša veľké riziko a kopec stresu. Ten sa zrejme podpísal aj pod Róbertov zdravotný stav. Veľa cestoval, boli dni kedy nestíhal jesť, inokedy sa zase prejedal, fajčil a podobne. Z medicínskeho hľadiska však ťažko povedať, či by sa nebyť tohto životného štýlu vyhol problémom, ktoré mal. Nech to bolo ako bolo, diagnóza znela jasne - rakovina hrubého čreva.
O hroziacej životnej tragédii sa Róbert dozvedel náhodne. Dlhší čas mal problémy s vysokým tlakom, kvôli čomu ho manželka poslala na vyšetrenie. "Bolo to o to zákernejšie, že som na sebe nebadal žiadne príznaky. Cítil som sa úplne normálne. V krvných testoch mi však zistili, že mám veľmi nízky obsah železa v krvi. Po USG vyšetrení sa vyjasnila príčina tohto ukazovateľa." Na snímkach mu lekári objavili poškodenie hrubého čreva rakovinovými bunkami. "Som našťastie flegmatickej povahy. Prvé pocity boli strašné. Bál som sa o môj život a čo bude s mojou rodinou. Uvedomil som si však, že nesmiem nariekať, ale pokúsiť sa proti tomu čo najskôr bojovať."
Nasledoval okamžitý chirurgický zákrok vo FNLP v Košiciach, pri ktorom mu z hrubého čreva odstránili 15 cm. Zákrok mu vykonali v deň jeho 50. narodenín. Mal to šťastie, že sa nádor nachádzal v priaznivej časti čreva a nezasiahol zvierače. Liečba sa však chirurgickým zákrokom nekončila. U Róberta sa vystriedali všetky tri metódy - okrem chirurgického zákroku aj rádioterapia a chemoterapia.
"Operáciou mi síce odstránili hlavnú poškodenú časť čreva, ale nutné bolo i zabezpečiť okolie nádorového procesu a lymfatické cesty. Nasledovala teda ďalšia terapia, ktorú mi robili vo VOÚ na Oddelení radiačnej onkológie." Päť týždňov som absolvoval každodenné ožarovanie postihnutej oblasti. Bolo to vyčerpávajúce, no na jeho pocitoch sa nič nemenilo. "Počas ožarovania som sa cítil dobre. Na každého to pôsobí ináč. Na mne sa to neprejavovalo takmer nijak. Normálne som popritom chodieval do práce, aj keď ma od toho odhovárali. Iba som trocha oslabol."
Problémy nastali až v ďalšej fáze liečenia pri aplikácii chemoterapie. Na liečbu dochádzal každý deň, niekoľko mesiacov. "Terapia bola rozdelená na tri fázy medzi, ktorými boli krátke prestávky. Liečba pri ktorej mi podávali lieky do žily, trvala každý deň asi polhodinu. Spočiatku som to zvládal bez problémov, neskoršie som začal pociťovať slabosť." Postupne sa objavili časté kŕče a bolesti, ktoré by, ako hovorí, neprial ani najväčšiemu nepriateľovi. Nepríjemné bolo i nechutenstvo.
Obdivuhodné na Róbertovi je, že popritom všetkom dokázal žiť tak ako predtým. "Neviem, možno to bolo hlúpe, no priznám sa, že som ani jeden deň neostal doma. Vediem firmu a v podnikaní sa nikto na nič nepýta. Jednoducho by sme skrachovali. Fungoval som teda tak, ako predtým, len som varoval kolegov, nech sú dvere na záchode stále otvorené a ak sa rozbehnem, uvoľnia mi cestu," dnes už hovorí o svojich problémoch so smiechom.
Po skončení terapie a prvých priaznivých lekárskych vyšetreniach si Róbert vydýchol. Potešila sa i manželka, deti a súrodenci. "Jediný, komu som o mojom stave nikdy nepovedal, bola moja mama. Nedávno zomrel náš otec, nechcel som ju trápiť. Našťastie sa to vyvinulo dobre." Ako však ďalej hovorí, rakovina sa nedá zažehnať úplne. Stále chodí na vyšetrenia a dúfa, že zlú správu, ktorú si vypočul pred štyrmi rokmi, si už nikdy nezopakuje. "Inak sa cítim skvele. Niekoľko mesiacov po chemoterapii som mal problémy s obranyschopnosťou organizmu. Často som nachladol a podobne, no dnes je to už lepšie. Zmenil som svoj životný štýl. Chodím na turistické stretnutia, ktoré organizuje Dr. Jutka, športujem, dal som sa na delenú stravu, nefajčím. Pomáha mi to."
Za to, že sa z toho dostal, je Róbert vďačný najmä manželke, bez ktorej by tu podľa neho už nebol. "Okrem nej však musím ďakovať a vyzdvihnúť ich um aj všetkým lekárom, ktorí sa o mňa starali. Od mojej obvodnej lekárky, cez človeka, ktorý mi vyoperoval nádor, až k pánovi dr. Jutkovi, ktorý sa stal našim rodinným priateľom. Veľmi im ďakujem."
Ostatným ľuďom nechce Róbert odovzdať žiadne veľké posolstvo. "Nemám právo nejako mudrovať. V mojom prípade som mal proste šťastie. Mnoho mne podobných prípadov skončilo omnoho smutnejšie. Ak môžem dať nejakú radu, tak snáď len tú, aby sa včas odovzdali do rúk odborníkom a nebáli sa riskovať. Rakovina je choroba ako chrípka, len s vážnejšími následkami. Odborníci vedia čo robiť."
Zdravým ľuďom by zase odporučil viesť striedmejší a rozumnejší život. Zlozvyky ako fajčenie sú podľa neho najväčšou a najnebezpečnejšou ľahkomyseľnosťou dnešnej spoločnosti. Najdôležitejšie by malo byť stále zdravie.
Tomáš LEMEŠANI
Autor: Požaduje najvyššiu ochranu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári