Časť migrujúcich žiab skončila na pekáči
Ako má vyzerať ochrana prírody v praxi predviedli deti z košického ochranárskeho združenia Little turtles (Malé žabky). Ako každý rok o takomto čase, aj teraz venovali prvý aprílový víkend žabám z Mestského parku. Pri ich jarnej migrácii totiž stovky zahynú pod kolesami áut na komunikácii, spájajúcej Staničné námestie s Poštou 2.
K najväčšiemu úhynu žiab na cestách dochádza na jar, keď sa presúvajú z lesov do rybníkov, aby tam nakládli vajíčka. Ak im trasu skríži cesta, dochádza ku kolíziám, ktoré sa pre žaby končia tragicky. Napriek vedomiu, že im na asfalte hrozí nebezpečenstvo, sú verné svojmu rybníku po celý život a neostáva im nič iné, iba riskovať. Pre väčšinu sa zdolanie niekoľko metrov širokej komunikácie stáva osudným. Preto ak nie je možné na jar v takýchto úsekoch úplne dopravu vylúčiť, pomôžu ochrancovia prírody.
Už 146. ročník akcie Žabiak sa začal v sobotu ráno. Vtedy sa približne 25 detí stretlo v Aide, dalo si zmrzku a vypočulo rokmi osvedčený plán na záchranu chránených druhov žiab. V Košiciach sa to týkalo ropuchy obyčajnej (Bufo bufo) a skokana hnedého (Rana temporaria). Tieto dva druhy tvoria 99 percent žabacieho obyvateľstva Mestského parku. "Akcia bude pozostávať z troch častí," vysvetlil deťom, ktoré sa na nej zúčastnili po prvý raz, koordinátor projektu Roman Žubrienka. "Prvou je rozvinutie fóliových zábran, ktoré oddelia vozovku od parku. Druhou je prenos žiab cez cestu a treťou odstránenie zábran, keď žaby nakladú vajíčka na svojom obvyklom mieste. V našom prípade je to fontána v strede parku."
Po úvodnej inštruktáži deti vyrazili do terénu. Roman ich po príchode do parku rozostavil na úseky, ktoré z minulosti poznal ako najfrekventovanejšie. A veru, už bolo na čase. Na vozovke sa nachádzalo niekoľko desiatok placiek, ktoré boli kedysi žabami. Iné ropuchy či skokany už netrpezlivo čakali na okraji parku, akoby sa práve chceli vrhnúť pod kolesá prichádzajúceho auta. "Na vytvorenie zábran používame klasickú fóliu, aká sa ukladá do výkopov nad vedenie elektriky, plynu či kanalizácie. Obvykle fóliu iba pripevníme na kolíky, ktoré zatlčieme do zeme. Výška cca 30 cm predstavuje pre žaby, vysilené zimným spánkom, neprekonateľnú bariéru."
Tam, kde deti postavili zábrany ako prvé, sa už začali hromadiť prvé žaby. Deti ich zbierali do vedier a prenášali cez cestu. Samozrejme, pred vypustením každú ropuchu či skokana prezrel veterinár. Cieľom bolo choré a inak postihnuté jedince z reprodukčného procesu vyradiť a vytvoriť tak viac životného priestoru zdravým a silným. "Vlani sme takto vyradili asi tri stovky žiab a tento rok to odhadujem na rovnaký počet," tipol si Roman. "Mnohé jedince pri čakaní na koniec zimy vyhladnú a v prípade že vedľa seba nenájdu inú žabu, ktorú by zjedli, začnú pojedať svoje končatiny. Tento jav voláme autokanibalizmus. Preto teraz nachádzame toľko žiab, ktorým chýba noha či hlava..."
Samozrejme, kaliky musia ochranári vyradiť a aby z nich bol aspoň nejaký osoh, putujú do vietnamskej reštaurácie na Hanojskej ulici. V tých dňoch je tam práve akcia pod názvom Týždeň žabích stehienok. Potrvá dovtedy, kým sa skončí migrácia žiab v Mestskom parku a ochranári odstránia zábrany. S najväčšou pravdepodobnosťou zajtra alebo v nedeľu ráno.
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári