Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: jarná únava

Jarná únava nie je stav tela, do ktorého sa po zime dostáva každý z nás. Svetlo podporuje tvorbu hormónov, bunky sa delia a obnovujú rýchlejšie. Na

to potrebujú energiu i kyslík a pre ich zvýšenú spotrebu sme na jar unavení. Navyše sa počas zimy v každom z nás vytvorilo množstvo melatonínu, hormónu spánku, ktorý sa odbúrava pomaly. Ale aj s tým si možno poradiť a jarnej únavy sa rýchlo zbaviť. Boli sme zvedaví, či na to majú známi Košičania nejaký overený recept...

Módna návrhárka Jitka Mikulová Klett uteká pred jarnou únavou do južných krajín

Nové sily naberá pri spoločnom spánku s dcérkou

U košickej módnej návrhárky Jitky Mikulovej Klett sa jarná únava každý rok ani len nestihne prejaviť. "Je to dané asi aj tým, že v tomto období veľa cestujem hlavne do južných krajín. U nás máme niekedy ešte sneh, keď ja som niekde na juhu a vyberám materiály pre moje letné modely. Takže tú jar každoročne akosi preskakujem," vysvetlila s úsmevom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Myslím, že je to hlavne moja skúsenosť, ale zdá sa mi, že zaneprázdnení ľudia nestihnú jarnú únavu ani prežiť. Ak sa naše životné tempo spomalí, určite sa jarná únava dostaví. V podstate si však myslím, že je to prirodzený jav, takže ten, kto jarnú únavu pociťuje, pravdepodobne žije zdravšie. Ja žijem najzdravšie asi pri mojej dcérke. Keď som s ňou, spomaľujem a so záujmom prežívam naše spoločné chvíle a jej životné pokroky. Po takýchto výkonoch sme akosi na spoločnej vlnovej dĺžke a únava prichádza v rovnaký čas na nás obe. Pri spoločnom spánku naberáme nové sily..."

Najlepšie proti jarnej únave, je na ňu vôbec nemyslieť a ešte viac pomáha, keď na ňu vôbec nemáte čas... "V týchto dňoch ma zamestnáva kopec aktivít. Organizovanie si leteniek medzi Košicami a Prahou, práca v módnom salóne, cestovanie za novými inšpiráciami a materiálmi a podobne. V Prahe je momentálne najaktuálnejšou témou výber materskej škôlky pre našu dcérku..."

Skryť Vypnúť reklamu

Recept proti jarnej únave J. Mikulová Klett nepozná. "Najlepšie je asi nechať to na prírodu. Ak sa jarná únava dostaví, je fajn ju prijať a prežiť s ňou. Jedinou prevenciou je snáď perfektná fyzická kondíia." Čím lepšie a silnejšie sa po telesnej stránke človek cíti, tým lepšie si poradí s hocičím. Aj s jarnou únavou...

Jar však nie je typická len jarnou únavou. Toto ročné obdobia so sebou prináša kopu vecí, ktoré dokážu potešiť... "Na jar mi dokáže urobiť najväčšiu radosť čerstvý jarný vzduch, rozkvitnuté stromy, zelená tráva, prvé kvety. No najviac asi tá súhra všetkého, čo som spomínala. Po zime čerpám nesmierne veľa energie z jarného teplého a čerstvého vzduchu pod modrou oblohou a z toho, že môžem chodiť po uliciach bez kožucha, rukavíc a čižiem. Na ulici spomaľujem tempo chôdze a začínam sa tiež dívať do strán... V zime len rýchlo bežím tam, kam potrebujem..."

Skryť Vypnúť reklamu

Jarná únava nemusí byť vždy na zahodenie. Veď sa na ňu dá pekne vyhovoriť, keď sa človeku do čohosi nechce... "Pamätám si, ža aj ja som niekedy dávno využívala privilegium jarnej únavy. Nepamätám si, o čo konkrétne išlo, no najpravdepodobnejšie sa mi do niečoho nechcelo. V podstate je to super príležitosť, ak niečo odsúvate. Človek sa tak môže z niečoho vyhovoriť sám pred sebou a navyše, ak to použije aj pre iných, je to dosť silný argument, nie? Len škoda, ze to nemám na koho použiť," dodala so smiechom.

kid

Rišo Herrgott používa jarnú únavu ako výhovorku

O spánku môže akurát snívať

Moderátor Rišo Herrgott zvykne pravidelne na jar pociťovať únavu. "Jarná únava je ´svinská´ vec. Haha. Niekedy mám pocit, že tá únava funguje aj v inom ročnom období," prezradil so smiechom. "Prejavuje sa u mňa takou zvláštnou malátnosťou, ale najviac tým, že sa mi vôbec nič nechce robiť. a keď vravím vôbec nič, tak tým myslím naozaj vôbec nič!"

Snaží sa však proti nej bojovať. "Výborné je ovocie a zelenina a mám výborné skúsenosti aj s Actimelom. Veľká pomoc je pre mňa i veľa spánku. O ňom však môžem iba tak snívať. Tohto roku to už na mňa jarná únava pomaly prichádza, ale zatiaľ je to v pohode. Hlavne sa pri mojom množstve práce snažím na ňu nemyslieť. Zamestnávajú ma prípravy rôznych projektov, množstvo moderovanai spoločenských podujatí, príprava letných akcií a podobne."

Najlepším receptom proti únave je podľa R. Herrgotta láska a neha. "To dokáže po niekoľkých minútach človeka nabiť energiou. Zaručený recept je pre mňa i moja manželka Daniela, ktorá vyslovene prekypuje energiou. Ona je mojím ´ťahúňom´." R. Herrgott uznáva, že jarná únava môže byť celkom dobrá výhovorka. "Áno, ale vyhoroviť sa je jedna vec a neurobiť niečo, vec druhá. To druhú by som si nedovolil. Ale odsunúť nejaké veci a jednania sa mi už pár krát podarilo a vyslovene som sa pri tom vyhovoril na jarnú únavu. Fungovalo to, totiž aj druhá strana mi povedala - Aj ty si tak nemožne unavený? Takže jarná únava si asi nevyberá."

kid

Jozef Bodnár zaháňa jarnú únavu vitamínmi

Po hrádzi lieta na korčuliach

Riaditeľ Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Košice pplk. Ing. Jozef Bodnár sa nám priznal, že jarnú únavu pociťuje. "Po zime telo nie je veľmi zvyknuté na šport a pohybové aktivity. Jarnú únavu predsa len trochu cítim."

Neostal však len pri konštatovaní a s jarnou únavou začal aktívne bojovať. "Pred týždňom som si kúpil multivitamíny, ktoré som začal brať. Samozrejme, základom sú prírodné vitamíny z ovocia a zeleniny. Počas prvých slnečných dní som si vyšiel aj zakorčuľovať na kolieskových korčuliach. Chodím na hrádzu pri Hornáde, ktorá je na sídlisku Nad jazerom."

J. Bodnár má rád aktívny oddych, vysedávanie na gauči mu veľa nehovorí. "Okrem korčuľovania chodím aj behávať, niekedy stačia aj prechádzky. Občas si vyjdem na Alpínku, či do lesoparku pri sídlisku Ťahanovce. Pri športovaní však idem až do ´zničenia tela´. Po týždni - dvoch si organizmus zvykne. Ide o to, aby sa telo po zime trochu rozhýbalo." Len nedávno sa zmenil zimný čas na letný a niektorí ľudia majú problémy zvyknúť si na hodinový posun... "Či sa mení čas na letný, alebo zimný, je mi vlastne jedno. Problém s tým našťastie nemám," tvrdí Ing. Bodnár.

Jeho podriadení vraj problém s jarnou únavou nemajú, veď sú to hasiči. "Nikto z nich sa mi nesťažoval na jarnú únavu. Súčasťou práce hasiča je aj telesná príprava, takže jarná únava by ich až tak trápiť nemala." Košickí hasiči sa počas jarných dní na nedostatok pohybu nemôžu sťažovať ani keď sú v službe. O "tréning" sa im starajú hlavne jarní vypaľovači suchej trávy. "Ľudia sú neopučiteľní, takže práve teraz na jar máme najviac výjazdov v roku." Preto sa dá povedať, že pre hasičov je jar skôr obdobie zvýšenej aktivity, pri ktorej veľmi jarnú únavu nepociťujú. Jednoducho nemajú kedy....

bm

Imrich Pástor vsádza na vitamíny a správnu životosprávu

Namiesto únavy ho sužujú alergie

Úradujúci majster Slovenska v maratónskom behu Imrich Pástor pojem jarná únava nepozná. Vždy ju totiž rozbehá skôr, ako by sa prilepila na jeho maratónky. "Nemám vo zvyku vyhýbať sa pretekom počas obdobia, keď sa mnohí ľudia sťažujú na jarnú únavu. Ja s ňou nemám najmenší problém. Akurát mám alergiu na peľ, na stromy, preto som tieto tri týždne nebol až taký aktívny. Ale s únavou to nemá nič spoločné."

Popredný slovenský vytrvalec pracuje v košickej oceliarskej fabrike na smeny. "Takže som taký rozbehaný, že si vôbec neuvedomujem, že by som práve v období, keď sa príroda prebúdza, mal pociťovať nejakú únavu. Iba od kolegov v práci počúvam, že sú naozaj akýsi malátni, ospalí. Ja som nezaregistroval ani tú zmenu času, že bolo treba vstávať o hodinu skôr, takmer som kvôli tomu zmeškal preteky..."

Profesionálny športovec vie, ako sa pred jarnou únavou obrniť. "Ja to robím tak, že každé ráno si dám nalačno pohár vody, potom nejaké ovocie, najlepšie banán, grepovú šťavu, a až potom raňajkujem. Viem, že napríklad môj bežecký kolega Miro Vanko pije každý deň cviklovú šťavu, niekto zas mrkvovú."

Samozrejme, v tomto období sú veľmi dôležité vitamíny A, B i C a aby bol ich prísun do organizmu pravidelný. "Moderné sú teraz aj vitamíny na prírodnej báze, ako víťažky zo zelenej riasy. Dá sa zohnať aj u nás, alebo si ju ktokoľvek môže objednať cez internet. Niektorí ľudia sa spoliehajú napríklad na jarné recepty, šaláty z rôznych listov, ale na čo človek nie je zvyknutý, tak mu to nepomôže. Veľmi dôležitý je aj pitný režim, celková životospráva, proste, únave sa dá predísť všelijako." A Imrich Pástor tvrdí, že za tie roky, čo sa venuje športu, to už zvláda dokonale.

mat

Pre Adrianu Balogovú je zvoniaci budík katastrofou

Vitamíny užíva čerstvé aj zmrazené

Starostka Džungle Adriana Balogová patrí medzi tú väčšinu, ktorá jarnú únavu pociťuje rok čo rok. "Snažím sa s ňou bojovať, ako sa dá. Pohybom a hlavne spánkom. Teraz sa venujem bicyklovaniu, squashu a plávaniu." S rodinou chodí aj na prechádzky, je to pre ňu dobrý relax. "Vybehneme si na túry na Jahodnú alebo Bankov. Slnko už svieti stále viac, príroda sa prebúdza. Myslím, že nielen na mňa, ale na väčšinu ľudí to má blahodárny vplyv. Mne tiež pomáha slnko a teplo."

A. Balogová bojuje proti jarnej únave zvýšeným prísunom vitamínov. Hlavne prírodných. "Vitamíny v umelej forme veľmi neuznávam, výnimkou je akurát magnézium. Spolieham sa viac na vitamíny obsiahnuté v ovocí a zelenine. Aj keď tie z obchodov majú trochu ´umelú´ chuť. Napriek tomu kupujem paradajky či šalát." U Balogovcov sa spoliehajú aj na vitamíny v mrazenej forme. "V mrazničke mám zmrazené egreše, ríbezle aj maliny. Je to asi najlepší spôsob, ako sa dá ovocie zachovať čerstvé, svieže a pritom si zachová dostatok vitamínov. A nayvše je to lepšie ako vitamíny v tabletkách."

Len pred niekoľkými dňami sa zmenil zimný čas na letný. Niektorí ľudia majú s posunom času väčší, iní zas menší problém. "Na mňa má zmena času negatívny vplyv. Môjmu telu trvá dlhšie, kým si zvykne. Na prvý pohľad sa to možno nezdá, ale hodina môže znamenať veľa. Keď mi zazvoní budík, je to katastrofa," vraví so smiechom starostka.

Dvaja starostkyní synovia jarnú únavu nepociťujú. "Na nich to veľmi nebadať, ale obaja sú športovci, takže je to možno aj tým. Akurát si zvyknú cez víkend dlhšie pospať, ale u nich je to tak stále."

bm

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 043
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 104
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 855
 4. Po Slovensku na motorke 6 528
 5. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 6 340
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 5 948
 7. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 863
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 310
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 250
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 909
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mestská časť Dargovských hrdinov bude revitalizovať priestor pred gréckokatolíckym kostolom.

Letné práce a investície sa už rozbehli.


a 1 ďalší 5 h
Amfiteáter naplnený na maximum a nové plastové sedadlá.

Od prvého letného premietania uplynulo 56 rokov.


5 h
Konkurencia je silná, kto chce uspieť, musí mať talent a zaujať.

Tanec je šport ako každý iný, aj s nespravodlivými porotcami.


5 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Haščák.

Previedol svoj podiel v Pente. Súvisí to so stíhaním?


17. jún
Tréner Štefan Tarkovič.

Slováci stále môžu postúpiť.


Juraj Berzedi 15 h
Mária Vargová a Andrej Poracký

Násilné deti sú neraz samy obeťami.


18. jún
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu máva svojim podporovateľom po zverejnení prvých odhadov v predčasných parlamentných voľbách v Izraeli v centrále jeho strany Jednota (Likud) v Jeruzaleme v utorok 23. marca 2021.

Proti dlhoročnému premiérovi sa spojili všetci. Krajina však dlho ponesie jeho odkaz.


15. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop