obdobia známeho ako rudolfská jar, ktorá sa v polovici apríla vyskytuje s pravdepodobnosťou 60 - 65 %. Prináša príjemné teploty, ktoré inšpirujú k rýchlejšiemu postupu nielen roľníckych prác, ale aj k včelárskej jarnej kontrole úľov. Práve na Rudolfa sa odporúča skontrolovať, či je všetko v poriadku v období, keď už kvitnú aj stromy a hmyz s medíkovým monopolom by už nemali trápiť zimné pliagy. Potvrdzuje to pranostika: Rudolf do úľov nazerá.
Dávna dedovská pravda hovorí: Rudolf už okná a dvere dokorán roztvára, čo znamená, že aj z ľudských príbytkov sa tratia všakovaké zimou zakonzervované riziká. Ak sa rudolfská jar vydarí, trvá 2 až 7 dní. To podčiarkuje aj pranostika, ktorá premosťuje Rudolfa so suverénnym kráľom aprílových pranostík Jurajom (24. 4.), keď ubezpečuje: Rudolf a Juraj miernia počasie.
Krstné meno Rudolf je, podľa niektorých prameňov, odvodené od starogermánskeho Hruodolf - slávny vlk a je v rôznych podobách rozšírené po celom svete, keď dnes okrem Rudkov slávia meniny aj Raulovia, Ralphovia, Rodolfovia, Randolphovia a ďalší. V česko-slovenskom priestore patrí medzi najznámejších nositeľov tohto mena kráľ Rudolf II. Bol známy hlavne náklonnosťou k alchýmii a pojem rudolfínska Praha je vo svete ezoteriky dodnes označením významnej a tajomnej doby.
(eb)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári