KVETA PODHORSKÁ, kveta.podhorskakorzar.sk
Vstup do Čermeľského údolia si už bez visutej lanovky, ktorá dopravovala magnezit na spracovanie do závodu v Ťahanovciach, nevieme predstaviť. Patrí tam, aj keď už veľmi dávno po nej neprešli vagóniky s rudou. Je to jedna z technických pamiatok, ktoré pripomínajú banskú ťažbu v Košiciach. Či chceme alebo nie, stále k nej dvíhame zrak a spomíname.
KOŠICE. Tak ako sa skončila výroba v magnezitových závodoch, skončila sa i jej éra. Kým premávala, stávalo sa, že občas sa nejaký vozík s nákladom prevrhol a ruda sa zosypala do záhrady pod ňou. Pamätám si, že sa odtrhol aj celý. To už dnes nehrozí, ale strach Čermeľčanov vzbudzuje stále korodujúca ochranná sieť, ktorá sa sčasti odtrhla. Aj vysoké kovové stožiare sú lákadlom pre zberateľov kovu. Tí si podľa domácich, ktorí sa nám sťažovali, aj nejaké "elko" kedy-tedy odpília. Vieme si predstaviť, čo sa môže stať, keď v tom budú pokračovať. Zaujímalo nás preto, či sa niekto stará o údržbu a či to niekto kontroluje. Na korodujúcich konštrukciách stožiarov, ktoré držia laná, totiž už na prvý pohľad chýbajú stopy po údržbe či protikoróznych náteroch.
Už vlani nebolo všetko v poriadku
Obvodný banský úrad v Košiciach už vlani zistil nedostatky. "Za technický stav nákladnej visutej lanovky je zodpovedný majiteľ, ktorým je Teleservis, s. r. o., Bratislava. Banské úrady majú síce kompetencie špeciálneho stavebného úradu, ale len v prípade, že ide o dobývanie v lomoch a skrývkach. Keďže sa ťažba v bani Bankov skončila, túto kompetenciu uplatniť nemôžeme, čiže spadá pod stavebný úrad. Pokiaľ stavba ohrozuje bezpečnosť, o jej odstránení, prípadne vyzvaní majiteľa rozhoduje stavebný úrad. Výkon dozoru sme ukončili s ukončením prevádzky úpravne magnezitu v Ťahanovciach. Termín poslednej revízie nám nie je známy, ale posledný záznam máme z roku 2004. V tom čase lanovka nevyhovovala predpisom na prevádzkovanie," dozvedeli sme sa od predsedu Obvodného banského úradu Ivana Krajníka.
Stavebný úrad v Starom Meste podľa jeho vedúcej Alžbety Slavkovskej žiaden podnet na zlý technický stav lanovky nedostal, ale situáciu preverí a prijme opatrenia. Zvolá rokovanie za účasti majiteľa stavby a banského úradu.
Na základe konkurzu baňu Bankov v máji 2001 získala spoločnosť Komag, m. z. Košice, ktorej majiteľom a konateľom bol Pavol Gombík. Ťažobné práva boli prevedené na spoločnosť Meoptis, ktorej konateľkou bola Emília Virágová. Meoptis patril firme Teleservis, ktorej jediným vlastníkom bol P. Gombík. Vo februári 2003 Teleservis predal Meoptis E. Virágovej. V roku 2006 s účinnosťou od 21. 12. bol vykonaný ďalší prevod dobývacieho priestoru na Magnimex Bratislava. Predsedom predstavenstva je P. Gombík, členkou dozornej rady E. Virágová. Pokúšali sme sa s nimi skontaktovať, ale nepodarilo sa nám to.
Zámery sú zaujímavé
O technickú pamiatku, ktorá síce zatiaľ nie je evidovaná ako pamiatka, sa zaujíma aj Technické múzeum v Košiciach. Svojím spôsobom to už pamiatka na banskú ťažbu je a zámery s lanovkou už boli rôzne. "Pred rokom som sa bol pozrieť na stožiare a, pravdupovediac, som sa zľakol. Na stĺpoch chýbali spevňovacie prvky. Keby sa podrezali nosníky, porušila by sa statika a mohlo by sa to celé zrútiť. Prešetrovala to polícia i mestská časť Staré Mesto s výsledkom, že sa už do konštrukcie nezasahuje," povedal nám riaditeľ STM Eugen Labanič.
Ako dodal, nikto nerobí ani údržbu ochrannej siete. S lanovkou boli aj iné zámery. Mala sa využívať na dopravu turistov na Bankov, čo by zatraktívnilo celé územie. Prirodzene predchádzať by tomu museli odborné posudky a modernizácia. "Keby to dostalo do rúk mesto, v rámci uchádzania sa o titul Hlavné európske mesto kultúry, mohlo by to byť zaujímavé. V programe by mohla byť aj simulovaná ťažba magnezitu a lanovka by to len doplnila. Nie sú na to potrebné obrovské investície a určite by si na seba zarobila. Pokiaľ by sme našli účel, nebol by problém čerpať prostriedky z eurofondov," predostrel svoje predstavy riaditeľ.
Múzejníci sú za zachovanie technickej pamiatky a naklonení sú aj myšlienke vyhlásiť ju za kultúrnu. Už o inom je jej udržiavanie po stránke technickej.
"Mesto nie je vlastníkom lanovky, ako je známe a samostatne neuvažuje o jej rekonštrukcii. Bola však zapísaná do portfólia projektov v rámci uchádzania sa o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013. Keď sa to podarí, môžeme očakávať aj prílev financií na ich realizáciu. V prípade revitalizácie samotnej bane existuje aj zámer obnovy lanovky ako atrakcie práve na prepravu turistov do lokality Bankova," uviedla hovorkyňa magistrátu Jana Geročová.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári