OLIVER ONDRÁŠ, oliver.ondraskorzar.sk
Košičanov je každým rokom menej. Dôvodom poklesu počtu obyvateľov metropoly Východu je okrem prirodzeného úbytku aj fakt, že čoraz viac ľudí sa sťahuje za krajším a pokojnejším bývaním na vidiek. Za sumu, ktorú by zaplatili za byt si totiž dokážu kúpiť a zrekonštruovať menší domček v dedinke blízko Košíc. Čo láka ísť žiť na vidiek?
KOŠICE. Hovorca oceliarskeho koncernu U.S. Steel 45- ročný Ján Bača žije už osem rokov spolu s manželkou a dvoma deťmi v dome v obci Vyšná Myšľa. Predtým bývali v panelákovom byte na sídlisku Nad Jazerom. Kúpou a rekonštrukciou staršieho, roľníckeho domu na konci dediny si splnil životný sen. „Vždy som túžil po tom, aby som býval v takomto dome. Ako sa na Východe vraví, s gankom, čiže s priedomím a stĺpami. Viažu sa naň spomienky z detstva, kedy sme s rodičmi často chodievali na vidiek za starými rodičmi a pracovali na poli," vysvetlil hovorca. Na bývaní v dedinke vzdialenej 13 kilometrov od Košíc oceňuje najmä pokoj, blízkosť prírody a spoločenskejší život. „Les mám kúsok od domu. Môžem tam vyraziť na bicykli. Navštevujeme susedov a oni navštevujú nás. Rád sa podieľam na spoločných akciách v obci, ako sú pochody a výlety. Hypermarkety mi tu vôbec nechýbajú. Naopak oceňujem osobný prístup predavačiek v miestnych obchodoch," vyratúva ďalšie výhody života na vidieku J. Bača. Jediný problém so sťahovaním mali jeho deti. Chýbali im kamaráti. Ale už si aj oni zvykli. „Nie je dôvod nič meniť. Veď nie je nič príjemnejšie, ako raňajky na záhrade," dodal hovorca.
Izolovaní aj na dedine
Budimír je obec vzdialená od Košíc asi päť minút cesty autom. Žije tu necelých tisíc obyvateľov. Boom sťahovania ľudí z mesta tu začal v roku 2000 a stále pretrváva. Na začiatku sa „štvorák" stavebného pozemku predával za 350 korún, dnes sa ceny pohybujú okolo tisíc korún za meter štvorcový. Podľa slov starostu Radovana Čarného, z Košíc sa do Budimíru za posledné roky presťahovalo asi 30 rodín. Buď si postavili úplne nový dom, alebo zrekonštruovali starší. „Hoci sa títo ľudia presťahovali na vidiek, trvalý pobyt si nechali v Košiciach. Správajú sa tak ako keby žili naďalej v meste. Veľmi sa do diania v obci nezapájajú. Izolovaní boli v meste a izolovaní ostali aj tu. Niektorým vadí aj to, že kikiríka kohút, čo je na dedine bežné," konštatoval starosta.
Neúprosné štatistiky
Podľa informácií zo Štatistického úradu v Košiciach, trend poklesu počtu obyvateľov evidujú už niekoľko rokov. V roku 2006 žilo v druhom najväčšom meste Slovenska 234 596 obyvateľov, o rok neskôr už „iba" 234 237 ľudí. Rozdiel je 359 ľudí. „V roku 2006 sa z Košíc odsťahovalo 769 ľudí. Prirodzený prírastok (rozdiel medzi narodenými a zomrelými, poznámka redakcie) bol 410 osôb. Najviac ľudí sa sťahovalo z veľkých sídlisk. Napríklad zo sídliska Furča," dozvedeli sme sa od pracovníčok úradu.
Všetko niečo stojí
Budimír nie je jedinou obcou, kam sa ľudia z Košíc sťahujú. Domy sa stavajú aj v Družstevnej pri Hornáde, Sokole, Rozhanovciach, či v Hrašovíku. Podľa Karolíny Petrvalskej, riaditeľky realitnej kancelárie RE/MAX Houses & Land z Košíc obce, kde chcú ľudia stavať domy, respektíve hľadajú staršie nehnuteľnosti sa nachádzajú v okruhu asi 20 kilometrov od Košíc. „Pri narastajúcich cenách bytov začali ľudia zvažovať alternatívu kúpy rodinného domu zhruba do 20 km od Košíc. V mnohých prípadoch sú však sklamaní, pretože zisťujú, že za cenu trojizbového bytu nie je možné kúpiť menší rodinný dom vhodný na bývanie. Vo väčšine prípadov si domy v cene okolo 2,5 milióna korún vyžadujú rekonštrukciu," upresnila riaditeľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári