"skalní" členovia, ktorí si medzi sebou zrekapitulovali najdôležitejšie kapitoly klubového pôsobenia.
KOŠICE. Prvým členom Klubu dejín medicíny in memoriam sa pred rokmi stal nestor slovenskej chirurgie Ján Kňazovický. Nasledovalo ho množstvo zanietencov, ktorých počet sa v týchto dňoch pohybuje okolo 80.
Takáto klubová forma je ojedinelá
Pôvodne pôsobil samostatne, v súčasnosti však tvorí jednotu s klubmi veteriny a farmácie. "Ide o ojedinelú formu spolupráce lekárov, farmaceutov a veterinárnych lekárov, ale aj iných zdravotníkov a ľudí, ktorí majú záujem o históriu medicíny. Na Slovensku je to ojedinelý jav a už vonkoncom nepôsobí pri múzeu," vysvetlila Marta Jiroušková, ktorá v klube pôsobí od začiatkov. Podľa jej slov je takáto spolupráca s kultúrnou inštitúciou mimoriadne výhodná, pretože sa na neutrálnej pôde stretávajú aj tí, medzi ktorými možno v pracovnej sfére dochádzalo ku konfliktom, no tu dokážu sedieť vedľa seba.
Cieľom klubu je najmä spracovávanie životopisov významných predstaviteľov medicíny, dokumentovanie vzniku a vývoja medicínskych zariadení a inštitúcií, ich činnosti i sledovanie vývoja najnovších vedeckých poznatkov. Spolupracoval s VSM pri vytvorení expozície lekárskych nástrojov a prístrojov na Lekárskej fakulte UPJŠ, zaslúžil sa o osadenie množstva pamätných tabúľ. Jeho členovia vyvíjajú publikačnú činnosť, zúčastňujú sa sympózií a konferencií. "Stretávame sa asi raz za mesiac, niekedy aj častejšie. Najkrajšie na tom však je, že za tie roky vzniklo množstvo osobných priateľstiev," dodala M. Jiroušková.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári