Metropola východu bola odjakživa známa ako mesto, v ktorom sídlili vojenské posádky. Táto tradícia končí.
KOŠICE. Po zrušení vojenskej leteckej akadémie (VLA) a krátko pred vznikom Leteckej fakulty TU Košice vo februári 2005, ostali v bývalých priestoroch VLA na Rampovej ulici už iba vojaci-príslušníci odbornej výcvikovej školy letectva.
Tá zanikla 30. 9. 2006 a 1. 10. 2006 vzniklo Detašované pracovisko Košice, začlenené do organizačnej štruktúry Odbornej výcvikovej školy letectva, PVO, KIS a EPs Mokraď. Teraz to ale vyzerá tak, že z Košíc odídu aj poslední vojaci. Ako nám povedal jeden z nich: "Hovorí sa, že pôjdeme na základňu Mokraď. Košice sú Košice a tam je to doslova koniec sveta."
Sťahovanie plánujú
Či sa naozaj chystá sťahovanie posledných "košických" vojakov a tiež ako budú využité priestory, ktoré opustia, sme sa opýtali na Ministerstve obrany (MO) SR. "Ide o časť vojenského objektu Kasárne Kukorelliho Košice, majetku štátu v správe MO SR," uviedol Vladimír Gemela, hovorca ministerstva. Časť kasární, ktorá bola v správe VLA, prešla do vlastníctva Technickej univerzity v Košiciach. Zvyšná časť slúži v súlade s Dlhodobým plánom rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2015 pre potreby Detašovaného pracoviska letectva v Košiciach. Dlhodobý plán rozvoja MO s výhľadom do roku 2010 a 2015 rieši aj otázky presťahovania detašovaného pracoviska mimo posádky Košíc."
Podľa V. Gemelu, otázka premiestnenia detašovaného pracoviska do iných priestorov je rozpracovaná a v súčasnosti rezort analyzuje možné varianty. Presné miesto redislokácie vojakov vraj ešte nie je definitívne určené, avšak termín premiestnenia bol určený na štvrtý kvartál výcvikového roka 2009.
Čo sa stane s uvoľnenými priestormi detašovaného pracoviska? "Základnou podmienkou pre nakladanie s majetkom štátu je jeho prebytočnosť. Vo väzbe na uvedené a vzhľadom na skutočnosť, že tú časť Kasární Kukorelliho Košice, ktorá je v správe MO SR, v súčasnosti Ozbrojené sily SR využívajú, nie je možné s ňou nakladať," dodal V. Gemela.
Aký je postup
Keď sa však uvedený majetok stane pre MO SR prebytočným, bude povinné s ním naložiť v súlade s platnými predpismi. V zmysle zákona č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu... po rozhodnutí o jeho prebytočnosti je MO SR povinné ponúknuť ho najprv štátnym rozpočtovým organizáciám alebo štátnym príspevkovým organizáciám, ktorým by majetok mohol účelne slúžiť na plnenie úloh. Ak tieto organizácie do 30 dní od rozhodnutia o prebytočnosti majetku neprejavia záujem, MO SR je povinné ponúknuť predmetný majetok obci, na ktorej území sa nachádza. Ak neprejaví záujem ani obec, MO SR je povinné ponúknuť majetok vyššiemu územnému celku (VÚC). V prípade nezáujmu VÚC o bezodplatný prevod vlastníctva prebytočného majetku, tento ponúkne MO SR na odpredaj fyzickým a právnickým osobám.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári