Najprv sláva vďaka dieťaťu, potom problémy aj rozsudok
Prípadov, v ktorých je matka obžalovaná z týrania svojho dieťaťa, nie je veľa. A ešte menej takých, kde sú obete dve. A doslova raritou je taký prípad, kde mala matka týrať až tri ratolesti. A predsa sme taký v súdnom archíve našli. Z trojnásobného týrania bola obžalovaná matka, o ktorej pár mesiacov pred tým písali médiá v celkom inej súvislosti. Šancu ktorú dostala, však vlastnou vinou premrhala...
Keď sa 1. januára 2000 narodila na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura malá Veronika, bola to veľká sláva. Dievčatko, ktoré vážilo 3 300 gramov a meralo 51 cm sa svojimi parametrami od ostatných novorodencov nelíšilo. Populárne sa stalo vďaka tomu, že sa na svet prišlo iba tri minúty po polnoci a tak dostalo prívlastok "miléniové". Vďaka Veronike sa stala slávnou i jej 29-ročná mama Magdaléna. Okrem zástupcov médií ju ešte v pôrodnici navštívil aj primátor Zdenko Trebuľa. Mamičku aj prvú občianku Košíc v treťom tisícročí a obdaroval nádhernou kyticou aj obálkou s desiatimi tisíckami.
Tým sa však pomoc mesta Magdaléne V. neskončila. Keď sa v tlači objavili správy o jej ťažkom živote, radnica sa rozhodla pomôcť. Matke troch detí venovala jednoizbový sociálny byt, aby sa nemusela aj so svojim druhom tlačiť v 1,5-izbovom byte jeho matky. Žilo ich tam sedem, okrem "svokry" i jej brat. Tým sa dobré správy o matke miléniovej Veroniky vyčerpali. Každá ďalšia, ktorá sa v médiách objavila, už bola z inej kategórie. Prvou bola informácia, že Magdaléna V. darovaný byt predala za 20 tisíc korún a vrátila sa ku svokre. Tento byt však bol zaťažený obrovskými nedoplatkami. Keďže tam Magdaléna V. nebola prihlásená k trvalému pobytu, po súdnej deložácii sa s deťmi ocitli na ulici. Rovnako i jej druh, ktorý v tom čase nikde nepracoval a rodine nedokázal pomôcť. Bol totiž invalidným dôchodcom, ktorý nemal náš občiansky preukaz a k trvalému pobytu bol prihlásený niekde v Čechách. Keďže nebol evidovaný na našom úrade práce a nemal kartu poistenca, nepoberal ani invalidný dôchodok.
Do roku 2000 priviedla Magdaléna V. na svet šesť detí. Prvé zomrelo pri pôrode, jedno dievčatko bolo súdom zverené do opatery jej sestry, ďalšie bolo osvojené a malo už náhradných rodičov. Ani osud troch zvyšných detí sa nevyvíjal ružovo. Už koncom apríla 2000 sa Magdaléna V. skontaktovala so sociálnym odborom OU KE IV. Oznámila, že nemá kde bývať a hoci jej prisľúbili pomoc s umiestnením detí v detskom domove, možno práve preto sa už neozvala. Namiesto nej sa na úrade objavil s jej deťmi úplne cudzí muž. "Bol to Róm, ktorý nám povedal, že mu matka ponechala načas deti, aby ich postrážil, ale už po nich neprišla. Údajne mu ich priniesla v utorok a keď sa do stredajšieho obeda neobjavila, priniesol ich k nám, aby sme ich niekde umiestnili," povedala neskôr zamestnankyňa úradu. Spomínaný muž sa potom na OU KE IV objavil ešte raz. Nevedno odkiaľ, no zrejme mu ich dala samotná Magdaléna V., no na žiadosť úradníčok doniesol tri detské karty poistenca.
Všetky tri deti boli na prvý pohľad veľmi zanedbané a pomočené. Staršie - trojročný Arpád a dvojročná Darinka - takmer nekomunikovali, päťmesačná Veronika po umytí a prezlečení do suchých šiat zaspala. Bolo zrejmé, že matka sa s deťmi potulovala niekde vonku a mala problémy s hygienou. Hoci pôvodne mali úradníčky z OU v pláne umiestniť deti v niektorom detskom domove, boli v tak zúboženom stave, že zaradiť ich medzi zdravých rovesníkov bolo vylúčené. Arpád, Darinka aj Veronika, ktorá ešte oficiálne nemala ani meno, boli po vyšetrení detskou lekárkou prevezené na infekčné oddelenie Detskej nemocnice v Košiciach. Keďže mali na tele kožné ochorenie impetigo a svrab, odborníci nasadili antibiotiká a aplikovali aj lokálnu liečbu. Po nej boli deti umiestnené v Detskom domove v Sečovciach.
Tým sa však starostlivosť úradov o tento prípad neskončila. Keďže konanie matky nieslo znaky protiprávneho konania, na rad prišli policajti. Vzhľadom na stav, v akom sa deti nachádzali, bola Magdaléna V. obvinená a neskôr aj obžalovaná z trestného činu týrania. Sudca Okresného súdu Košice II, ktorému prípad pridelili, sa mu dlhší čas nemohol venovať. Po hlavnej aktérke sa akoby zľahla zem a nájsť sa ju podarilo až vďaka zatykaču. Súdne pojednávanie sa podarilo otvoriť v máji 2002. Vo svojej krátkej výpovedi Magdaléna V. opísala spôsob, akým ju údajne úžerníci obrali o mestom pridelený byt. Raz s deťmi prespávala u známych, inokedy v podnájme či v akejsi pivnici. Pri takomto kočovnom živote trpela najmä hygiena, ktorá je hlavne u novorodencov veľmi dôležitá. "Deti som často nemala kde okúpať ani obriadiť," priznala sa Magdaléna V. "Keď sa moja situácia zhoršila, rozhodla som sa pre riešenie cez sociálny odbor..." Teda, že nechá deti známemu a ten ich odnesie "na sociálku". Ako matku ju také riešenie trápilo, no iné východisko nemala. Cítila vraj, že držať deti pri sebe by bolo pre ne stále horšie a horšie...
Okrem Magdalény V. súd predvolal svedkyne zo sociálneho odboru i lekárku z detskej nemocnice. Vypovedali, že deti sa im dostali do rúk pomočené, v špinavom oblečení a šíril sa z nich zápach. Navyše mali kožné ochorenia, každé v inom štádiu. Všetky svedkyne sa však zhodli na jednom. Nemali vraj pocit, že sa Magdaléna V. správala k deťom hrubo či neúctivo alebo by ich týrala. Naopak. Medzi ňou a deťmi bolo cítiť citovú väzbu a jediné, čo sa dalo matke vyčítať, bolo zanedbanie hygieny a tým privodenie kožného ochorenia u chlapca i oboch dievčat.
Kým prokurátor trval na paragrafe týrania, obhajca bol proti. Opierajú sa o výpovede svedkýň žiadal klientku oslobodiť. "Nebolo preukázané, že by chcela úmyselne spôsobiť svojim deťom fyzické či psychické utrpenie. To, že sa nakazili infekčným ochorením, bolo iba dôsledkom životnej situácie, v ktorej sa zavinením ich matky ocitli," povedal advokát.
Senát sa s týmto názorom stotožnil, no obžalovaná sa trestu nevyhla. Namiesto týrania súd uznal Magdalénu V. vinnou iba z ublíženia na zdraví a vymeral jej 10 mesiacov s podmienečným odkladom na dva a pol roka. Hoci na pojednávaní sa procesné strany k verdiktu súdu nevyjadrili, napokon boli spokojné obe strany a rozsudok sa stal v júni právoplatný.
rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári