Dvaja košickí colníci neúplne vyplnili doklad o prevoze tovaru. Aj keď za to jeden z nich zobral peniaze, podľa súdu nešlo o korupciu.
KOŠICE. Bývalí pracovníci Colného úradu v Košiciach Andrej Szilagyi (45) a Tomáš Kiss (30) si môžu vydýchnuť. Krajský súd v Košiciach ich právoplatne zbavil obvinení, že v novembri 2002 spoločne zariadili, aby na dokladoch o tovare prevážanom cez naše územia nebola uvedená jeho hmotnosť.
Podľa obžaloby Kiss na požiadanie maďarského colníka zašiel za Szilagyim, ktorý mal službu, a presvedčil ho, aby na tranzitné vyhlásenie nenapísal hmotnosť cukru dovezeného v troch kamiónoch z Poľska a smerujúceho cez naše územie do Maďarska. O dva dni neskôr mu za to dal 1 500 korún.
Súd: Nikoho nezvýhodnili
Obaja tým neporušili len služobné predpisy a medzinárodný dohovor o spoločnom tranzitnom režime, ale podľa prokuratúry aj spáchali trestný čin. Od roku 2003 stíhala Szilagyiho pre prijímanie úplatku a Kissa pre podplácanie s hrozbou až päťročného trestu.
Okresný súd Košice II ich v roku 2005 oslobodil s tým, že skutok nie je trestným činom. Jedným zo znakov trestného činu korupcie je totiž poskytnutie výhody, ale colníci podľa rozsudku tým, že do deklarácie nedali jeden údaj, nikoho nezvýhodnili.
Prvostupňový súd si tým osvojil obhajobu colníkov. Tí sa k skutku priznali, ale tvrdili, že tak urobili z "kolegiality k maďarským colníkom" a neuvedenie hmotnosti sa im nezdalo dôležité, lebo tento údaj bol evidentný z príloh tranzitného vyhlásenia.
"Ľudia znalí colných predpisov museli v cieľovej krajine z priložených sprievodných dokladov zistiť, koľko je tovaru v každom kamióne. Urobil som to, lebo som vedel, že to nemôžu prehliadnuť," povedal Szilagyi.
Prepustili ich
Krajský súd minulý týždeň prvostupňový oslobodzujúci rozsudok potvrdil. "Aj keď nejde o jednoduchú záležitosť, dôkazy nepreukázali, že bol spáchaný trestný čin, tak ako ho kvalifikovala obžaloba. Colné deklarácie údaj o hmotnosti tovaru obsahovali, chýbal len na jednom doklade. Množstvo prevážaného cukru sa tým nedalo zakryť," zdôvodnila predsedníčka senátu Marta Goliášová.
Oboch colníkov prepustili zo zamestnania v decembri 2002. Podľa zástupcu riaditeľa košického colného úradu Martina Pašku sa na tomto rozhodnutí rozsudkom súdu nič nemení. "Boli prepustení za nesplnenie povinností colníka, keď nespracovali doklady tak, ako mali. Riešili sme to v pracovnoprávnej rovine. Toto platí bez ohľadu na to, ako skončila trestná rovina prípadu," povedal.
ROMAN ROKYTKA
roman.rokytkakorzar.sk
Autor: Spišská Nová Ves
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári