MINISTER POTVRDIL PRESŤAHOVANIE DETSKEJ NEMOCNICE
Chválený, no najmä kritizovaný za rozhodnutia, ktoré uskutočnil od nástupu na post ministra zdravotníctva v roku 2006. Je proti transformácii štátnych nemocníc a verí, že sa čoskoro zbavia svojich dlhov. "Vďačíme" mu za opätovné zavedenie výmenných lístkov. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Počas nedávnej návštevy v Košiciach sme ho požiadali o rozhovor.
Detská fakultná nemocnica Košice je dlhodobo bez vlastných priestorov. Sídli v prenajatej budove Fakultnej nemocnice L. Pasteura. Budova na Moyzesovej ulici, kde sídlila, chátra. Začali ste sa zaoberať riešením tohto problému?
- Máme rozpracovaných niekoľko variantov s tým, že by sme detskú fakultnú nemocnicu premiestnili do iných priestorov. Zatiaľ nebudem hovoriť do ktorých, ale skutočne sú už urobené skoro definitívne analýzy. Myslím si, že už tento rok sa prikročí k rozhodnutiu. Pevne v to verím.
Od februára platia výmenné lístky potrebné na návštevu špecialistov. Krátko po začatí platnosti boli vydané usmernenia, ktoré bližšie špecifikovali, ktorých pacientov môžu a ktorých nemôžu ošetriť. Aj napriek tomu vznikajú konflikty medzi lekármi a pacientmi. Bolo to "šťastné riešenie"?
- Ide o nepochopenie. Ja osobne termín výmenný lístok nepovažujem za veľmi šťastný. Výmenný lístok je prostriedok na niečo, čo by sa malo vykonať. Vždy som sa snažil dodržiavať koncepciu, ktorá je platná. Hovorí aj o tom, že všeobecný lekár má byť skutočne koordinátor zdravotnej starostlivosti a má usmerňovať pacienta v jeho pohybe v systéme. Čiže tu je to zase zjednodušované asi tým, že človek príde do ambulancie všeobecného lekára a vypýta si od sestričky výmenný lístok. O tom to vôbec nie je. Je to o tom, že pacienta by mal v prvom rade vidieť lekár a posúdiť jeho zdravotný stav, či potrebuje vôbec ísť k špecialistovi, alebo je on sám schopný vyriešiť ho vo vlastnej kompetencii. Hovorím, zase sa to zužuje na to niekomu podať papier...
Ale to je presne to, čo sa stáva. Skutočnosť je taká, že všeobecný lekár toho pacienta ani nevidí. Zvyčajne sa u všeobecného lekára utvoria dva rady. Jedni ľudia idú k lekárovi a druhý rad čaká na pečiatku k špecialistovi...
- Prešiel ešte veľmi krátky čas, odkedy sa zaviedlo odporúčanie na odborné vyšetrenie. Som presvedčený, že všeobecní lekári, pretože mám také avíza, už začínajú pacientov skutočne vyšetrovať a rozhodovať o tom, či potrebujú špecializovanú starostlivosť alebo nie. Je len otázkou času, kedy prestane platiť to, že niekto si príde jednoducho zobrať lístok.
V novembri minulého roka bol Európskou komisiou schválený takzvaný Operačný program zdravotníctvo. Vďaka nemu bude môcť Slovensko čerpať 250 miliónov euro. Na aké účely sa peniaze použijú?
- Operačný program zdravotníctvo máme jediní v Európe. Je to skutočne precedens a som veľmi rád, že sa nám ho podarilo obhájiť. Som presvedčený, že tie peniaze budú skutočne zodpovedne použité na rekonštrukciu, modernizáciu, dostavbu prípadne prestavbu, prístrojové zabezpečenie, čo v konečnom dôsledku prinesie efekt pre každého pacienta.
Nemocnice môžu získať tieto prostriedky len v prípade, ak nebudú mať dlh voči štátu.
- Áno, nesmú mať dlh.
Ako sú na tom nemocnice v Košiciach? Majú záväzky a stihnú ich uhradiť?
- Práve o tom som hovoril s riaditeľom Fakultnej nemocnice L. Pasteura, ktorý ma ubezpečil, že nemocnica si vyrovná všetky svoje záväzky, ktoré má z minulých období voči Sociálnej poisťovni. Takže v tom by nemal byť problém. V podstate už od polovice minulého roka platí priebežne všetky svoje odvody, čiže nové dlhy nevznikajú.
Po odchode ministra Zajaca bola zastavená transformácia nemocníc. Akciovky, ktoré počas transformácie vznikli, dlhy voči štátu oproti nemocniciam v pôsobnosti štátu poväčšine nemajú. Nepovažujete transformáciu za vhodné riešenie, ako slovenské nemocnice zbaviť dlhov?
- Akciové spoločnosti vznikli na "zelenej lúke". Vznikli bez histórie, bez dlhov. Nastavené platby so zdravotnými poisťovňami boli také, že sa akciová spoločnosť nemohla zadlžovať. Jedine vtedy, ak by sa správala absolútne nehospodárne.
Predsa len dlh štátnych zdravotníckych zariadení na Slovensku je k 31. decembru 2007 zase o niečo vyšší, a to viac ako 5 miliárd korún.
- Štátne nemocnice sú veľké a ich zmluvné vzťahy s poisťovňami neboli na takej úrovni, ako sú dnes. Tento moment je dôležitý. Dôležité je aj to, že nemocnice zväčša sídlia v energeticky náročných stavbách. Energie sú každú chvíľu drahšie. Aj na riešenie tohto problému by sa mali využili peniaze z eurofondov. Rozhodujúca je aj skutočnosť, že v roku 2007 sa platy zvýšili raz a posledné zvyšovanie bolo tohto roku vo februári. Len na platy a odvody sa vynaložilo 3 a pol miliardy. Je to kľúčový moment, prečo sa zdravotnícke zariadenia zadlžujú. Ale treba zároveň povedať, že tempo rastu zadlženosti sa zmenšuje."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári