zberateľov všetkých zberateľských záujmov.
KOŠICE. Tradičné podujatie zorganizovali členovia košickej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti a bolo tam ozaj čo obdivovať.
Citara aj pionierska trúbka
Veľmi zaujímavé vecičky, ktoré sa na burzách neobjavujú až tak často, priniesol zberateľ Ernest Kapol. Predával napríklad starú citaru z roku okolo 1890 vyrobenú viedenskými majstrami, americký gramofón alebo socialistickú trúbku.
"Gramofón pochádza z roku 1915 alebo 1920, treba ho naštartovať kurbľou," povedal nám Ernest. Treba ho zreštaurovať, chcem zaň 1 500 korún. No a tá trubka je z tých, ktorými ráno trúbili pionieri v pionierskych táboroch budíček alebo večierky."
Vidlička, aká by sa zišla aj dnes
Na stole zberateľa Slavomíra z Košíc sme objavili vidličku s rukoväťou z jelenieho paroha starú takmer 100 rokov. Zaujala nás celkom vtipným riešením problému, s ktorým ešte aj dnes najmä na recepciách zápolia hostia. U náčinia predávaného na burze sa stlačením dvoch výčnelkov uvoľnil mechanizmus a ten zosunul napichnuté jedlo z vidličky na tanier. Účelné zariadenie bránilo tomu, aby si konzument po nabratí akejkoľvek pochúťky od nej nezababral ruky.
Unikátne poháriky z nábojníc
Po prvý raz prišiel do Domu techniky ako predajca aj košický starožitník Karol Linhart, známy organizovaním búrz v zámockom parku kaštieľa Budimír. A hneď sa aj blysol parádnou kuriozitou.
"Práve pred chvíľou sme predali súpravu šiestich mosadzných štamperlíkov spravených z nábojníc striel, používaných vojakmi slovenskej "Rýchlej divízie" na východnej fronte," uviedol K. Linhart. "Vtedy im velil plukovník Milan Zverín, ktorého v roku 1944 popravili na Slovensku. Na každom poháriku bola zobrazená iná bojová kóta, kde slovenskí vojaci počas pobytu na Urale pôsobili."
Poháriky veľmi potešili istého košického právnika, ktorý ich kúpil aj preto, lebo osobne pozná prípad plk. Zverína.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári