Uzovských Pekľanoch v okrese Sabinov. Aj táto ničivá živelná pohroma vo východoslovenskom regióne, ktorá zasiahla vyše 60 obcí v povodí Torysy a Svinky, smutne potvrdzuje, aká aktuálna bola na tohtoročný Svetový deň zdravia (7. 4. 2008) zo strany Svetovej zdravotníckej organizácie(WHO) voľba témy. Je ňou životne dôležitá Ochrana zdravia pred dopadmi klimatických zmien.
Vo všetkých častiach sveta možno v súčasnosti takmer denne zaznamenávať tragické dopady extrémov počasia ovplyvňovaného zmenami klímy: sú to zničujúce búrky, z ktorých vznikajú rozsiahle povodne, masívne zosuvy pôdy, strata ľudských obydlí, znehodnocovanie zdrojov kvalitnej pitnej vody a ďalšie dôsledky. Klimatické zmeny sú podpísané i na veterných pohromách, ktoré si už tiež v našom regióne vyžiadali obete na životoch.
Ďalším rizikovým faktorom sú obdobia s katastrofálnym suchom, počas ktorých vo svete trpia smädom milióny ľudí, rozširujú sa púšte a vyčíňajú ničivé požiare. Alarmujúce sú aj zistenia WHO spred piatich rokov, keď v lete roku 2003 počas veľkých horúčav zomreli na ich následky v 12 európskych krajinách tisícky osôb, z toho najviac vo Francúzsku.
Kliešte postupujú do hôr
Svetová zdravotnícka organizácia však tohtoročnou aktuálnou témou upozorňuje aj na ďalšie, azda menej transparentné, ale tiež veľmi nebezpečné dopady na ľudské zdravie a životy: do stále vyšších polôh nad morom posúva sa dramaticky napríklad hranica výskytu kliešťov, ktoré spôsobujú aj veľmi nebezpečné a život ohrozujúce ochorenia, akými sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Potvrdzujú to aj tohtoročné pozorovania vedcov z košického Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorí už v zimných mesiacoch identifikovali kliešte v okolí Košíc, hoci inak sa objavovali až na jar. Iba v posledných rokoch sa kliešte objavili napríklad na hornom Spiši, Liptove či na predhorí Vysokých Tatier, kde ich prítomnosť predtým neevidovali.
Riaditeľ Parazitologického ústavu SAV v Košiciach Branislav Peťko nedávno informoval, že vedci z pracoviska, ktoré vedie, už aj na našom území identifikovali výskyt ďalšej nebezpečnej, kliešťami rozširovanej choroby anaplazmózy. Vedci na celom svete zaznamenávajú i choroby spôsobené výskytom ďalšieho nebezpečného hmyzu (komáre, muchy), a to i v doteraz bezpečných polohách všetkých kontinentov, kde spôsobujú aj smrtiace epidémie.
Stovky našich spoluobčanov, ktorých trápia alergie, pociťujú klimatické zmeny aj posunom, resp. rozširovaním peľovej sezóny a času výskytu iných alergénov.
Ústava Svetovej zdravotníckej organizácie
Svetová zdravotnícka organizácia tohtoročnou témou dnešného Svetového dňa zdravia upozorňuje na nevyhnutnosť zintenzívniť ochranu životného prostredia planéty Zem a aj inak ovplyvniť dopady klimatických zmien, ktoré okrem vplyvov na životy a zdravie ľudí znamenajú i značné ekonomické dopady.
Svetový deň zdravia pripravuje WHO od roku 1948, keď bola prijatá ústava Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá združuje viac ako 190 krajín sveta. V rámci svetových dní zdravia volí WHO aktuálne témy, ktorými upozorňuje na najväčšie problémy. V roku 2007 to bola téma: Investícia do zdravia znamená lepšiu budúcnosť, rok predtým: Kríza v oblasti pracovnej sily v zdravotníctve a v roku 2005 téma: Vážme si každú matku a dieťa.
Aj na východnom Slovensku sa dnes v rámci Svetového dňa zdravia uskutočnia viaceré prezentačné a osvetové podujatia, na ktorých participujú najmä regionálne pracoviská Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári