Korzár logo Korzár Košice

Aj na východe žijú ľudia HIV pozitívni

NA KLINIKE V KOŠICIACH ICH REGISTRUJÚ 36, ZOMRELI 6KATARÍNA GÉCZIOVÁNákaza vírusom HIV je jednou z najväčších hrozieb súčasného sveta. Podľa

NA KLINIKE V KOŠICIACH ICH REGISTRUJÚ 36, ZOMRELI 6

KATARÍNA GÉCZIOVÁ

Nákaza vírusom HIV je jednou z najväčších hrozieb súčasného sveta. Podľa posledného súpisu počte infikovaných vírusom HIV z Úradu verejného zdravotníctva SR je na Slovensku infikovaných približne 200 osôb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko je vo výskyte HIV na svete na druhom mieste v Európe po Vatikáne. Na Klinike pre infekcné choroby vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura registrujú 36 pacientov. Šiesti z nich chorobe podľahli.

Najviac nakazení sú homosexuáli

SkryťVypnúť reklamu

Sexuálna aktivita je vyššia v mladom veku, preto väčšina nakazených spadá do kategórie od 20 do 30 rokov. V Košiciach existuje pacient, ktorý sa infikoval pred dvadsiatkou. Naopak najstarší človek s ochorením na Slovensku je už v hlbokom dôchodkovom veku. Najčastejším a v podstate na východnom Slovensku jediným spôsobom nákazy bol nechránený sexuálny styk.

Riziko nákazy u mužov a žien je približne rovnaké. Faktom ostáva, že väčšina chorých sú muži. Dôvodom je, že ochorenie je častejšie medzi homosexuálmi. Ochorenie nesúvisí ani s nižším vzdelaním ľudí. Piati pacienti liečení v Košiciach sú vysokoškolsky vzdelaní a zvyšok má stredoškolské alebo základné vzdelanie.

"Je potrebné povedať, že v populácii s nižšou úrovňou vzdelania je vyššia promiskuita. Na druhej strane homosexuáli majú väčšinou vyššie dosiahnuté vzdelanie ako štandardná populácia," myslí si vedúci HIV centra Pavol Jarčuška.

SkryťVypnúť reklamu

Prvotné príznaky

Ochorenie sa prejavuje v prvých obdobiach od nákazy akútnymi príznakmi. Približne u polovice infikovaných ľudí v rozpätí troch týždnov až troch mesiacov vzniká syndróm podobný ľudskej chrípke, ktorý sa prejaví zväčšením lymfatických uzlín.

Ide o jediný príznak, ktorý poukazuje na infekciu. Potom sa dlhé roky vírus navonok neprejaví, zatiaľ čo imunitný systém organizmu je postupne likvidovaný. Obdobie bez príznakov je rôzne dlhé, môže trvať aj šesť či osem rokov. Vtedy je človek úplne zdravý.

Úbytok lymfocytov nie je rovnaký u každého a závisí od rôznych faktorov. Organizmus sa s vírusom vyrovnáva individuálne. U zdravého cloveka sa v mikrolitri krvi nachádza 1000 pomocných lymfocytov (tzv. CD4 lymfocytov). U pacientov v štádiu AIDS krv človeka obsahuje 200 a v konečnom štádiu menej ako 50 CD4 lymfocytov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa dostanú lymfocyty pod určitú kritickú hranicu, prejavujú sa prvé príznaky, ktoré zväčša nie sú špecifické. Pacienti majú časté infekcie dýchacích ciest, kožné choroby a vyššie teploty. Môžu sa vyskytnúť aj problémy s trávením v podobe hnačiek a úbytok hmotnosti. To by malo byť pre človeka signálom, aby sa nechal testovať.

Na väčšinu chorôb sa umiera

"Nie je na 100 percent isté, že štádium AIDS prepukne u každého jedinca. U neliečených pacientov sa AIDS vyvinul takmer u všetkých. Pri ochorení na AIDS je vyradená len časť imunity človeka. Pacient často zomiera na tzv. oportunistické ochorenia, čiže je náchylný na pomerne banálne choroby, ktoré bežne človeku problémy nerobia."

U ľudí sa v prípade ochorenia prejavujú špecifické spektrum infekčných ochorení a nádorov, ktoré sú častejšie a závažnejšie ako u zdravých ludí. Ide napríklad o zápal pľúc, tuberkulózu či niektoré druhy rakoviny ako nádor lymfatických uzlín.. U žien je oveľa vyšší výskyt rakoviny krčka maternice. Pacienti chorí na AIDS na väčšinu z týchto chorôb umierajú.

Liečba stojí mesačne tisíc eur

Veľkú rolu v živote nakazeného človeka zohráva liečba. Predtým sa priemerná dĺžka života pohybovala v rozpätí od 12 do 14 rokov. V súčasnosti je dostupná liečba, ktorá predĺži život pacienta, aj keď sa nedá presne určit o koľko.

"Liečba ľudí pozitívnych na HIV sa na Slovensku začala pred 10 rokmi. Veľká čast pacientov, u ktorých sa predpokladalo, že majú pred sebou 3 či 4 roky života ešte stále žije a mnohí z nich v pomerne v dobrom zdraví."

Vírus nie je možné zlikvidovat úplne, ale lieky dokážu zastavit jeho rozmnožovanie na minimum. "Napríklad začíname liečiť pacienta s viac ako 100 tisíc kópiami vírusu v mikrolitri krvi. Po 6 týždňoch od začatia liečby ich počet klesne pod 40."

Podľa Jarčušku je lekárska veda v poznaní AIDS na úrovni, ako cukrovka pred 50 rokmi. "Máme k dispozícii lieky a liečebné režimy, ktoré sa zdokonalia v nasledujúcich rokoch."

Samotná liečba je nákladná. Rádovo sa pohybuje v sume tisíc euro mesačne. Celkové náklady plne hradí poistovna.

Pol percentná šanca

Veľké riziko nákazy hrozí u ľudí, ktorí mali iné pohlavne prenášané ochorenia alebo preferujú pohlavný styk do konečníka. Drvivá väčšina populácie si myslí, že šanca nákazy vírusom HIV je sto percentná. Pri nechránenom pohlavnom styku je však šanca menšia ako pol percenta.

Spôsob šírenia cez injekčnú striekačku, ktorý je typický pre ostatné krajiny na východnom Slovensku zatial nebol evidovaný. Nákaza tetovaním sa zatiaľ taktiež nedokázala.

"V európskych krajinách je prakticky vylúčený prenos krvnými derivátmi. Vírusom sa môže od matky nakaziť novonarodené dieťa. Na klinike sme zatiaľ mali 6 pôrodov, ale ani jedno dieťa nebolo infikované." Po pôrode matka dieťa nemôže dojčiť, pretože sa dokázalo, že dojčenie je spojené s rizikom prenosu infekcie.

Majú práva aj povinnosti

V prípade ak lekár u pacienta diagnostikuje, že je HIV pozitívny, musí ho poučiť o všetkom čo môže a nemôže robiť, teda aké sú právne aspekty ochorenia. "Reakcie ľudí sú po oznámení rôzne. Jedni to predpokladajú, niektorí sú šokovaní alebo sa úplne zrútia."

Jedným zo základných pravidiel je, že pacient musí o svojej chorobe informovať sexuálneho partnera. V opačnom prípade by bol právne postihnuteľný. Úmyselné či neúmyselné šírenie pohlavnej choroby sa pokladá za trestný čin a hrozí mu väzenie až päť rokov.

"Nakazený by v žiadnom prípade nemal požičiavať napríklad zubné kefky, žiletky. Pred každým ošetrením by mal o chorobe informovať lekára. Podobne by sa mal zachovať v prípade, ak sa vyberie do tetovacieho či piercingového štúdia. Na druhej strane má právo neinformovať osobu, ktorú neuzná za vhodnú, ak jej nehrozí riziko prenosu infekcie. Do tejto kategórie spadá napríklad zamestnávateľ ale dokonca aj manželka, pokiaľ s ňou infikovaný sexuálne nežije."

S HIV diskriminovaná

Jarčuška si spomína na pacientku, ktorá ochorenie oznámila nadriadenému. Po určitom čase ju zo zamestnania prepustili. Samozrejme z "iného" dôvodu. "Väčšinou sa pacienti nestretávajú s pozitívnou reakciou, ak okoliu chorobu oznámia. Zdá sa, že aj v tom sa pomaly spoločnosť mení. Pomaly sa toto ochorenie začne brať ako každé iné."

Infikovaní ľudia nemajú špeciálneho psychológa ako v zahraničí. "Budem radšej, ak bude pacientov málo a špeciálneho psychológa iba pre HIV pozitívnych nebudeme môcť uživiť. Samozrejme chorému poskytneme kontakt na psychológa, ak má pocit, že ho potrebuje."

Príbeh:

Učím sa žiť pozitívne!

Igor je študent a navonok sa od ostatných nelíši. Ani známi na ňom nepozorujú zmeny. On je predsa iný ako kedysi. Prežíva deň za dňom pozitívne, pretože má HIV.

O tom že je pozitívny sa dozvedel skoro pred rokom. Na otázku ako sa nakazil, stroho odpovedal, že za to vďačí "vernej" bývalej, ktorá strávila rok v zahraničí. Igorovi bývalo často zle, mával horúčky a hnačky. Nasledovali výter a odber krvi.

Potom prišiel konečný ortieľ. Lekár mi oznámil, že som pozitívny. "V šoku som si narýchlo nevedel vysvetliť, či je to dobré alebo zlé. Búšilo mi v ušiach a ani som ho nevnímal. Pochopil som, že môj život už nikdy nebude taký ako predtým. Neexistuje návod, ako takú správu prijať"

O jeho chorobe nevedia ani jeho najbližší. Úspešne to pred nimi skrýva, aj keď vie, že to nebude možné vždy. Obáva sa ich reakcie, možno sklamania a smútku na ich tvárach. "Snažím sa prežiť každý deň naplno, pretože som pozitívny. Tak sa aj učím žiť - pozitívne."

Čo radí psychológ

Podľa klinickej psychologičky Miroslavy Herákovej správa o pozitívnych výsledkoch na HIV vždy spôsobí šok, ktorý sa môže prejaviť navonok ale hlavne vnútorne. Navonok môžu nastať prejavy kriku, plaču, agresivity alebo ustrnutie, neschopnosť odozvy a komunikácie.

"Po šoku príde popretie - človek odmieta stanovenú diagnózu, tvrdí, že lekári sa pomýlili, môže žiadať nové testy." neskôr nastáva zlosť na seba, na iných, na celý svet a obviňovanie. Potom prichádza vyrovnanie sa s ochorením, ktoré pomôže k aktívnej spolupráci pri liečbe.

Chorý človek nemusí o svojom stave informovať široké okolie. Rozhodnúť sa môže v prípade, ak vie, že môže rátať s podporou rodiny, priateľov. "Vo všeobecnosti ešte ľudia nie sú zrelí pochopiť a neodsúdiť nakazeného človeka. Naša spoločnosť je rada, ak sa jej HIV a AIDS netýka. Áno, vedia, že existuje, akceptujú ochorenie, ale sú radi, ak nie je blízko. Na ľudí HIV pozitívnych môžu pozerať ako na raritu, s ľútosťou, s obavami a strachom o vlastné zdravie," myslí si Heráková.

Tabuľka 2:

Kumulatívny počet pacientov 36

HIV štádium 24

AIDS štádium 6

Zomrelo: 6

Ženy 12

Muži 24

Definícia choroby

HIV - Human Imunideficiency Virus - vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Vírus napáda špeciálnu skupinu bielych krviniek, ktoré zodpovedajú za obranu pred cudzími mikroorganizmami. Ide o pomocné lymfocyty,ktoré v priebehu rokov dokáže vírus všetky zlikvidovať.

AIDS - Acquired Immunodeficiency Syndrome - syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Je to koncové štádium ochorenia HIV vírusom.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 967
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 950
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 141
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 366
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 800
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 087
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 680
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 492
  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 751
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 320
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 008
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 670
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 217
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 907
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 733
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 548
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 751
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 320
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 008
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 670
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 217
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 907
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 733
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 548
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu