Univerzálna životná energia je všade vôkol nás a prejavuje sa v rôznych frekvenciách
Aby pránanádi prúdila správnym smerom, 44 pozícií rúk musí prejsť celé telo
Technika, o ktorej prinášame v tomto článku informáciu, sa u nás môže považovať za objavnú. Nazýva sa pránanádi a na Slovensku do jej tajov začala prenikať zatiaľ jediná osoba - Ing. Hedviga Klobušníková z Košíc. Absolvovala kurz v Maďarsku u majstra Jozefa Petrezselyema, ktorý môže pomôcť rozvinúť túto techniku aj u nás, ak záujem prejaví dostatočný počet uchádzačov.
Termín pránanádi má dva obsahy: prána je univerzálna životná sila, absolútna energia, ktorá je všade vôkol nás. Prejavuje sa v našom každodennom živote v rôznych frekvenciách. Jeden zo spôsobov ako ju prijímať je dýchanie. Nádi sú nehmotné kanály v tele, ktoré rozvádzajú pránu v celom energetickom systéme. Prepojené sú cez čakry - energetické centrá. Podľa starých indických textov v tele ich máme 72 tisíc.
Dieťa vyliečila na diaľku
Začneme reálnym príbehom spred dvoch rokov, ktorý sa objavil aj na internete ako poďakovanie. Osemročný chlapček Bence ležal na jednotke intenzívnej starostlivosti s tým, že má silné kŕče v bruchu a tiež vnútorné krvácanie na rôznych miestach. Dlho trvalo, kým sa zistilo o čo ide, už predtým však chlapček podstúpil operáciu brucha, ale bez trvalého výsledku. Lekári sa vyjadrili, že Bencemu už v tejto fáze nevedia zaručiť záchranu života.
Pani Nórika, ktorú požiadali o liečenie technikou pránanádi ako o poslednú možnosť, si vyžiadala Benczeho fotografiu a cez ňu na diaľku začala s liečením. Po dvoch dňoch sa jej ozvali, že nevedia čo robí, ale chlapček sa zlepšuje. Začal dokonca jesť, krvácanie je menšie a kŕče v bruchu sa celkom vytratili. Po deviatich dňoch Benceho prepustili z nemocnice. Nórika pokračovala v terapii už u nich doma, pri osobných stretnutiach a Bence sa zo dňa na deň cítil lepšie. Už po dvoch týždňoch by ho bol lekár odporučil do školy, jeho zdravotný stav zhodnotil ako výborný. Bol však slabý, aj imunita sa mu znížila, potreboval zosilnieť. Po troch mesiacoch domáceho liečenia sa chlapec celkom zapojil do života.
Jačie chlpy infikovali telo
Cesta pránanádi do sveta mala veľa komplikovaných zákrut. Skupina amerických výskumníkov vycestovala do Indie, Číny a Tibetu, aby spoznávala kultúru tamojšieho ľudu. Po dvoch rokoch putovania sa vrátili do Ameriky, ale nespokojnosť s pobytom v Tibete ich prinútila, aby sa tam už po dvoch mesiacoch vrátili. Jeden z nich bol muž menom Kristián Weber. Narazil na kláštor, ktorý ho zaujal, ale dovnútra nebol povolený prístup. Žili a pracovali v ňom lámovia liečitelia. Lámovia chodili za chorými vonku a tam ich ošetrovali. Do vnútorných priestorov kláštora vzali iba veľmi chorých ľudí.
Kristián Weber sa rozhodol, že si sám privodí nejaké ťažké ochorenie. Prehltol niekoľko jačích chlpov, ktoré infikovali jeho telo. Vidiečania ho ubiedeného odviedli ku kláštoru, ale lámovia vedeli, že chorobu si privodil sám, akurát mu utierali spotené čelo. Mužovi sa však horúčka stále stupňovala, až celkom stratil vedomie. Teraz už bezvládne telo lámovia odniesli do kláštora. Choroba veľmi pokročila, a tak jeden z lámov vystúpil zo svojho tela a čistú liečivú energiu takto nehmotne pretransformoval do chorého muža. Iba tri dni trvalo, kým lámovia Kristiána postavili na nohy. V kláštore mu napriek prosbám nedovolili zostať, ale mohol im pomáhať vonku a takto prejaviť svoju vďaku. Niekoľko rokov vykonával rôzne práce, ktoré ho viedli k rozvíjaniu pokory. Až potom dostal prvé zasvätenie. Do roku 1989 dosiahol 24. stupeň zasvätenia. Každé zasvätenie prináša utvrdenie nových poznatkov a nové, rozšírené možnosti.
Výsledok bol ten, že Webera na jeho žiadosťpripravili na pôsobenie v západnom svete. Vykonal rituálne sľuby, od lámov dostal zasväcovacie predmety a liečiteľské symboly, pričom sa zaprisahal, že ich zachová v čistote a rituálne predmety nikdy nebudú použité na zlé energetické účely. Učiť začal v roku 1990 a v niekoľkých krajnách Európy zasvätil 38 ľudí za majstrov.
Dlane ako pri modlitbe
Všeobecné pravidlá pránanádi hovoria o tom, že človek po zvládnutí techniky môže liečiť sám seba, ale aj iných, ak už dospel do takého štádia. Nie je to náhrada za lekársku starostlivosť, ale významne podporuje liečebný proces. Jednoduchými pozíciami rúk, keď sa začína zložením dlaní ako pri modlitbe, sa postupne prejde celé telo. Spánky, uši, zátylok a ďalšie súčasti tela cez srdce, pečeň či slezinu. Štyridsaťštyri pozícií - posledným úkonom je, tak ako na začiatku, modlitebná poloha rúk. Špeciálne CD s ezoterickou hudbou vždy dá signál, kedy treba ruky priložiť na ďalšie miesto.
"Ako túto techniku využívam ja?" zopakuje otázku Ing. Klobušníková. "Je toho viac, ale napríklad pred každým jedlom poprosím, aby sa eliminovali prípadné negatíva, ktoré v ňom sú. Takto ho očistím. Tú zmenu cítim v dlaniach. Dajú sa tým znížiť aj vedľajšie účinky lieku, ktorý človek užíva. Pocit napovie, že áno, teraz je to už v poriadku. Terapia je účinná aj na rastliny a na zvieratá."
Stále treba mať na pamäti, že osoba, ktorá dostáva energiu prostredníctvom pránanádi sa lieči sama, dôležité je, ako telo dokáže túto energiu využiť. Liečiteľ je iba prostredníkom. Nie je dovolené pustiť sa do liečenia s niekým, kto o to nepožiadal. A stále si treba pripomínať kozmický zákon, v ktorom je zakódovaná večná pravda zákon príčiny a následku. Mali by sme vedieť, že choroba nie je nič iné, ako následok určitého chybného postoja k životu.
Predstavujeme posledné tri zo siedmich energetických centier
Višudha, adžna a sahasrara
Čakry tvoria to, čomu hovoríme anatómia nášho ducha. Piata čakra odráža silu našej vôle a sebavyjadrenie, šiesta ovláda myseľ, rozumové uvažovanie, vnútorný vhľad a múdrosť. Siedma predstavuje naše spojenie s vesmírom. Náš duchovný rozvoj má vzostupný charakter. Od prvých lekcií, v ktorých sa učíme prežiť vo svete, zabezpečiť si potravu, prístrešie a ochranu, postupujeme až k spojeniu s druhými ľuďmi a s vyššími princípmi.
Piata čakra zvaná višudha je umiestnená v strede hrdla, približne tam kde majú muži "ohryzok". Je to spojnica medzi hlavou a srdcom. Jej najväčšou silou je naša vôľa, odhodlanie, chcenie, disciplína. Je to centrum rozhodnutí a ich následkov. A tiež naša schopnosť komunikovať s ľuďmi, so svetom. Ak je táto čakra zablokovaná, nevieme sa prejaviť na verejnosti, nech by sme disponovali akoukoľvek múdrosťou.
Vlastnosťami šiestej čakry sú múdrosť, optimizmus a intuícia. Umiestnená je v strede čela a hovorí sa jej adžna. Prijímať veci také, aké sú, v tom je skrytá hlboká múdrosť. A tú získavame postupne, tak ako prechádzame životom. "Keď je žiak pripravený, učiteľ sa objaví" to je posolstvo šiestej čakry. Môže to byť človek, udalosť, ale aj choroba. Sem patrí aj schopnosť neposudzovať iných, prijímať aj iné názory a byť vedome prítomný tu a teraz.
Siedma čakra, ktorá je na vrchole hlavy sahasrara - nás spája s našou duchovnou podstatou. Jej prejavom často býva viera alebo nespochybniteľné presvedčenie v existenciu vyšších svetov. Je to cesta k božskému a zároveň brána k zdroju našej intuície. Táto sféra prekypuje zázrakmi, môže meniť sny na skutočnosť, v okamihu vyliečiť chorobu a ťažké veci premeniť na ľahké. Pri dobrej funkčnosti tejto čakry sa človek môže stať ľudským poslom pre široký okruh ľudí a môže byť pomocníkom hlavne pri ich duchovnej záchrane.
Anjel v hodine smrti ukáže, ako sa dalo žiť inak
Ľudia nemajú pokoru. Myslia len na seba
Tento text napísal Miro Maglen, učiteľ čchi-kungu z Bratislavy. Spontánne vychádzajúce slová sú podložené vnútornými zážitkami, ktoré pretavil. Stoja za úvahu.
Ľudia nemajú pokoru. Nemajú pokoru k Bohu, ani k učiteľovi, ani k druhému človeku. Myslia len na seba. Chceli by sa mať ako v bavlnke, chceli by zdravie, chceli by schopnosti - tretie oči, a tak... Nechcú prijímať utrpenie, hoci práve ono má posilniť ich dušu. Utrpenie, ktoré očisťuje, ktoré posúva ďalej. Nechcú prijímať ani následky, ktorých pôvodcom sú oni sami.
Ľúdia radšej myslia na menej dôležité veci: peniaze, majetok, sex, úspech a podobné veci, ktoré ich duši vôbec neprospejú. Väčšina sa vyhovára: "Ale veď žijeme v takom svete a musíme žiť nohami pevne na zemi. Musime sa starať o seba a o svoju rodinu, nie o druhých...." Ale keď človek nerešpektuje prírodné a božie zákony, dá sa povedať, že žije pevne nohami na zemi?
Ako to všetko budú vysvetľovať anjelovi, ktorý po nich príde v hodine smrti? Pred očami sa im premietne celý život vrátane pýchy, povýšenia, hnevu, pripútanosti, závislostí, nedôvery k Bohu, nepochopenia samého seba... Možno povedia: "Ale ja som musel... Nedalo sa inak..." A anjel im ukáže ako sa to dalo inak.
Jarnú únavu postraší kvetina echinacea
Ešte aj dnes sa môžeme opierať o znalosti prírodných národov, aj keď účinnosť väčšiny produktov má už aj svoje vedecké zdôvodnenie. Echinacea napríklad, ktorú Indiáni využívali na ošetrovanie rán, hnisavých zápalov a na rany po uštipnutí hadom, má oveľa širšie využitie. Predovšetkým výrazne pôsobí na imunitný systém a na jej výťažky by sme nemali zabúdať hlavne teraz, keď prichádza jarná únava.
Ako prevencia nám postačí čajová lyžička tinktúry ráno pred jedlom. Môžeme si ju pripraviť doma, ale čerstvé byliny sú ťažko dostupné. Najlepšie je spoľahnúť sa na Echinaceove kvapky Dr. Theissa. Užívaním echinacey sa zvyšuje pravdepodobnosť, že okolo zúriace infekcie sa nás nechytia a ak predsa, nebudú mať taký dramatický priebeh ako bez echinacey. No a jarnú únavu tak postraší, že ani nebudeme vedieť, že sme ju prekonali.
Kocúrovo zvláštne posolstvo prostredníctvom sna
Mala som taký zvláštny sen. Náš pruhovaný kocúrik sa mi posadil na hruď a labkou mi jemne prešiel po oku. Na to som sa prebrala a s kocúrikom si pozeráme rovno do očí.
"Čo mi chceš povedať, Ťapko?" pýtam sa ho nahlas, ale on mlčí a usmieva sa. Lepšie sa sústredím a vidím, že kocúrik má v oku zapichnutý tenký ostnatý konárik. Musí ho to nesmierne bolieť, ale on je mĺkvy. Chytím ten osteň a vytiahnem ho von. Ibaže spolu s ním vyšlo celé oko. Na jeho mieste zíva čierna diera. Vezmem oko do obidvoch rúk, krúživým pohybom vyberiem z neho ostnatú vetvičku a oko vložím kocúrikovi späť. Kocúrik sa usmeje, je šťastný. Obaja sme šťastní.
Ešte v polosne rozmýšľam nad posolstvom tohto sna a do mysle sa mi vsúva viacero výkladov. Možno aj čitateľ prišiel na niektoré z nich.
Narcis je spätý s predstavou pominuteľnosti
Kvety boli oddávna znakmi duchovnej, ale aj zmyselnej lásky. Často symbolizujú dĺžku ľudského života a nádej na znovuzrodenie. Narcis napríklad je spätý s predstavou pominuteľnosti, lebo čas jeho kvitnutia je krátky, ale aj pre názov, ktorý znamená "s vetrom". V gréckej mytológii je to kvet Persefony. Uniesol ju vládca podsvetia, keď nič netušiaca trhala tieto kvety. Každú jar jej bolo dovolené vrátiť sa na zem. Narcis sa tak používal počas obradov zasvätených jej matke, bohyni plodnosti a roľníctva Demeter. Na hroboch sa pestoval ako znak znovuzrodenia, symbolizujúc, že smrť je len obdobie spánku. V Číne je narcis symbolom šťastného manželstva.
Stranu pripravila: Lea Gallová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári