že si hľadajú zamestnanie. Bude to však minimálne raz za mesiac. Vyplýva to z novely zákona o službách zamestnanosti, ktorú schválil parlament.
BRATISLAVA. V súčasnosti platí, že na úradoch práce sa musia hlásiť tí nezamestnaní, ktorí sa zúčastňujú na programe organizovanom úradom práce, napríklad ide o aktivačnú činnosť či absolventskú prax. Dlhodobo nezamestnaní musia úradu práce preukazovať hľadanie si zamestnania raz za sedem a ostatní nezamestnaní raz za štrnásť kalendárnych dní.
Vzniknú tzv. sociálne podniky
Novela zákona vytvára podmienky pre zakladanie tzv. sociálnych podnikov. Má ísť o podnik, v ktorom aspoň 30 percent zamestnancov tvoria ľudia, ktorí pred prijatím do pracovného pomeru boli znevýhodnenými uchádzačmi o zamestnanie. Sociálne podniky im majú pomôcť nájsť si prácu na "otvorenom" trhu práce. Štát chce prispievať podnikom na zamestnávanie takýchto ľudí. Sociálne podniky však bude možné zakladať najskôr od začiatku septembra tohto roka.
Pribudnú príspevky na zapracovanie a udržanie v zamestnaní
Schválená novela zákona zavádza aj ďalšie nové nástroje aktívnej politiky trhu práce. Ide napríklad o príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie u zamestnávateľa, najdlhšie tri kalendárne mesiace v rozsahu najviac 30 hodín týždenne. Úrad práce poskytne príspevok mesačne vo výške životného minima. Rezort práce a sociálnych vecí očakáva, že vďaka tomuto nástroju sa na trh práce zaradí približne 3 000 nezamestnaných.
Ďalšou novou dávkou bude príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami. Príspevok bude patriť zamestnávateľovi a bude slúžiť na úhradu poistného na sociálne a zdravotné poistenie zamestnanca. Príspevok bude úrad práce poskytovať, ak hrubá mesačná mzda zamestnanca, ktorý pracuje na plný pracovný úväzok, dosahuje najviac 50 percent z priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. Zamestnávateľovi sa bude príspevok poskytovať najviac počas 24 kalendárnych mesiacov, pričom zamestnávateľ bude povinný udržať pracovné miesto najmenej dva roky. Vďaka tomuto príspevku by sa malo zaradiť na trh práce ročne 1,5 tisíca nezamestnaných.
Vracia sa príspevok na presťahovanie
Novela zákona tiež opätovne zavádza príspevok na presťahovanie za prácou. Pôjde o náhradu časti preukázaných výdavkov súvisiacich s presťahovaním uchádzača o zamestnanie z miesta jeho trvalého pobytu v súvislosti so získaním zamestnania vo výške najviac 40-tisíc Sk. Miesto nového trvalého pobytu pôvodne nezamestnaného občana na území Slovenska, do ktorého sa presťahoval v súvislosti so získaním zamestnania, musí byť vzdialené od miesta pôvodného trvalého pobytu najmenej 50 km.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári