Tiesňová linka 112 pôsobí na Slovensku už päť rokov. Napriek tomu ju v prípade núdze vytočí len málo ľudí, pretože o nej veľa nevedia.
KOŠICE. Ak si v krízovej situácii neviete spomenúť na správne číslo, najlepšou voľbou je vytočiť 112, kde operátor rozhodne, či potrebujete hasičov, zdravotníkov alebo policajtov a prepojí vás správnym smerom.
Ľudia v Košickom kraji si na toto jednotné číslo nezvykli. Radšej volajú na staré núdzové čísla, ktoré sú stále platné. Potvrdzuje to vedúca operátorka Krajského operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Košice Adriana Rozmanová.
Volajúci sú zmätení
"Často sa napríklad stáva, že volajúci z iných okresov po vypočutej informácii, že sa dovolali do Košíc, zmätení zložia telefón. Nevedia, že niekto z Košíc im pošle pomoc v krátkom čase," hovorí.
Pod číslom 112 funguje Integrovaný záchranný systém. Jeho pracovníci preberajú tiesňové volania 24 hodín denne. Linka riadi záchranky v celom Košickom kraji.
Nie každé volanie na núdzovú linku automaticky znamená výjazd záchranárov. "Nie vo všetkých prípadoch je nutné, aby zasiahli rýchle ambulancie. Poskytujeme pomoc volajúcim v ohrození zdravia alebo života. Poradíme aj ľuďom, ktorí potrebujú informáciu, napríklad o kontakte na dopravnú zdravotnú službu a tiež ak volajúci potrebuje ošetrenie pohotovostným lekárom."
Deti sa zabávajú
Ďalším problémom je zneužívanie tiesňových liniek, ktoré sú zadarmo. Volaním na nich si niekedy ľudia krátia dlhé chvíle. Väčšinou ide o mladšie ročníky, ale výnimkou nie sú ani dospelí.
"Chcela by som požiadať rodičov, aby vysvetlili svojim deťom, že táto telefónna linka je veľmi dôležitá pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc."
(kag)
Autor: Boj o titul dnes pokračuje
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári