šesť rokov skôr ako bola v roku 1906 prijatá Medzinárodná konvencia o ochrane užitočného vtáctva, ktorá položila základy tradície, keď na 1. apríl pripadá na celom svete oslavovaný Medzinárodný deň vtáctva.
Na celej planéte je prvý aprílový deň príležitosťou pripomenúť si dôležitosť a význam ochrany avifauny, ktorú, ako i ďalšie živočíšne druhy, kriticky ohrozujú rôzne prírodné a civilizačné pohromy a žiaľ, hlavne bezohľadný a egoistický človek.
Pribúdajú prípady vtáčej kriminality
Aj keď ochranu vtáctva zakotvuje niekoľko medzinárodných konvencií (Ramsarská, Washingtonská, Bonnská a Bernská) a na aktívnej ochrane participujú vedno s profesionálmi aj mnohé ochranárske inštitúcie, v Červenej knihe ohrozených a vzácnych druhov živočíchov povážlivým tempom pribúdajú do zoznamu vtáčie druhy, ktoré alebo už úplne vymizli alebo sú kriticky ohrozené. V posledných desaťročiach vymizli u nás napríklad sokol bielopazúrový, kulík horský a rybár malý a medzi kriticky ohrozených sa radia aj orol kráľovský, skalný a malý, sokol rároh i sťahovavý, drop veľký, haja červená, orliak morský, hadiar krátkoprstý, bučiak veľký a ďalšie.
Každoročne pribúdajú odsúdeniahodné prípady vtáčej kriminality: najčastejšími sú ničenie vtáčích hniezd, nelegálny odstrel a nelegálny obchod s vtákmi ide hlavne o dravcov. Iba pred niekoľkými dňami zaznamenala polícia zabitie štyroch chránených myšiakov lesných na Záhorí. Prax potvrdzuje závažný fakt, že existujú organizované skupiny, ktoré vykrádajú z hniezd najmä mláďatá orlov a sokolov a predávajú ich výhodne bohatým milovníkom lovu s dravcami do najbohatších krajín sveta. Členovia našej najrešpektovanejšej ochranárskej organizácie, špecializovanej na ochranu avifauny, Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko (SOS), usilujú sa zabrániť vykrádaniu hniezd dravcov v období, ktoré je pre mláďatá kritické, i permanentným monitorovaním lokalít.
Jarné vítanie migrujúcich žeriavov
Na východnom Slovensku, kde sú vzácne chránené vtáčie lokality (Vysoké Tatry, Slovenský kras, Senné - rybníky a ďalšie), patria členovia SOS medzi najaktívnejších na Slovensku. Dosahujú cenné vedecké a ochranárske úspechy i v medzinárodnom priestore, keď napríklad doktor Miroslav Fulín z košického Východoslovenského múzea patrí k našim najuznávanejším ornitológom i vďaka svojim aktivitám v dlhoročných pozorovaniach, mapovaní hniezdisk a ochrane bocianov.
Aj na tento rok pripravili členovia SOS na Medzinárodný deň vtáctva viacero zaujímavých vzdelávacích a prezentačných podujatí pre verejnosť, prostredníctvom ktorých občanov, ako napríklad v Michalovciach, upozornia na význam ochrany vtáctva mokradí, ale pozvú aj na jarné vítanie v tomto čase masovo migrujúcich žeriavov. Veľkej popularite sa tešia aj exkurzie na zaujímavé vtáčie lokality, kurzy, v ktorých sa ľudia učia rozoznávať vtáctvo podľa spevu a bližšie spoznávajú hlasové a letové prejavy operencov.
EVA BOMBOVÁ
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári