roztatárenia a výčiny. Spôsobuje ich doznievajúci súboj odchádzajúcej zimy a vytúženého tepla, premietnutý do príslovečne premenlivého aprílového počasia. Vystihujú ho konštatovania: Apríl šialený - zo zimy a leta spletený alebo Apríl: spolovice marec, z druhej máj. Za pozornosť stojí aj tento dedovský poznatok: Jar má sedem alebo deväť druhov počasia - aprílu ani jedno z nich nechýba.
Počasie na začiatku často ovplyvňuje doznievajúca mariánska jar (25. 3. Zvestovane Panny Márie). Ľudí však tešia aj typické teplejšie obdobia: rudolfská (17. 4.) - a jurajovská (24. 4.) jar. Tie však neraz pokazia vojtechovské (23. 4.) a z mája zasahujúce floriánske (4. 5.) chladná.
Tieto kotrmelce výstižne charakterizujú odkazy našich predkov, ktoré vravia: Apríl zhora hreje, od zeme chladí/V apríli never žiadnemu počasiu, robí si čo chce/Detský plač, priazeň pánov, ranná rosa, ženské vrtochy a aprílové počasie sú vždy nestále.
Roľníci mali pre aprílové žartíky z neba pochopenie a dokonca ich vítali, lebo vraj: Ak apríl žartuje, býva veľa sena a obilia/Apríl hojný vodou, október vínom/Ak v apríli vietor duje, stodola sa naplňuje/Hrom v apríli - dobrá novina, mráz viac kvietky napostína.
Začiatok mesiaca dáva šancu aj tým, ktorí si chcú, tak ako generácie pred nami, overiť starú poveru - nežné fialky vraj voňajú iba dovtedy, kým v apríli nezaznie prvý hrom. Voňajme...
(eb)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári