Novozaložená folklórna skupina (FS) Domaňovčan z Domaňoviec (okres Levoča) nedávno pripravila folklórne pásmo s názvom O ľane plné ľudových piesní,
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
poučného hovoreného slova, tancov a žartov.
DOMAŇOVCE. "Naším cieľom bolo oživiť spomienky staršej generácie na v minulosti bežnú činnosť v každej domácnosti - spracovanie ľanu. Od zániku tejto činnosti na Spiši aj v Domaňovciach uplynulo asi 50 rokov," uviedla Agnesa Žifčáková, vedúca FS a autorka scenára k folklórnemu pásmu. To sa začína podrobným priblížením tajomstva výroby spracovania ľanu a pokračuje vystúpením folkloristov pri spracovaní ľanu a výrobe plátna.
"Desať žien a päť mužov v tzv. kudzeľnej chyži ukazuje jednotlivé kroky pri spracovaní ľanu na zachovaných pôvodných pracovných nástrojoch. Ako prvé bolo tzv. rafanie ľanu na rafe zbavovanie ľanu semien. Nasledovalo tlčenie s tlučkom - zbavovanie drevitej časti zo stebiel; trepanie na cerlici lámanie stebiel, rozstrapkanie; česanie na dvojitých hrebeňoch na získanie hladkého, rovného ľanu a hrubšieho, nazývaného klaky; viazanie vyčesaného ľanu do vencov. Najskúsenejšia členka skupiny takmer profesionálne ukázala pradenie ľanu na kúdeli. Aj nasledujúce práce s napradenými niťami, ako zmotávanie nití z vretien do pásiem - na haspli predviedli účastníci. V skutočnosti nasledovalo vyváranie ľanu v drevenom lúhu, sušenie a podľa potreby gazdinej farbenie priadze. Na javisku ukázali ženy aj prípravné práce: špuľanie nití na špule alebo cievky zo stojana smertky; navíjanie osnovy všetkých pripravených a potrebných nití cez rám do piescika; prevod na snovadliny a nakoniec na krosná. Použili pri tom rejtku, niteľnice, bardo a pomocou plácenka navili osnovu na predný val krosien. Priečne zatkávanie nití ukázali pomocou cievky, vsunutej v čolňoku. Tkanie plátna a s ním spojené ďalšie práce zanikli v obci skôr, ako podobné tkanie domácich kobercov," podrobne priblížila A. Žifčáková.
Pôvodné nástroje a textílie našli samotní Domaňovčania vo svojich domácnostiach. Priadky v kúdzeľnej chyži boli aj vhodným časom na zábavu, tanec a žarty. "Potlesk divákov potvrdil, že tretie verejné vystúpenie členov folklórnej skupiny s harmonikárom Jožkom Petákom malo úspech," dodala vedúca FS.
(dž)
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári