všeobecne záväzným nariadením mesta (VZN), ktoré zakladanie ohňa úplne zakazuje. Mestskí poslanci ho schválili na základe zákona o odpadoch.
KOŠICE. Vypaľovať porasty nesmie v zmysle zákona o ochrane pred požiarmi nikto. Právnické osoby, teda firmy, nesmú dokonca ani spaľovať takýto odpad, iba ak majú povolenie z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru, pričom ich povinnosťou je dohliadnuť na to, aby nedošlo k požiaru. Záhradkári síce vypaľovať trávu a iné porasty nemôžu, no spaľovanie im spomínaný zákon povoľuje. Problém je však v tom, že hasiči dávajú povolenie na základe "svojho" zákona, pričom zákon o odpadoch i VZN mesta to zakazujú a mestská polícia to aj pokutuje.
Otravujú dymom a smradom
Spaľovanie a následný dym sa šíri v záhradkárskych lokalitách, i v okolí ciest, ktoré využívajú cyklisti.
"Dym mi prekáža, som alergik. Naviac pri športe je naň človek citlivejší, ťažšie sa mi dýcha a štípu ma oči. Nehovoriac o tom, že človek potom smrdí," povedal nám Roman. Podobný názor majú aj záhradkári, ktorí nemôžu pokojne na svojej roli pracovať, lebo na nich útočí susedov dym.
Nezladená legislatíva
"V praxi to znamená, že vypaľovať ani spaľovať nesmie nikto. Legislatíva nie je zladená a môže nastať konflikt, keď niekto síce povolenie hasičov má, ale mestská polícia ho môže pokutovať," hovorí riaditeľ OR HaZZ v Košiciach Jozef Bodnár.
Rozdiel medzi spaľovaním a vypaľovaním je v tom, že sa vypaľuje porast na koreni (najčastejšie je to vypaľovanie trávy na lúke) a spaľuje sa materiál či odpad, ktorý je zrezaný a uložený na kôpku. "Spáliť takýto odpad podľa zákona o ochrane pred požiarmi môžu, my im pokutu nedáme, no na druhej strane porušia iné predpisy."
Záhradkár môže dostať za vypaľovanie trávy v správnom konaní od hasičov pokutu až do 10-tisíc korún, priamo na mieste blokovú pokutu do 1 000 Sk. Firmy majú prísnejšie postihy a v prípade, že dôjde k správnemu konaniu, zákon umožňuje postihnúť ich pokutou do pol milióna. Takúto vysokú pokutu však zatiaľ hasiči neudelili.
Tráva a konáre patria do spaľovne
Zástupca náčelníka Mestskej polície v Košiciach Slavomír Pavelčák nám povedal, že o zakladaní ohňa pojednáva VZN mesta Košice "O zakladaní, údržbe a ochrane zelene", v ktorom sa zakazuje zakladať oheň okrem plôch na to určených. "Teda keby chcel niekto vypaľovať trávu na verejnom priestranstve, nemôže, lebo je to zakázané. Samozrejme, je možné opekať v rekreačných oblastiach, kde sú na to vytvorené ohniská."
Ďalšie VZN "O nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta" hovorí, že netriedené spáliteľné zložky komunálnych odpadov sa zneškodňujú v spaľovni. "To znamená, že aj konáre zo záhradiek by mali ľudia hádzať do zberných nádob, ktoré sú v zahradkárskych lokalitách, a odvezú sa do spaľovne. Samozrejme, pokiaľ si chce niekto na záhrade v ohnisku opiecť klobásku, je to v poriadku, no nemôže na svojej záhrade spaľovať konáre a trávu," vysvetľuje S. Pavelčák.
Na otázku, či tak nemôže robiť napriek tomu, že má od hasičov povolenie, odvetil: "Podľa VZN mesta nie. Odpad na svojom pozemku nemá nikto spaľovať. My môžeme udeliť pokutu do 1 000 Sk. V tomto roku sme už riešili tri prípady, keď sme udelili pokutu, naposledy v Ťahanovciach. Najhoršie lokality sú Sídlisko Ťahanovce, Lunik IX, Podhradová, Popradská, Zelený dvor a Heringeš."
Bolo už takmer sto požiarov
Od začiatku roka zaznamenali košickí hasiči 82 prípadov vypaľovania trávy a štyri u lesných porastov. Počasie síce praje a výjazdov tohto typu je o polovicu menej ako vlani, no sezóna sa zďaleka ešte neskončila. "Ľudia na záhradkách ak aj spaľujú trávu, nech sa zamerajú len na menšie hromady, vždy by mali mať pri sebe vodu. Po spálení je treba zaliať ohnisko, pretože stačí iskra a po ich odchode zo záhrady začne horieť veľká plocha," uzavrel J. Bodnár.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári