ROMAN ROKYTKA, roman.rokytkakorzar.sk
Protikorupčný úrad stíha dvoch košických podnikateľov za podvod s eurodotáciami. Tvrdí, že spôsobili škodu za skoro dvadsať miliónov korún.
KOŠICE. Úrad boja proti korupcii obvinil dvoch niekdajších konateľov siete firiem Infoservis na východnom Slovensku bratov Ronalda C. (30) a Ladislava C. (28) Podľa vyšetrovateľa sa pri čerpaní dotácií z Európskeho sociálneho fondu na pracovné miesta pre zdravotne postihnutých dopustili subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev.
Dostali dotácie
Pracoviská so štatútom chránených dielní vznikli v roku 2005 v Košiciach, Prešove, Michalovciach, Trebišove, vo Vranove nad Topľou a v Poprade. Dvom košickým podnikateľom na to úrady práce schválili cez pätnásť miliónov korún. Zamestnali ľudí so zdravotným postihnutým, prečerpali dotácie a po roku firmy predali. Nový majiteľ chránené dielne zrušil a zamestnancov prepustil. Dotácie sa úradom práce nevrátili.
Firmy mali pritom pracovné miesta podľa dohôd s úradmi práce udržať najmenej tri roky. Práve ich nesplnením mali podnikatelia spáchať trestný čin. "Taktiež si uplatnili refundované mzdové náklady viac krát na toho istého zamestnanca a žiadali refundáciu na neexistujúci hmotný investičný majetok," doplnila Polačiková.
Predaj bol účelový
Ronald C. v minulosti poprel, že by dotácie využíval neoprávnene. Denníku KORZÁR odpísal, že firmy s bratom predali kvôli ich existenčným problémom. Podľa neho konali v súlade so zákonom a všetky záväzky prešli na nového majiteľa, spoločnosť AZ Dendy chebského podnikateľa Josefa Zíba.
Proitikorupčná polícia naopak tvrdí, že prevod obchodných podielov na českú firmu bol účelový a konatelia tým spôsobili škodu 19 a pol milióna korún. Peniaze dnes štát s malou šancou na úspech vymáha od nástupníckych firiem cez Správu finančnej kontroly.
Na čo sa nenávratne finančné príspevky použili, zisťovali po ich poskytnutí podnikateľom v rokoch 2005 a 2006 aj úrady práce vo všetkých mestách, kde boli chránené dielne. Kontroly vtedy nič nenašli. Porušenie zákona konštatovali až po predaji firiem v roku 2007.
Mzdy nevyplatili
V kauze Infoservis prebiehajú aj ďalšie trestné stíhania. Michalovská polícia preveruje podozrenia či sa konatelia dopustili trestného činu, keď takmer sedemdesiatim zamestnancom po ich prepustení nevyplatili posledné mzdy ani odstupné.
Úrad boja proti korupcii začal prípad preverovať vlani v lete, keď o zrušení chránených dielni a predaji firiem Infoservis informoval denník KORZÁR.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári