OPILCI KEDYSI TRIEZVELI V MIKLUŠKE
Košickí zdravotníci nemajú núdzu o výjazdy, pri ktorých ratujú opilcov. Počas Veľkonočných sviatkov ich ľudia privolali k tým, ktorých ohnivá voda zmohla natoľko, že si "ustlali" priamo na chodníkoch. Záchytka Košiciam chýba, ministerstvo ich plánuje znovu zaviesť.
KOŠICE. Bola medzi nimi aj 14-ročná dievčina, po ošetrení ju v stave ťažkej opitosti previezli sanitkou do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.
Záchrankári sú za
Pred rokmi podgurážení jedinci väčšinou nekončili v nemocniciach, ale v protialkoholických záchytných izbách (PZI). Poslednú na Slovensku zrušili v roku 2004, ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) však žiada zmenu. Pripravilo návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 219/1996 Z.z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriadení a prevádzke PZI. Predpokladaný termín predloženia návrhu na rokovanie vlády SR je jún 2008. Ak návrh prejde, mestá by opäť mali začať zriaďovať PZI.
"Jednoznačne v Košiciach chýba záchytná stanica," zdôraznila Andrea Lešková, manažérka zdravotných služieb Záchrannej služby Košice. "Veľakrát sa stretávame s tým, že ideme po človeka, ktorý je v opitom stave a potom ho odvezieme do nemocnice, pretože na ulici ostať nemôže."
Má to zopár háčikov
Návrh MZ SR smerujúci k obnoveniu záchytiek má však hneď niekoľko háčikov. Kým ešte PZI fungovali, náklady na jednu noc prevádzky sa pohybovali priemerne okolo 1 400 Sk. "Nocľažník" bol podľa zákona povinný uhradiť 600 Sk za noc strávenú v PZI. V pripravenom návrhu MZ SR však nie je ani zmienka o tom, že by mal opilec po vytriezvení nejakú čiastku prevádzkovateľovi PZI uhradiť. Ďalším sporným bodom je skutočnosť, že po schválení návrhu by mali PZI zriaďovať mestá a náklady na prevádzku by mali ísť z ich rozpočtov. No a do tretice, v PZI končili väčšinou agresívni opilci, ktorí ohrozovali svoje okolie. V návrhu MZ SR však nie je ani zmienka o tom, kto a ako by sa malv nových PZI o týchto "klientov" starať.
Mikluška bola prvá
Pre zaujímavosť uvádzame, že v Košiciach fungovala "záchytka" v známej Miklušovej väznici. V knihe Alexandra Mihalika z roku 1942 (zdroj Jozef Duchoň) sa píše: ...na brieždení sa pohli od hasičských kasární vozy kryté zelenými plachtami, aby pozbierali opilcov, čo sa v starých dobrých časoch zaránky potackávali mestom a priviezli ich do tohto žalára. Ešte začiatkom storočia upozorňovali milovníkov pohárikov takouto okrídlenou vetou: Daj pozor, lebo pôjdeš do Miklušky kašu jesť."
(sam, kag)
FOTO: VERONIKA JANUŠKOVÁ
spravodajstvo/piatok/ záchytka ROSA
V Košiciach záchytka chýba
Výnimkou už nie sú ani veľmi mladí opilci, dokonca aj dievčatá.
ILUSTRAČNÉ FOTO: ROSA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári