Nehodiaci titulok si, milí čitatelia škrtnite podľa toho, či patríte k priaznivcom alebo odporcom stredoeurópskeho letného času (SELČ). Dnes v noci
Eva Bombová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
totiž, keď na displeji minie čas 01:59:59 nastane časový posun: ľudia v časti Európy( a inde na severnej pologuli) musia napospol asistovať pri nastavovaní údaju SELČ: 03:00:00.
Býva to veľký okamih: na státisícoch ciferníkov treba posúvať ručičky hodín o 60 minút dopredu, na miliónoch displejov tiež načim opraviť číslice. Budú stopnuté vlaky a mnohým od chronickej zlosti opäť stopne administratívny zásah do času pokojné dýchanie. SELČ ostane v platnosti až do 26. októbra 2008.
Posledná marcová a posledná októbrová noc zo soboty na nedeľu sú ohraničeniami platnosti letného času. Jeho "vynález" sa pripisuje Benjaminovi Franklinovi, ktorý ho žartom, aby sa vraj ušetrilo na sviečkach a petrolejkach , navrhol v roku 1789. Po Franklinovi podporil nápad jarného časového skoku londýnsky staviteľ William Willertt a idea, využiť medzi jarnou a jesennou rovnodennosťou denné svetlo mala trasu nalinkovanú. Oficiálne sa prvými európskymi časovými skokanmi po Holanďanoch, ktorí mierne experimentovali v roku 1908 stali Švédi, keď tu platil letný čas od 19.4. do 30.9. 1916. Boli to hlavne krízové časy vojen ,ktoré prispeli k zvyšovaniu popularity SELČ v rokoch 1916 1919, resp. 1940- 1949.
Veľká kríza energetiky v 70. rokoch minulého storočia otvorila SELČ víťaznejšie pokračovanie: v bývalom Československu platil v rokoch 1979 1995. Ale iba pol roka, potom však Česká i Slovenská republika akceptovali verdikt Európskej komisie, schválený európskym parlamentom a SELČ platí v celej Európskej únii sedem mesiacov. Nič sa na tomto stave nezmení prinajmenej do roku 2012, pretože v Európskej únii platí, že verdikty o platnosti SELČ treba prijímať s najmenej 5 ročným predstihom a iba vlani sme vstúpili na základe smernice Európskej komisie do ďalšej únijnej časovej päťročnice.
Vyhovuje ranostajom
SELČ je favoritom ľudí typu škovránok - klasických ranostajov, ktorí sa riadia známym príslovím: Ranné vtáča ďalej doskáče. Roľníci, záhradkári, hubári, turisti a mnohí ľudia rôznych profesií volajú sláva: SELČ im predlžuje svetlo dňa. Približne rovnaká skupina odporcov, vraví, SELČ je krava. Ide prevažne o ľudí typu sova, ktorí vydržia v aktivitách dlho do noci. Zdôrazňujú, že v rozpore so zásadou rovnosti príležitostí, majú až sedem mesiacov v roku hendikep. Ľudia, ktorí chodia do služieb, noční kreatívci, ktorí najradšej tvoria v tichu tmy ale i spachtoškovia, ktorí ožívajú až okolo 9. hodiny ráno a mnohí ďalší, sú vytrvalými odporcami SELČ . Roky píšu petície, dokonca vytrvalo demonštrujú proti SELČ ako napríklad jeho slávny český odporca pekár Stanislav Pecka od Chrudimi.
Výhody SELČ obhajovali hlavne energetici a ekonómovia a i keď stále majú naporúdzi argumenty o úsporách, experti označujú dnes kvantitatívne prínosy SELČ na šetrenie za zanedbateľné. Naopak, negatívne vplyvy pripúšťajú odborníci z viacerých vedných disciplín: opierajú sa najmä o nadčasovú platnosť prírodných zákonov. Na tie je odpradávna nastavené všetko živé. Niekoľko najbližších dní bude vedno s čerstvým posunom času o hodinu dopredu zase zúriť medzi priaznivcami a odporcami SELČ tradičná búrlivá polemika. Raz možno vyústi do návratu k časom, kedy hodiny budú opäť v odvekom víťaznom poriadku, určenom najvyšším šéfom našou hviezdou Slnkom. Lebo na čas, ktorý vidíme na slnečných hodinách žiadne ľudské direktívy neplatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári