Štatistika o chudobe sa robí od roku 2005 a tento je posledným rokom. Cieľom je zhromaždiť údaje o úrovni a rozdelení príjmov, o úrovni a zložení chudoby a sociálneho vylúčenia. Informácie o príjme, zdraví, vzdelaní, zamestnanosti, bývaní jednotlivcov a domácností umožnia objektívne vyhodnotiť, porovnať a analyzovať kvalitu života obyvateľstva v regiónoch a jednotlivých krajinách EÚ.
KOŠICE. "Analýza domácností z hľadiska príjmov z prvých dvoch rokov ukázala, že v roku 2005 v porovnaní s predchádzajúcim rokom nedošlo k zásadným zmenám a stále existovali vysoké rozdiely v príjmovej úrovni. Potvrdila pretrvávajúce regionálne rozdiely vo výške príjmov a existenciu vyššieho počtu domácností s nižším príjmom ako bol priemerný. Pozitívne je, že sa zvyšoval priemerný príjem na člena domácnosti, zvyšovala sa hranica, ktorá rozdeľovala domácnosti na dve polovice a vyšší bol i príjmový interval, v ktorom sa pohyboval najväčší počet domácností," uviedla vedúca oddelenia regionálnych štatistík Štatistického úradu SR, pracovisko v Košiciach, Ing. Eva Modráková.
Najviac sú ohrozené deti
Nadpriemerné príjmy mali opäť domácnosti v Bratislavskom kraji. Košickým pripadla štvrtá priečka. Nižšie boli o približne 8-tisíc korún za mesiac. Rizikom chudoby bolo ohrozených 11,6 percenta obyvateľov Slovenska. Kým v roku 2004 bola hranica rizika 5 663 Sk, o rok neskôr sa zvýšila na 6 395 Sk.
V druhom sledovanom roku bolo riziko najvyššie u nezamestnaných mužov a neúplných rodín s deťmi. Miera ich ohrozenia bola viac ako dvojnásobná v porovnaní s domácnosťami s oboma rodičmi. Riziko rastie s počtom závislých detí. Najviac boli ohrozené deti do 15 rokov, najmenej osoby vo veku 50 - 64 rokov.
Osobné údaje sú chránené
Zisťovanie sa robí vo vyše 300 obciach a mestách na Slovensku v šesťtisíc náhodne vybraných domácnostiach.
V polovici apríla zavítajú štatistici do približne 800 domácností v Košickom kraji vo vyše 40 obciach. Neobídu ani najmenšie obce ako Hrašovík, Čečehov, Drnava, ale ani okresné mestá Michalovce, Rožňavu, Spišskú Novú Ves a Trebišov. Takmer polovica vzorky bude z Košíc. Do zisťovania sú zapojené vidiecke mestské časti ako Barca, Poľov či Ťahanovce, ale aj veľké sídliská Západ, KVP, Nad jazerom.
Opytovateľ je povinný preukázať sa poverením
Asi štvrtina domácností sa do projektu zapojí prvýkrát. Za ochranu dôverných údajov zodpovedá Štatistický úrad SR. V domácnosti je každý opytovateľ povinný preukázať sa osobitným poverením.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári