Slepačie za 10 minút, pštrosie za dve hodiny
Minulý piatok zorganizovala MČ Sídlisko Ťahanovce veľkonočné trhy. V pasáži na Budapeštianskej ulici sa pochválili výsledkami svojho umenia výrobcovia kraslíc, korbáčov a nechýbala ani čipkárka. Viacerí z nich predviedli svoju zručnosť priamo pred zrakmi zvedavých okolidúcich. Jednou z ľudových umelkýň bola aj Košičanka Anna Školová, ktorá nás zaujala zdobením pštrosieho vajca.
"Tomuto umeniu som sa začala venovať ako 20-ročná a drží ma to už 50 rokov," začala svoje rozprávanie A. Školová. "Vajíčka som vyfukovala priebežne počas roka. Keď sme bývali v rodinnom dome v Zdobe, mali sme tam veľkú pivnicu, kde sa mi nahromadilo 1 200 vyfúknutých vajíčok. Maľovala som ich od Vianoc do Veľkej noci. Potom ma to už nebavilo, lebo som vedela, že už prešla ´sezóna´." Za 50 rokov vyrobila vyše 20-tisíc kraslíc.
"Väčšinou robím batikované vajíčka, zdobia sa horúcim voskom. Je to stará zaužívaná metóda. Pri druhej metóde sa používajú farebné pastelky - voskovky, takýmto vajíčkam sa hovorí ´plastické´."
Nás zaujalo obrovské pštrosie vajce. Keď z neho A. Školová začala vyrábať "maxikraslicu", pristavilo sa mnoho okoloidúcich, ktorí to chceli vidieť na vlastné oči. "Pštrosie vajce mi doniesla známa z pštrosej farmy v Nižnej Rybnici pri Sobranciach. Zobrala som ho preto, aby som ľuďom ukázala, že sa dá vytvoriť aj veľká kraslica. Zdobí sa inak, ako kuracie. Klasické anolínové farby na kuracie vajíčka sa na povrch pštrosieho vajca ´nechytajú´. Preto také vajce zdobím roztopenými voskovkami."
Samozrejme, aj pštrosie vajce treba vyfúknuť. Kto si však myslí, že je to poriadna drina, mýli sa. Existuje totiž jednoduchá technika, ako dostať obsah von. "Celé vajce vážilo vyše kila, teraz má zhruba 200 gramov. Treba urobiť dierku, ale nevyfukuje sa. Stačí ním poriadne potriasť a obsah vyjde von aj bez fúkania," vysvetlila A. Školová.
Povrch každého vajíčka, určeného na výrobu kraslice, treba najprv odmastiť. "Ja na to používam octovú vodu. Až vajce dôkladne uschne, namočím ho do farby. Neskôr voskom, alebo voskovkami vytvorím na povrchu ornamenty. Vymýšľam ich sama. Výzdoba jednej ´slepačej´ kraslice mi trvá asi 10 minút. Pštrosie vajce, ak sú redšie vzory, vyzdobím za hodinu. Hustejšie trvá zhruba dvojnásobok."
Výroba kraslíc dnes nie je ziskovou záležitosťou. "Anolínové farby kedysi stáli päť korún, teraz 60 až 70. Aj vajíčka niečo stoja. Kedysi som kraslice predávala na trhu, ale mám veľa príbuzných a známych, ktorým veľa rozdám. Dnes kúpačov väčšinou obdarúvajú peniazmi a čokoládovými vajíčkami. Ale našťastie, záujem o klasické kraslice tu stále je. A dúfam, že nejaký čas aj bude, aby celkom nevymizli."
Boris MACKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári