Chovatelia oviec protestovali proti dovozu lacnej jahňaciny
Kto sa v pondelok okolo poludnia nachádzal na Kováčskej ulici, naskytol sa mu pohľad, na ktorý určite dlho nezabudne. Od Kasárenského námestia po križovatku so Zvonárskou ulicou sa prehnalo asi 120- kusové stádo oviec, doprevádzané troma bačami a poltuctom psov. Na jednej z frekventovaných ulíc košického centra sa neocitli náhodou. Ovce boli súčasťou protestu chovateľov proti dovozu lacnej jahňaciny z Japonska.
Ako sme sa neskôr dozvedeli, pochod oviec sa mal pôvodne konať po celej dĺžke Hlavnej ulice. Chovatelia však povolenie nedostali. Dôvodom zamietnutia ich žiadosti a príkaz na presun na paralelnú ulicu bola obava košických úradníkov z možných kolízií s chodcami. Predsa len, 120 oviec je poriadna masa, ktorá by po strete s ľuďmi nemusela skončiť dobre.
"Nám to ani veľmi nevadilo," vysvetlil jeden z troch bačov, ktorí stádo viedli. "Našim hlavným cieľom bolo upozorniť na naše problémy, aby sa o nich verejnosť dozvedela. Hlavná, či Kováčska, ulica ako ulica. Dôležitá pre nás bola prítomnosť médií a to, že sme sa objavili vo všetkých hlavných správach či na titulných stranách dôležitých denníkov."
Samotný protest sa začal vyložením oviec z návesu kamióna, ktorý zaparkoval na parkovisku za OD Tesco. Hoci sa ocitli v neznámom prostredí, zvieratá boli pokojné, iba trochu bečali. Pohromade ich držal nielen vrodený zhlukovací inštinkt, ale aj šesť ovčiarskych psov, ktoré pobehovali okolo nich a držali celú formáciu v celistvom stave. Na pravé poludnie hlavný bača zapráskal bičom a ovce sa pohli za ním. Šli pokojne, akoby šli na pašu. Raz či dvakrát síce niektorý z baranov vybočil zo stáda, no pozorné psy ho okamžite zahnali späť. Samotný presun do cieľa trval približne 10 minút. Krátko pred štvrť na jednu dorazilo čelo stáda na parkovisko na Zvonárskej ulici, kde ho už čakal kamión. Ovečky, usmerňované bačami i psami, poslušne vybehli po šikmej plošine a po chvíli už boli všetky v bezpečí návesu. Bleskové zrátanie potvrdilo, že sa nestratila ani jedna.
"Týmto pochodom sme chceli upozorniť na zhoršujúce sa podmienky chovu, ktorého tradícia siaha niekoľko storočí do minulosti," povedal v cieli cesty bača Jozef Valach, ktorého ostatní ustanovili za akéhosi hovorcu. "My sa celý rok s ovcami trápime, staráme sa o nich a spíme pri košiaroch. Pred veľkonočnými sviatkami, keď môžeme čosi zarobiť predajom jahniat na sviatočný stôl, obchodníci nakúpia lacné jahňatá zo zahraničia. Tvrdia, že sme drahí. No predávať jahňatá po 90 korún za kilogram živej váhy, nemôžeme. To by nás úplne zlikvidovalo. Naše minimum je 120 korún."
Naši chovatelia si vraj zistili, že obchodníci, ktorí u nás jahňatá vykupujú, ich na taliansky trh dodávajú až za trojnásobok ceny. Teda ak na Slovensku nakúpia jahňatá napríklad po 100 korún za kilogram živej váhy, na talianskom trhu za neho inkasujú 10 eur, čo je asi 300 korún. "Pripúšťame, že transport i vybavenie rôznych povolení niečo stojí, ale ak do jedného kamióna naložia 500 jahniat, nemôžu byť náklady také vysoké."
Pondelkovým pochodom po Kováčskej ulici chceli chovatelia upozorniť na hrozbu zániku tradičného ovčiarstva na Slovensku. Veria, že si ich problémy všimne aj príslušné ministerstvo a vláda. Kým dôjde k náprave, sú rozhodnutí opakovať svoj protest každý pondelok. Najbližšie vypustia ovce na Moyzesovej ulici.
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári