Kto sa chce vyhnúť "opici", musí riedieť a nesmie miešať
Je najvyšší čas pustiť sa do pečenia, farbenia vajíčok pre deti, pre pánov pripraviť niečo ostrejšie a chuťovky. Nesmieme zabudnúť na "liečebné prostriedky", keď sa hlava rodiny vráti s peknou "opičkou" a chorým žalúdkom, lebo tieto sviatky sú aj sviatkami mäsa, cukru a pitia.
Deti by najradšej samy vyfúkli vajíčka, ale radšej to urobme za ne a nechajme ich, nech radšej farbia a maľujú. Ihlou urobíme menšiu dierku na špičke vajíčka a na opačnom konci väčšiu hrubšou ihlou. Väčšou dierkou dole podržíme vajíčko nad miskou a cez menšiu vyfúkneme jeho obsah do misky. Vajíčko sme ešte predtým dobre umyli a po vyfúknutí ho poutierame handričkou s octom, aby sa odmastilo a lepšie na ňom chytila farba.
Ak odložíte cibuľové šupy, môžete v nich farbiť vajíčka. Do pol litra vody dáte za hrsť šúp, chvíľu ich necháte prevrieť a potom vložíte vajcia. Vývarom šúp získate niekoľko farebných odtieňov - zlatistý červený zo šupiek červenej cibule, až gaštanový. Záleží to od toho, ako dlho bude vajce v roztoku a aký je silný. Tak farbili vajcia naše babičky.
Z prírodných zdrojov dosiahneme zelenú farbu vajíčka povarením v odvare zo žihľavy, brezových listov, jarných siatín. Žlté bude vajce z odvaru čierneho čaju, lipového kvetu, ovsenej slamy, šafranu, kurkumy (korenia v prášku). Deti môžu samy mramorovať vajíčka krepovými papiermi takto: na nastrihaný krepový papier 10 x 10 cm natrháme kúsky z iných farieb. Na natrhané papiere priložíme ešte horúce uvarené vajce, zabalíme a dáme na kúsok plátna, namočeného v octovej vode. Plátno stiahneme do uzlíka, môžeme ho uviazať tenkým špagátom a necháme chvíľu farbiť. Rozbalíme a máme krásne mramorované vajíčka, ako vidíte na obrázku.
Čo s výslužkou?
Deti si vyoblievali plno uvarených a vymaľovaných vajíčok. Je na nás, ako ich spracujeme. Dá sa to aj bez majonézy. Ak máte málo času a veľa vajec natvrdo, urobte nátierku. Hodí sa ako výživná pochúťka pre deti na desiatu, pre manžela ako predkrm, rýchla večera pre domácu paniu a ozdobne servírovaná ako malé pohostenie pre návštevy. Natierať sa môže na hrianky, toasty, chlieb, čerstvé pečivo aj na plátky sendviča alebo krekry. Nemala by chýbať čerstvá zelenina, paradajky, paprika alebo reďkovka, jarná cibuľka, zelené vňate petržlenu, pažítky, žerucha.
Do nátierok nie je vždy potrebný tuk, nahradíme ho jogurtom. Na nátierku s nivou zo 4 vajec potrebujeme 60 g nivy, 150 g rastlinného tuku, 1 červenú cibuľu, 2 lyžice jogurtu. Na chrenovú z 2 vajec 100 g chrenu a 120 ml kyslej smotany. Môžeme pripraviť brokolicovú penu zo 6 vajec, 160 g varenej brokolice, 2 lyžíc šľahačkovej smotany, korenia. Vyšľaháme a nastriekame do polovíc vajec, do ktorých dáme kornútik salámu. Takto máme 12 chutných kúskov pre milovníkov zeleniny. Možností je veľa.
Pozor na cholesterol
Ak veľmi trváte na dodržiavaní veľkonočných zvykov, v jedálnom lístku nemusíte obmedzovať. Doprajte si šunku aj údené, ale v akurátnom množstve. Uvarte také množstvo, aby na každého vyšla normálna porcia a napríklad kalorický zemiakový šalát s majonézou sa nemusel dojedať štyri dni. Jednoducho platí všetko s mierou!
Podobne to je aj s vajíčkami. Hoci sa hovorí, že zvyšujú tvorbu zlého cholesterolu, odborníci ich neodporúčajú celkom vylúčiť z jedálneho lístka. Obsahujú aj látky, ktoré cholesterol znižujú. Tiež vitamíny, najmä vitamín C a niektoré minerály.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča ako maximálnu dennú dávku cholesterolu 300 miligramov denne, príp. menej. Priemerné slepačie vajce má 50 g a obsahuje zhruba 215 mg cholesterolu. Jedálny lístok si však môžeme tak upraviť, aby sme ulahodili aj maškrtnému jazýčku aj zdravej strave. A nezabudnite, žiadna "poveľkonočná" dieta sa účinkami nevyrovná pohybu na čerstvom vzduchu.
Liečba následkov oblievačky
Prvé, čo treba urobiť pre vytriezvenie hlavy rodiny je dať mu vypiť veľa vody hneď po príchode domov, lebo organizmus je dehydrovaný. Piť by ju mal aj na druhý deň ráno. Niektorým sa osvedčil "protiopicový" nápoj z 50 ml citrónovej šťavy a 50 ml olivového oleja lisovaného za studena, ktorý sa užíva po 1 polievkovej lyžici každú hodinu až do zlepšenia stavu. Ak nemáte poruke aspirín, bolenie hlavy odstráni aj rozmarínový čaj, ktorý tiež odbúrava alkohol. Piť sa dáva aj odvar z kôry vŕby bielej, lebo obsahuje látky podobné aspirínu.
Žalúdok sa dá upokojiť koktejlom z banánu, mlieka a dvoch lyžíc medu, ktorým sa nahradí draslík. Ak ho pacient odmietne, nalejte ho do neho. Ešte večer alebo ráno pripravte čistý silný vývar - ten dodá telu soľ a draslík, zničené alkoholom. Málokto dokáže raňajkovať po noci nevoľnosti, preto ich nahradí pohárom paradajkovej šťavy s troškou soli a pár kvapkami tabasca alebo šúlka zeleného času s trochou sójovej omáčky a medu. "Postihnutému" pomôže prečistiť hlavu pobyt na čerstvom vzduchu. Keď vytriezvie, nezabudnite na prednášku o pravidlách pitia alkoholu: nemiešať "biele" s "farebným", piť aj minerálku a neliať do seba jeden pohár za druhým.
Proti bolesti hlavy účinkuje aj káva s citrónovou šťavou, vtieranie mätového oleja na spánky a čelo, prikladanie studených, vlhkých asi 1 cm hrubých plátkov zemiakov, namočenie celého predlaktia pod tečúcu vodu asi na 30 sekúnd a potom dobre vysušiť.
Soňa Makarová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári