Korzár logo Korzár Košice

ČAROKRUHY

Veľká noc z pohľadu vykladačky tarotu, cigánskych a sedmových kariet, numerologičky pani LíviePozrime sa do svojho vnútra, požiadajme o

Veľká noc z pohľadu vykladačky tarotu, cigánskych a sedmových kariet, numerologičky pani Lívie

Pozrime sa do svojho vnútra, požiadajme o odpustenie, nabime sa dobrou energiou

Veľká noc z numerologického hľadiska je spojená s Mesiacom, dôležitý je jeho spln i nov. Podľa lunárneho kalendára sa vypočítava presný deň sviatkov, ktorý vychádza každý rok na iné dni. Mesiac je symbol nesmrteľnosti, je spájaný s mýtami o smrti a znovuzrodení. Aké budú veľkonočné sviatky z pohľadu numerológie, na to sme sa opýtali vykladačky tarotu, cigánskych a sedmových kariet, numerologičky pani Lívie.

SkryťVypnúť reklamu

Zelený štvrtok pripadá na 20. marca. "Z energetického hľadiska je tam dvojka, ktorá znamená bioenergiu, schopnosť riešiť mnohé problémy s odhodlaním, vstupovať aj do pozemských vecí, doplniť si energiu, dobiť sa. Nula je božia úplnosť, aj zlé veci sa môžu otočiť na dobré, pozitívne. Záleží na nás, koľko energie vložíme do nášho bytia, života, ako môžeme zmeniť osud. Mesiac marec, trojka, nás sprevádza kozmickou energiou, s prepojením na niečo vyššie, duchovnejšie."

V roku 2008 máme opäť dvojku, ktorá znásobuje bioenergiu. "Osmička je karmické číslo, to znamená, buď áno, alebo nie. Môže predstavovať nekonečno, ale aj lásku, schopnosť prejaviť city. Tento dátum je sprevádzaný citovými, duchovnými číslami, kozmickou energiou, láskou, karmickým číslom, ale hlavne bioenergiou. Ak si zrátame celý dátum Zeleného štvrtka, vychádza nám číslo 15, ktoré predstavuje diabla. Pokušiteľ je prítomný i v tento deň, ponúkajúci vznešenosť, ale pokušiteľ nám ju môže zmiasť. Keby sme zrátali diabla, číslo 15, vznikne nám šestka. Tá predstavuje lásku, čo znamená, že máme dať priestor obyčajnej, ľudskej láske a nie pokušiteľovi," povedala pani Lívia. Svoje predpovede prezentuje v rozhlase, televízii, ezoterických časopisoch a knihách. Je zaujímavé sledovať výklad, akí budú ľudia, narodení v tento sviatočný deň.

SkryťVypnúť reklamu

"Ľudia, narodení na Zelený štvrtok, budú oplývať veľkou energiou a celý život budú riešiť lásku, medziľudské vzťahy. Deti budú požehnané. V živote ich bude sprevádzať ženská neha, ženský pól bude zastúpený aj v mužskom pokolení. Silné ženské ego po energetickej stránke bude šíriť veľa energie. Kozmická energia je bohato zastúpená. Vypestovať si budú musieť odolnosť, viac sa zamerať na intuíciu. Z pohľadu vytrvalosti po duchovnej i citovej stránke je potrebné dopĺňať si určité vedomosti. V živote sa budú musieť zameriavať na duchovno, toleranciu a lásku."

Ak si zrátame dátum tohtoročného Veľkého piatku, získame číslo 16 Vežu. "Veža znamená vnútornú zmenu, pretransformovanie svojho vnútra. Dôležité je, aby sa udržala psychická pohoda a zvnútra sa odstránilo všetko zlo. Ľudia, ktorým sa podarí očista, budú duchovne napredovať. Očista znamená ísť na spoveď, ale možno ju zrealizovať aj s vyššími silami, pomocou anjelských síl, energie Univerza alebo priamo s Bohom. Je potrebné pozrieť sa do svojho vnútra, zbaviť sa závisti, zloby, žiarlivosti, chamtivosti. Človek má prejsť vnútornou spoveďou, odhaliť svoje nedostatky, požiadať o odpustenie, zostúpiť akoby do jaskyne a vystúpiť z nej ako úplne iný človek. To je znovuzrodenie, symbolika Veľkej noci. Dieťatko, ktoré sa narodí v tento deň, bude duchovne napredovať, má pred sebou zlatú strednú cestu, po ktorej bude kráčať iba vtedy, keď bude počúvať hlas svojho srdca, teda na základe svojej intuície. Svoj život má nasmerovať tak, aby nestagnoval. Má v sebe zakódovaný duchovný rast."

SkryťVypnúť reklamu

Biela sobota má v dátume dve dojky, čo znamená znásobenie bioenergie. Ak si zrátame celý dátum, dostaneme číslo osem. "Osmička predstavuje súd, spravodlivosť, sústredenie sa na harmóniu, pretože ak nastáva jej rozkmitanie, celý základ sa zosype. Biela sobota znamená aj súd. Deti, ktoré sa narodia na Bielu sobotu budú veľmi čestné, spravodlivé, môžu byť aj veľmi úspešné, majú na to všetky predpoklady, záleží len na nich, čo s tými číslami urobia."

Veľkonočná nedeľa po zrátaní dátumu tohto dňa, predstavuje osemnástku, keď ju zúžime, vznikne deviatka. "Osemnástka a deviatka, to sú kombinácie čísel bádajúcich po vnútornom bohatstve. Duša človeka sa hľadá, musí sa nájsť, ukázať svoju premenu, odpútať sa od svojej karmy, minulosti. Je to plodné obdobie, ktoré prináša novú úrodu, dary zeme. Veľkonočná nedeľa, to je skôr nachádzanie a nájdenie svojho poslania v tomto živote, vlastného poznania, ktorému predchádzalo obetovanie sa Ježiša Krista. Je to veľmi zaujímavé číslo. Deti narodené v tento deň budú silní individualisti, okolie v nich bude hľadať duchovných vodcov, rešpektovať ich, budú pomáhať ľuďom, ktorí odchádzajú a prichádzajú na tento svet," pokračuje v numerologickom výklade sviatkov pani Lívia.

Ak si zrátame dátum Veľkonočného pondelka, získame číslo 19, a po zúžení číslo desať. "Devätnástka predstavuje slnko, niečo, čo žiari, čo je pozitívne, čo zohrieva svoje okolie. To je absolútne úžasné číslo, akoby sa v tento deň každý oslobodil od svojej ťarchy, rád vyhľadáva spoločnosť, všetci sa vzájomne rešpektujú. Desiatka je aj Koleso šťastia, rozprúdi sa automaticky pozitívnym smerom, prichádza nabitie, kladný náboj, ktorý pomôže ľuďom k tomu, aby sa rozdávali, dobili sa, dostali od matky Zeme dobrú energiu a vedeli s ňou pracovať, obdarovať ľudí veselosťou, zábavou. Deti, narodené v tento deň, dosiahnu v živote ľahko všetko, po čom zatúžia, okúzlia ostatných navôkol, budú mať na nich priamy vplyv, pritiahnu ostatných svojou energiou. Koleso šťastia je vynikajúca energia, ale tieto deti sa musia naučiť vytrvalosti dôslednosti, nenechať dobré príležitosti odplávať. Budú mať schopnosť výborne sa vyjadrovať," zhodnotila po numerologickej stránke obdobie Veľkej noci pani Lívia.

Veľkonočné sviatky nás donútia o sebe viac uvažovať, zvážiť, či sme urobili všetko pre svoj duchovný rast i svoje okolie. Je dôležité pozrieť sa do svojho vnútra, urobiť v ňom jarné upratovanie, požiadať o odpustenie, nabiť sa novou, pozitívnou energiou a s odľahčenou dušou ísť ďalej.

Prvá nedeľa po jarnej rovnodennosti a mesačnom splne

Ako sa určuje dátum Veľkej noci?

Veľká noc sa slávi vždy prvú nedeľu po jarnej rovnodennosti a mesačnom splne. Stanovil to prvý cirkevný koncil v roku 325. Tým sa stal tento sviatok pohyblivým, začína v rozmedzí od 21. marca do 25. apríla. V tom istom storočí sa pred veľkonočným týždňom zaviedlo dodržiavanie 40-dňového pôstu. Pôstom sa pripomína to, čo si Kristus za hriechy ľudí vytrpel. Jeho dĺžka je odvodená od štyridsiatich dní a nocí, keď sa Kristus postil v púšti. Kresťania ním dávajú najavo svoju pokoru. Týka sa obmedzenia potravy a nekonzumovania mäsa. Dňom veľkého pôstu je Popolcová streda, posledným dňom je Biela sobota. Keď sa v tento deň rozozvučali zvony, ľudia bežali k potoku, aby zo seba zmyli hriech a chorobu. Kto si vodou opláchol aj zuby, po celý rok ich mal mať zdravé. Pre tento deň je charakteristické aj svätenie ohňa kňazom ako symbol svetla a života. Veľkonočná nedeľa znamenala koniec pôstu. Nedeľňajšie raňajky pozostávali z posväteného jedla, najmä pasky. Tak volali naši predkovia okrúhly vykysnutý koláč, ktorý sa pripravoval z čistej žitnej múky, neskôr ju nahradila pšeničná múka. Do pasky sa dávala tvarohová plnka, keď jej nebolo, tak žltá kukuričná kaša. Paska sa piekla v peci.

Hlinené vajíčka sú považované za symbol nesmrteľnosti

Vajce hada znamená úspech a šťastie

Pre starších ľudí a veriacich je Veľká noc časom zmŕtvychvstania a novej nádeje, ktorú symbolizuje práve vajíčko. Hádam niet a ani nebude na svete národa, ktorý by vajce nepovažoval za symbol života, plodnosti, zrodenia, či dokonca celej zeme. Veľa mýtov, týkajúcich sa stvorení hovorí, že svet sa vykľul z vajca, ktoré zniesol najvyšší boh či iná posvätná bytosť (vták).

V starodávnych kultúrach stotožňovali vajíčko so znovuzrodením (reinkarnáciou), preto ho často vkladali do hrobov. V prehistorických hrobkách na území dnešného Ruska a Švédska sa našli hlinené vajíčka symbol nesmrteľnosti. V Ríme boli povinným jedlom na každom kare. Aj Galovia skladali obete z vajec počas vítania jari. Keltskí kňazi druidi uznávali vajce hada za zdroj úspechu a šťastia. Podľa alchymistov bolo vajce zásobárňou "hmoty a všakovakej mysle".

Filozofické vajce, čiže vyfúkané vajce naplnené šafranom, malo v Európe veľmi dlho úspech. S vajcom, tak ako s každým magickým predmetom, súviseli rôzne rituály. Kedysi sa počas pôstu vajíčka nesmeli jesť. Symbol Kristovho zmŕtvychvstania prišiel na náš stôl až na Veľkonočnú nedeľu. Zvyk ozdobovať vajcia sme pravdepodobne prevzali od Nemcov. Postupne vznikali aj rôzne techniky maľovania vajec. Dnes sa zdobia rôznymi spôsobmi.

Bohatí ľudia sa môžu inšpirovať slávnym petrohradským zlatníkom Fabergom, ktorý na želanie cára vyrábal zázračné vajíčka zo zlata, diamantov a iných ušľachtilých kameňov, ktoré predstavovali celý majetok.

V Amerike zajačia labka ochraňuje pred zlými duchmi

Liečiteľ, čarodejník aj erotický "vzor"

Aká by to bola Veľká noc bez zajaca? Čokoládového či keramického, ktorý spolu s bahniatkami dopĺňa veľkonočnú výzdobu nejedného príbytku. Odkiaľ pochádza tento symbol, kde všade a prečo si ho uctievajú?

Zajac je symbolom i predmetom uctievania nielen na Slovensku alebo v Európe. Americkí Indiáni dodnes uctievajú ducha zajaca a každé dieťa kmeňa Algonkinov pozná výčiny zajaca Nanabhoza, tak ako králika Bugsa, hviezdy detských seriálov. Indiánsky hrdina zabil pri hádke vlastného brata, ktorý si myslel, že na obranu kmeňa zajacov treba človeka zničiť. Zúfalý bratovrah využil silné čary a vzkriesil brata. Neskôr už v zhode a s pomocou iných zajacov vracal zdravie chorým Indiánom a zachraňoval pred nešťastím kmeň Algonkinov.

V oblasti Pitou vo Francúzsku boli albigénci nazývaní ľuďmi - zajacmi a mali povesť čarodejníkov. Ľudia k nim chodievali po popol zo zajačej srsti, ktorý mal liečiť všetky choroby. Tento popol v niektorých krajinách dodnes pridávajú do účinného lieku na slabé trávenie. Francúzski poľovníci, aby odohnali zlý osud, hádžu kamienok do zajačích stôp. To isté robia dodnes dedinčania v Alsasku. V Anglicku, ale aj v Amerike, zajačia labka chráni pred zlými duchmi.

Prešibaný, zbabelý, chytrý aj bojazlivý zajac je veľmi milým, ale aj záhadným zvieraťom. A nielen to. Jeho erotické prednosti sú predmetom závisti mnohých dvojnohých samcov.

Špeciálne obrady zabezpečovali ochranu a dobro

Tajomstvo veľkonočného baránka

Baránok musel prejsť dlhú cestu, kým sa dostal na veľkonočný stôl, a to ako zákusok alebo pocukrovaná figúrka s rohami. V takejto podobe sa nastálo včlenil do kresťanskej tradície. Jeho neobyčajný príbeh siaha až do doby kamennej, keď mal každý kmeň svoje zvieracie božstvo, totem. Špeciálne obrady mali zabezpečiť ochranu a dobro celému spoločenstvu. Raz za rok totemové zviera zabíjali, lebo verili, že iba tak sa duša zvieraťa mohla dostať do neba a tam poprosiť Najvyššiu bytosť o ochranu spoločenstva. Mäso zabitej obete sa neskôr zjedlo počas slávnostného obradu. Takýmito totemami boli pre poľovnícke kmene divé zvieratá. Po prechode väčšiny kmeňov na vyšší, usadlý spôsob života úlohu ochrancov prevzali býky, capy alebo barany.

Po čase sa totemové zvieratá stali božstvami. Svet bohov starodávneho Egypta je plný postáv so zvieracími hlavami. Horus, boh života, má hlavu sokola. Thot, boh času a múdrosti hlavu šakala, boh Slnka Amon vzal na seba podobu barana. Ozvenou primitívnych obetných rituálov je zarezanie barana, na ktorého Babylončania preniesli vinu za hriechy ľudí. Antickí Gréci skladali obete z baránka alebo býka na počesť Dionýza Spasiteľa každú jar. Aj v Biblii sa dočítame o baránkovi obetovanému Bohu. Abrahám mal na Boží príkaz zabiť vlastného syna, ale v poslednej chvíli mu Pán prikázal zložiť náhradnú obeť baránka. Na pamiatku úteku Židov z Egypta, exodu, Židia oslavujú paschu, spočiatku slávnosť pastierov na počesť duchov púšte. Zarezali a potom jedli jahňatá a kozľatá. Po čase duchov púšte nahradil Jahwe, ale zvyk zarezať baránka zostal a neskôr prenikol aj do kresťanstva. Nečudo, že prví kresťania začali spájať smrť Spasiteľa s obetou baránka. Celé ranokresťanské umenie vlastne pod podobou tohto zvieraťa predstavovalo Krista. K zvykom Slovanov patrilo nielen svätenie vajec v kostole, ale aj veľkonočného baránka.

Stranu pripravila: Malva POKORNÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu