Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK: veľkonočné sviatky českých celebrít

Jiřina Jirásková bude v pondelok bitá, ako sa patrí Pochádza z kraja, kde sa nepolievaČeská herečka Jiřina Jirásková ani pár dní pred sviatkami

Jiřina Jirásková bude v pondelok bitá, ako sa patrí

Pochádza z kraja, kde sa nepolieva

Česká herečka Jiřina Jirásková ani pár dní pred sviatkami netušila, ako bude Veľkú noc tohto roku tráviť. "Posledných 40 rokov som totiž tieto sviatky vždy trávila na Šumave v spoločnosti mojich najbližších. Nanešťastie ma však v posledných mesiacoch všetci navždy opustili, a tak si sama neviem ani len predstaviť, aká bude pre mňa Veľká noc tohto roku," prezradila herečka.

Napriek tomu, že tohto roku bude počas sviatkov smutnejšia než po iné roky, na Veľkú noc sa teší. "Vždy pre mňa Veľká noc bola a ostane sviatkom, ktorý je najväčším v roku a dokonca si ho považujem ešte viac ako Vianoce. Tá veľká ľudská obeť, ktorú priniesol Kristus a ktorú počas veľkonočných sviatkov oslavujeme, si podľa mňa stále zaslúži, aby sme na ňu mysleli, lebo doposiaľ sme ju nedokázali dostatočne splatiť."

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže tohto roku nebude tráviť Veľkú noc s tými, s ktorými ju trávila po ostatné roky, neláka ju to ani na tie miesta, kam chodievala po celé desaťročia. "Uvidím, či sa tam vyberiem. Možno ak kvôli ničomu inému tak kvôli tomu, aby som zašla na miesta ich posledného odpočinku a porozprávala sa s nimi... Ak aj pôjdem, nebojím sa toho, že nebudem bitá tak, ako sa na veľkonočný pondelok patrí. Lebo miestni chlapci ma ´vymlátia´ bez ohľadu na to, v akom som rozpoložení," smeje sa.

"Keď som bola dieťa, tak som bola na Veľkú noc bitá poriadne. Pochádzam z kraja, kde sa šibe, nie polieva, za čo som aj vďačná, lebo pred korbáčom sa dalo obrniť, ale pred poriadnou spŕškou vody by mi vypchaté nohavice nič nepomohli," dodala s úsmevom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak má Petr Malásek koho "zmlátiť", tak ho "zmláti"

V Ríme videli pápeža viesť veľkonočnú omšu

Český klavirista, muzikant a skladateľ Petr Malásek bude tohto roku tráviť Veľkú noc ako "slamený vdovec". Jeho manželka - herečka Dana Morávková - sa totiž s ich synom chystá do zahraničia. "Ja mám však toľko práce, že nemôžem ísť s nimi. Nevadí, vynahradíme si to potom. Asi si doma na veľkonočný pondelok otvorím fľašu vína a dám si pár vajíčok uvarených na tvrdo, aby som mal aspoň ako-tak pocit, že je Veľká noc," prezradil s úsmevom.

Inak však zvykne chodievať s rodinou na Veľkú noc mimo Prahy, na rôzne výlety. "Minulého roku sme spolu boli v New Yorku. Nešli sme tam špeciálne na veľkonočné sviatky, ale toto mesto máme radi a chodievame tam zvyčajne raz do roka, podľa toho, ako máme čas. No a keďže na Veľkú noc sa zvyčajne nič nenakrúca, v divadle sa nehrá a ani ja nenahrávam či nekoncertujem a syn má prázdniny, tak tých pár dní využívame na výlety."

Skryť Vypnúť reklamu

Pred dvoma rokmi boli napríklad v Ríme. "Vtedy sme si povedali, že na Veľkú noc sa vyberieme práve tam, pretože sme si chceli vo Vatikáne pozrieť omšu na veľkonočný pondelok. Spolu so stovkami ďalších ľudí sme sa ráno vybrali na námestie, kde sa omša konala a na vlastné oči sme videli pápeža Benedikta XVI., ako viedol omšu. Bol to nezabudnuteľný zážitok..."

Ak aj raz za čas ostane s rodinou na Veľkú noc doma, na tradičné zvyklosti si nepotrpí. "Je ale pravda, že ak mám koho ´zmlátiť´, tak ´zmlátim´. Tohto roku ostanem sám, takže toto budem musieť oželieť. Inak však - ak sme na veľkú noc spolu s manželkou - tak ju vyšibem, lebo sa to patrí," dodal so smiechom.

Česká speváčka Hana Zagorová bude s manželom tráviť sviatky v španielskej Barcelone

Až v Košiciach spoznala špecialitu "kasíno tojáš"

Speváčka Hana Zagorová má rada všetky sviatky, Veľkú noc nevynímajúc. "Viem si vychutnať všetky oslavy, takže aj na veľkonočné sviatky sa veľmi teším. Každý rok sa snažím si vyzdobiť byť zajačikmi, vajíčkami, čokoládou, upečiem veľkonočné koláče...," prezradila.

Tohto roku však bude sviatky tráviť mimo domu. Keďže jej manžel - košický rodák, operný spevák Štefan Margita - bude skúšať nové predstavenie v Barcelone, strávia Veľkú noc v Španielsku. "Vôbec mi to neprekáža. Veľmi sa teším, lebo Barcelona je krásna a takto na jar bude určite úchvatná. A že nebudeme doma? To nevadí, my dvaja si vieme Veľkú noc urobiť, nech sme kdekoľvek na svete. Nebude to po prvý krát a myslím, že ani posledný, kedy budeme vďaka Štefanovmu angažmán mimo Prahy."

Veľká noc je pre H. Zagorovú hlavne rodinným sviatkom. "Keď sme boli na Veľkú noc v Prahe, tak za nami vždy prišli Štefanovi rodičia. Vždy to boli veľkí svetobežníci. Aj to si na Štefanovi veľmi vážim, že je pre neho rodina veľmi dôležitá. Je úchvatné, že ja som vďaka nemu dostala tiež novú rodinu - som rada, že ich mám." Tohto roku však budú pre rodinu veľkonočné sviatky trochu smutnejšie, lebo ich prednedávanom navždy opustil otecko Š. Margitu...

"Keď sa povedia Košice, v mysli sa mi vybaví aj výborné sviatočné jedlo," pokračuje H. Zagorová. "Naučila som sa pripravovať mnoho veľkonočných špecialít, ktoré sa viažu k tomuto regiónu. Štefan má veľmi rád košickú kuchyňu, v ktorej sa mieša slovenská s maďarskou. On má rád všetky tie dobroty, ktoré dokáže pripraviť jeho mamička, tak som sa ich od nej naučila. Už ich viem navariť aj ja a myslím, že celkom dobre..."

Čo sa týka jedál, tie, ktoré sa na sviatky pripravujú v Košiciach, nie sú odlišné od toho, čo sa jedlo u nich doma, keď bola dieťa. "Tiež u nesmela chýbať pečená plnka, aj keď sme ju pripravovali trochu inak. No a šunka, chren, cvikla... Špecialitou, ktorú som spoznala až tu v Košiciach, je ´kasíno tojáš´. Je to vlastne vajíčko v majonéze a je to veľmi - veľmi dobré. Každý rok som aj sama pripravovala vaječný koňak. Lenže v poslednej dobe mám strach, predsa len do toho idú surové vajíčka a človek nikdy nevie... Nerada by som po Veľkej noci skončila v nemocnici so salmonelózou..."

H. Zagorová pochádza z Moravy, z okolia Ostravy, kde sa na Veľkú noc chodilo s voňavkou a s korbáčom. "To, že ma vybili korbáčom, to mi vôbec nevadilo. Horšie to bolo s tými voňavkami, ktoré strašne smrdeli. To viete, že na nás neliali žiadneho Diora... Môj otecko pochádzal z dediny v horách a tam dievčatá hádzali do potoka. Párkrát som sviatky strávila aj tam a vždy som potom skončila v posteli s horúčkou. Tamojšie dievčatá na to boli zvyknuté, ale ja nie. Dnes už ma len Štefan na veľkonočný pondelok pofŕka symbolicky vodou a dostane za to čokoládové vajíčko."

Iveta Bartošová na sviatky pečie plnku zo žihľavy

Najprv ju hodili do potoka, potom ešte poliali voňavkami

Česká speváčka Iveta Bartošová sa na veľkonočné sviatky teší každý rok. "Vždy spolu so synom Arturom navštívime mojich rodičov. Toto je naša tradícia. Domov k rodičom sa počas týchto sviatkov vraciam veľmi rada, lebo k Veľkej noci z detstva sa mi viažu krásne spomienky a veľmi rada sa na to spomínam," prezradila.

Keďže si tieto sviatky v detstve obľúbila, aj dnes sa snaží dodržiavať tradície a každoročne si robí veľkonočné sviatky také príjemné, ako ich mala v detstve. "Farbíme vajíčky, pečiem plnku zo žihľavy, moravské zapečené klobásky v listkovom ceste a podobné dobroty. Tie nikdy nesmeli chýbať na sviatočnom stole, keď som bola dieťa, a tak sa snažím pripraviť ich aj teraz. Každý rok si na veľkonočné sviatky vyzdobím dom čerstvými jarnými kvetinami. Veľká noc pre mňa znamená aj pokojné obdobie, kedy mám čas navštíviť svojich blízkych priateľov."

U I. Bartošovej žiadne dieťa, ktoré ju príde oliať či vyšibať, nepríde skrátka. "Pamätám si aj také veľkonočné pondelky, kedy sa u nás nezavreli dvere od rána. Deti chodia s korbáčmi a dostanú za to sladkú odmenu. Ja sama si pamätám, že u nás doma - na Beskydách - sa vždy na Veľkú noc narodili maličké jahňatá. To bolo veľmi príjemné a na to si rada spomínam."

Na druhej strane si nerada spomína na to, ako vždy ráno o piatej prišli chlapci, vytiahli ich z postele a nahádzali do potoka s ľadovou vodou. "Aby toho nebolo málo, tak nás ešte navyše poliali nejakými sladkými voňavkami. Tie z nás bolo potom dlho cítiť, nech sme sa umyli hoc stokrát."

Petr Kotvald vďaka zbožnej babičke udržiava tradície

Ako dieťa musel chodiť koledovať

Český spevák Petr Kotvald patrí medzi tých, ktorí sa na Veľkú noc tešia. Pre neho vždy tieto sviatky boli a ostanú sviatkami kresťanstva. "Duch Veľkej noci ma vždy fascinoval. V našej rodine - hlavne vďaka mojej zbožnej babičke, sme tradície kresťanstva prežívali veľmi silne," prezradil P. Kotvald.

Mohlo by sa zdať, že keďže bol k tradičným veľkonočným zvykom vedený ako dieťa, tak ich už dnes doržiavať nebude... "Práveže vôbec nie. Som už síce ´veľký chlapec´, ale zázrak znovuzrodenia ma očarí každoročne. Milujem ten pocit obnovenia a možného začiatku a tiež to, že jar je v rozpuku a všetko je pred nami. Dá sa povedať, že sa mi Veľká noc spája práve s takými to pocitmi - že stojíme na začiatku a všetko je pred nami..."

Keďže má veľkonočné sviatky rád a ctí si tradície, snaží sa, aby doma mali pripravené všetko, čo k veľkonočnej atmosfére neodmysliteľne patrí. "Okrem tradičnej domácej výzdoby a príprav koláčov - teda mazanca a baránka - pripravujeme i výslužku pre koledníkov. Farbíme a zdobíme vajíčka a tiež občas vyrobíme nejakú tu kraslicu. Ale musím povedať, že je to len veľmi amatérske a s kraslicami, ktoré vyrábajú skutoční majstri, sa to vôbec nedá porovnať.

Vekom sa záhadne zmenil aj jeho odmietavý postok k veľkonočným sviatkom a všetkému, čo k nim patrí. "Pripadá mi dnes veľmi zábavné, ako sa každý rok na Veľkú noc teším, lebo ako chlapec som to z duše nemal rád. Rodičia mi dali do ruky košík a vystrčili ma na ulicu, aby som šiel koledovať. A ja som to neznášal," dodal so smiechom.

KID

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 2. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 3. Zázračná škola so zelenou strechou
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 147
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 635
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 609
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 579
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 8 624
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 627
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 6 466
 8. Po Slovensku na motorke 5 770
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 239
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 4 936
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na zápase Maďarsko - Portugalsko v Budapešti boli desaťtisíce fanúšikov.

Vláda sprísni podmienky návratu na Slovensko. Ako, rozhodne o týždeň.


2 h
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 464 obetí.


a 4 ďalší 20 h
Publicista Matúš Ritomský.

Z odstupu má Slovensko výsledky, ale uspokojiť by nás to nemalo.


7 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop