Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK: veľkonočné sviatky slovenských celebrít

Katka Koščová neznáša pofŕkanie parfémom po prababke Otec ju oblial rovno v posteliSpeváčka Katka Koščová patrí medzi tie ženy, ktoré majú

Katka Koščová neznáša pofŕkanie parfémom po prababke

Otec ju oblial rovno v posteli

Speváčka Katka Koščová patrí medzi tie ženy, ktoré majú veľkonočné sviatky rady. "Mám Veľkú noc naozaj rada, lebo pre mňa je to ďalšia z príležitostí, ako sa stretnúť s rodinou, s kamarátmi, ktorí sa vracajú na sviatky domov. Okrem toho mám rada tradície a páči sa mi, ako sa pripravujú kraslice, syrek, veľkonočná májka a podobne. Pamätám si, že všetky tieto veci sa pripravovali, keď som bola dieťa a je príjemné vidieť, že tradície sa zachovali a že sa všetko toto deje na Veľkú noc a aj dnes."

Skryť Vypnúť reklamu

Tohto roku sa Katka chystá stretnúť so svojou rodinou a známymi a urobiť si z Veľkej noci naozaj rodinný sviatok. "Pravdepodobne budem časť sviatkov tráviť s rodinou a tešiť sa z toho, že sme zase všetci pohromade. Ale celkom iste sa stretnem aj s kamarátmi a plánujeme, že pôjdeme niekam na chatu. Trochu do prírody, ktorá sa hádam už bude v tomto čase pomaly prebúdzať."

Z detstva si Katka Veľkú noc pamätá ako príjemný sviatok. "Asi ale nemám žiadnu konkrétnu spomienku na Veľkú noc, ktorú by som si špeciálne pamätala. Väčšinou sa u nás doma totiž nič neobvyklé nedeje. Hehe. Pamätám si ale, že oco nás budil vo veľkonočný pondelok vždy veľmi skoro, aby bol prvý, kto nás obleje. A bolo to priamo do postele."

Dnes Katka nemá rada, keď je oblievaná niečim iným ako vodou. "Veľakrát sa stane, že chlapci nabehnú s parfumom po prababke a myslia si, akú službu nám urobia, že nás len tak jemne poprášia. No väčšinou je to dosť veľká tragédia. Nemám rada, keď sa to deje mne, no naopak mám rada, keď sa to deje ostatným. Hehe. Lebo aj napriek tomu, že mne to vadí, pripadá mi to ako veľmi milá a smiešna tradícia, keď som v pozícii pozorovateľa. Smradľavé kolínske od dedka a bratrancov - čo horšie a zároveň čo krajšie nám môže Veľká noc priniesť?," dodala s úsmevom.

Skryť Vypnúť reklamu

Diana Mórová sa teší, že si cez sviatky oddýchne

Na tradície nie je zaťažená

Herečka Diana Mórová si na veľkonočných sviatkoch pochvaľuje najmä to, že si oddýchne. "Našťastie od piatka do pondelka nemáme žiadne divadelné predstavenia, dokonca aj v Paneláku budeme mať počas Veľkej noci v nakrúcaní pauzu, takže si konečne oddýchnem. Vždy je to pred Veľkou nocou tak, že sa na tieto sviatky veľmi teším, lebo pre mňa znamenajú v prvom rade štyri dni voľna. Počas nich si zvyčajne konečne nájdem čas navštíviť svojich známych a rodinu. Takže si to poriadne užijem," prezradila.

Minulého roku sa počas Veľkej noci bola lyžovať na Martinských holiach, tohto roku však asi ostane doma. "Ono je síce na jednej strane fajn, keď človek s rodinou vypadne z domu, ale keď si predstavím, že by som nás musela pobaliť, pričom synček je ešte maličký, takže kvôli nemu treba brať veľa vecí... No, pravdupovediac, nechce sa mi, radšej ostanem doma a vyložím si nohy na stôl. Hehe. Pamätám si aj pár takých veľkonočných sviatkov, kedy sme sa pobalili a šli na štyri dni k moru. Len tak, nadýchať sa morského vzduchu. Verím, že keď už bude Quido väčší, tak sa k takýmto zvykom vrátime."

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa týka veľkonočných tradícií, na tie D. Mórová nie je zaťažená. "Myslím si, že jediné tradičné, o čo sa postarám, bude pár kraslíc na vetvičkách zlatého dažďa. Inak veľmi na tradície nie som. Nebudem ani chystať žiadnu veľkonočnú hostinu. Ak k nám v pondelok nejaký oblievači prídu, voľačo im už len dáme. Hehe. Našťastie mám kamarátov džentlmenov, takže sa nebojím, že budem mokrá." Dokonca sa vraj o to nepostará ani jej partner herec Juraj Mokrý. "On ma zvykne len tak symbolicky pofŕkať vodou, aby som mu neuschla," dodala so smiechom.

Mladý Peter Lipa patril do obávanej oblievačkovej partie

Kedysi naháňal strach, dnes robí synovi šoféra

Spevák, skladateľ a muzikant Peter Lipa považuje Veľkú noc za pekný sviatok a má ho rád hlavne preto, že v ňom ešte stále žijú tradície. "Páči sa mi to, že na Veľkú noc sa ešte stále ľudia snažia uchovávať si zvyky a to je fajn, lebo myslím si, že tradície by sme mali pestovať aj ďalej," prezradil.

Vyrastal v Prešove, kde sa oblieva a na oblievačkach nemohol chýbať ani on. "Kým som bol dieťa, tak to nebolo z mojej strany nič slávne. Ale v takom postpubertálnom období, sme boli partia piatich či šiestich mladíkov, chodili sme k spolužiačkam a trúfam si povedať, že sme boli obávaná oblievačková partia. Boli sme pre tie chúďatá dievčatá doslova posrach," pospomínal si s úsmevom.

Dnes chodieva po oblievačkach so svojim 11-ročným synom. "Robím mu šoféra. Chodíme po rodine a po známych. Zatiaľ nechce chodiť k spolužiačkam, aj keď má jednu takú, ktorá sa mu veľmi páči. Lenže k nej sa asi bojí ísť, zrejme by mu to bolo blbé..."

P. Lipa má rád veľkonočné dobroty, priznáva však, že patrí medzi tých, ktorí sa snažia žiť zdravo a veľkonočné dobroty teda rozhodne zdravé nie sú... "Je to taký trend, že všetci sa snažíme stravovať čo najzdravšie a keby som si dal údené, šunku a k tomu ešte šalát, tak by všetka moja predchádzajúca snaha jesť len zdravo, bola v ´háji´... Ale cviklu s chrenom, to si neodpustím," dodal s úsmevom.

František Kovár bral prípravy na Veľkú noc vážne

Poháre s vodou schoval do šuflíka

Herec František Kovár má Veľkú noc rád, lebo sa mu k nej viažu príjemné spomienky spojené s jeho detstvom i študentskými časmi. "Keď som bol malý chlapec, tak som mal tú výhodu, že sme bývali v dome, kde bolo veľmi veľa dievčat. S kamarátmi sme mali vytipované tie rodiny, kde sa naozaj oplatilo ísť. Vedeli sme totiž, kde nám dajú nie len sladkosti ale aj korunu. No a keď sme dakde dostali papierovú päťkorunu, tak to bol už veľký sviatok. Uznáte, že také čosi ako oblievačka, si vyžadovalo veľkú prípravu. Pamätám si, aký som bol nadšený, keď sa u nás už dali kúpiť vodné pištole. To boli naozaj úžasné časy," prezradil s úsmevom.

Keď bol už väčší, tak mal s kamarátmi tiež pripravený systém na to, kam a kedy ísť polievať. "Už keď sme boli študenti, tak sme šli na to inak - vtedy sme vedeli, v ktorej rodine je najväčšia zábava a tú sme si nechali na záver. Aby sme tam mohli ostať..."

F. Kovár bral Veľkú noc vždy vážne, pripravoval sa na ňu dokonca aj doma... "Večer pred veľkonočným pondelkom som si z kuchyne vzal čo najviac hrnčekov a pohárov. Dal som do nich vodu a poschovával som ich kade tade po izbe, v ktorej som býval so sestrou. Napríklad do šuflíka... No a potom ráno stačilo siahnuť po zásobách a sestru obliať ešte skôr, než by stihla zareagovať. No a keďže som mal tých pohárov poschovávaných niekoľko, vždy bola po pár sekundách úplne mokrá..."

Radosti veľkonočnej oblievačky si nenechá ujsť ani dnes. "Už je to oveľa pokojnejšie, ale zase nie tak celkom, lebo chodím na oblievačku s vnúčatami a to sú tiež riadne šidlá..."

Herec Igor Adamec sa s rodinou chystá stráviť sviatky v zábavnom parku v českom Liberci

Na veľkonočný pondelok si varia vianočnú kapustnicu

Herec Igor Adamec má síce Veľkú noc rád, ale zvyčajne ju netrávi doma a nečaká na to, či "jeho" ženy ktosi príde poliať. "Najčastejšie trávime tento sviatok na chalupe. Ak ideme na Veľkú noc tam, tak si urobíme typickú veľkonočnú atmosféru, manželka pripraví nejakú výzdobu a na veľkonočný pondelok ráno urobí aj nejakú obloženú misu, aby všetko bolo tak, ako to má byť," prezradil.

Tohto roku sa však na chalupu nechystajú, pripravený majú iný plán. "Ideme do Liberca. Je tam totiž taký veľký aquapark a keďže moja dcéra sa veľmi rada čvachtá a čľapká, tak sme uvažovali, že by sme vymysleli čosi také, aby sme veľkonočné sviatky spojili s vodou. Našťastie totiž počas Veľkej noci mám voľno - ani sa nenakrúca Mafstory a ani nehrám v divadle. Takže sme rozmýšľali, kam by sme sa vybrali. Najprv sme zvažovali nejaké kúpele, ale potom sme objavili, že v Liberci je obrovský zábavný aquapark. Navyše - do Prahy to tiež nie je ďaleko, takže som už aj kúpil na dva večery lístky do pražských divadiel. Už sa na to veľmi tešíme." Keď už bude v Liberci, celkom iste neobíde botanickú i zoologickú záhradu, vyberú sa aj na vrch Ještěd.

Čo sa týka veľkonočných zvykov, keďže nebudú sviatky tráviť doma, mnohé si odpustia. "Manželka ani dcéra nie sú odporkyne veľkonočného oblievania a šibania, ale ani po tom veľmi netúžia. Dcéra nikdy nebola ten typ, že by sa na veľkonočný pondelok ráno vyfintila a s radosťou čakala oblievačov. To teda rozhodne nie. Určite však obidve naše baby na veľkonočný pondelok oblejeme, aj keď nebudeme doma. Ja len pevne verím, že si so sebou zbalia aspoň nejaké čokoládové vajíčka, aby sme so synom neobišli úplne na prázdno," smeje sa.

Samozrejme, že keď sa človek na sviatky vyberie mimo domu, nie je také jednoduché pripraviť si všetky dobroty, ktoré k tomuto sviatku patria. "V prípade, že ideme na chalupu, manželka prichystá šunku, vajíčka a koláče doma a čosi so sebou vždy zoberieme. Teraz v Liberci v hoteli si neviem predstaviť, že by manželka robila zemiakový šalát. Lenže my po veľkonočných dobrotách až tak netúžime. Veď si len vezmite, čo všetko sa počas týchto sviatkov je - vajíčka, ktoré sú samý cholesterol či zamiakový šalát s majonézou, ktorá rozhodne nie je zdravá. Kadejaké údené a slané šunky a k tomu všetkému koláče plné cukru..."

Veľká noc teda rozhodne nie je zdravým sviatkom. "My však máme jedno špeciálne jedlo, ktoré si vždy robíme na veľkonočný pondelok. Je to kapustnica. Taká istá ako na Vianoce. To je totiž podľa nás sviatočné jedlo a preto nesmie chýbať ani na Veľkú noc. Tohto roku si ju urobíme hneď, ako sa vrátime z Liberca."

KID

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Crème de la crème po slovensky
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 8. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 25 579
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 388
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 075
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 237
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 050
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 577
 7. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 730
 8. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 6 286
 9. Po Slovensku na motorke 5 482
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 4 941
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner na Najvyššom súde.

Otázku viny Kočnera a Zsuzsovej opäť posúdi pôvodný senát.


9 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Maďari zakázali propagovanie homosexuality.


a 2 ďalší 8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop