okolitých obcí fľaše so vzorkami pitnej vody.
KOŠICE. Pri príležitosti Svetového dňa vody totiž VVS ponúkla obyvateľom službu - bezplatný rozbor prinesených vôd na zistenia, aký majú obsah dusičnanov.
Bezplatné rozbory si ľudia pochvaľujú
"Čítal som v Korzári, že dnes budú robiť rozbory vody a tiež to, že v okolí Košíc nie je voda veľmi kvalitná," povedal nám Tibor Vrančík z Krásnej. "Tak som pre istotu nabral vodu zo studne a priniesol, nech viem, čo sa v nej nachádza. Myslím si, že rozbory vody sú super vec a mohli by to vodári robiť častejšie."
Vodári ochotní sú, ale problém je v ľuďoch. Keď totiž zistia, že rozbor na dusičnany stojí okolo 200 a celkový (zahŕňa 27 ukazovateľov) zhruba 4000 Sk, radšej si vodu preskúmať nedajú.
Výsledky rozborov vzoriek vôd by mali byť známe koncom marca, respektíve začiatkom apríla.
Čo môžu spôsobiť dusičnany
Na Slovensku je limitnou hodnotou pre dusičnany v pitnej vode 50 mg na liter pre dospelého a 15 mg/l pre dojčatá. V tráviacom trakte sa dusičnany menia na nitrosoamíny, ktoré môžu spôsobiť rakovinu žalúdka, čriev i pečene. U dojčiat môžu nadlimitné hodnoty dusičnanov spôsobiť udusenie.
* * *
Nevyhovuje tretina studní
n Podľa pracovníkov VVS medzi obce s vysoko nevyhovujúcimi vzorkami vody zo studní pre vysoký obsah dusičnanov patria Čaňa, Valaliky, Rozhanovce, Čečejovce, Malá Ida, Geča, Janík, Košice-mesto, Nižný Klátov, Zdoba, Byster, Vyšná Myšľa či Hutka.
n Na celom východe nevyhovuje tretina studní. Vlani zaznamenali vo VVS z 2968 analýz vody až 992 prekročených limitov obsahu dusičnanov.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári