mesto už dávno plánovalo riešiť aj bez Auparku. Investor sa ohradil voči kritikom, ktorí tvrdia, že môže vydierať mesto, lebo mu patrí aj kus cesty.
KOŠICE. Zákon hovorí, že ak sa má cesta zrušiť kvôli inej výstavbe, jej investor musí na svoje náklady zabezpečiť výstavbu náhradnej cesty, ktorá bude zodpovedať dopravným potrebám. Ide o vyvolané investície.
HB Reavis sa pri kúpe pozemkov od mesta na Námestí osloboditeľov v roku 2004 (za 3 200 Sk/m2) zaviazal, že okrem kúpnej ceny dá vlastných minimálne 100 miliónov Sk do verejnoprospešných investícií, najmä na cestu. Jej rekonštrukcia má však stáť od 270 miliónov (povrchový variant) do 800 miliónov (zapustenie dopravy do zeme). Investor uprednostňuje finančne i technicky menej náročný variant a odmieta, že by mal všetko platiť sám. To žiada časť verejnosti, ktorá je proti výstavbe Auparku na Námestí osloboditeľov.
Vyvolaná investícia len 27 miliónov?
HB Reavis sa bráni tým, že v praxi sa pri posudzovaní vyvolaných investícií uplatňuje zásada primeranosti. "Tá má chrániť investora pred neprimeranými požiadavkami osôb, ktoré sú dotknuté výstavbou. Najmä keď tieto často rozhodujú aj o vydaní územného rozhodnutia alebo stavebného povolenia," informoval projektový manažér HB Reavis René Popík na včerajšej tlačovke, na ktorej argumenty kritikov označil za mýty a polopravdy.
Vyjadril sa, že investícia bezprostredne vyvolaná výstavbou Auparku nedosahuje ani 100 miliónov. Podľa minuloročnej analýzy, ktorú objednalo mesto od firmy ISPO, to má byť len 27 miliónov. "Rozdiel do 100 miliónov, ktoré napriek tomu preinvestujeme, je naším príspevkom k realizácii zámeru mesta riešiť dopravu na námestí."
Popík: Mesto viac pýtať nemôže
Projektový manažér HB Reavis to zdôvodňuje tým, že už mestský regulačný plán námestia z roku 1996 počítal s takou cestou, ako majú urobiť teraz aj kvôli Auparku. "Mesto ju dlhodobo plánovalo aj bez Auparku. My jej realizácii len napomáhame. Nepovedali sme, že viac ako 100 miliónov nedáme, ale súkromný investor nemôže suplovať mesto."
Popík tvrdí, že na základe zmluvy z roku 2004 mesto nemôže vznášať voči investorovi dodatočné požiadavky na investície, ktoré sú len súvisiace a nie vyvolané, ani nemá právo žiadať úhradu vyvolaných investícií nad rámec primeranosti. "Nemôže sa úspešne domáhať, aby sme preinvestovali viac ako 100 miliónov."
Mesto to presadiť nevie
Primátor František Knapík (KDH) sa nedávno vyjadril, že rozumie postoju HB Reavis, ktorý nechce platiť celú investíciu do cesty. "Investor by zainvestoval len to, čo je nevyhnutné. Súčasný stav je však pre mesto nevyhovujúci a my chceme presadiť variant, ktorý by mal situáciu zásadným spôsobom zlepšiť." Poznamenal, že rokovania s investorom nie sú jednoduché, aby mesto dokázalo presadiť, nech všetko zaplatí HB Reavis. Mesto tento rok vyčlenilo na riešenie dopravy na námestí len 5 miliónov.
Vlastnia kus Puškinovej ulice
Popík informoval, že časť pozemku HB Reavis, ktorú kúpili od VSŽ, leží pod cestou a električkovými koľajnicami na Puškinovej ulici (juhovýchodný roh Všeobecnej zdravotnej poisťovne). Ďalšia časť,ktorú kúpili od mesta, je pod tzv. esíčkom, ktoré dopravne predeľuje námestie. "Všetky časti pozemkov, ktoré budú ležať mimo objektu Auparku, sa po realizovaní verejných investícií, komunikácií a chodníkov, prevedú bezodplatne na mesto." Kritici sa obávajú, že by firma mohla vydierať mesto napríklad tak, že ohradí pozemky a znemožní prejazd dopravy. Popík reagoval, že Auparku nikdy nenapadlo vydierať mesto.
Začnú povrchovým variantom
Mesto na rozdiel od HB Reavis preferuje zapustenie cesty do zeme. Neodmieta pritom povrchovú alternatívu, ale tá nemá brániť potenciálnej realizácii podzemného variantu v budúcnosti. Popík informoval, že investor pripravil dve alternatívy projektu, s pozemnou aj podzemnou dopravou.
"Ak stavebný úrad (či ním bude mesto alebo iný stavebný úrad, ešte nie je rozhodnuté pozn. red.) rozhodne o zapustení dopravy do zeme, pôjde o dve etapy stavby: prvá pozemná, druhá podzemná. Zrealizovala by sa prvá, ktorú možno nazvať dočasnou, ak by neboli financie na druhú. Realizácia druhej etapy by závisela od ďalších zdrojov. Ale to už by bola otázka na mesto."
Námestie by nezatvorili
Investor ubezpečil, že pri realizácii povrchového riešenia nedôjde k radikálnym obmedzeniam v doprave na Štúrovej ulici. "Značná časť nového koridoru je mimo súčasnej komunikácie. Výstavba cesty bude prebiehať za plnej prevádzky, napríklad ako momentálne Prešovská Sečovská. Budú len doporučené obchádzkové trasy. Pri realizácii zapusteného variantu však treba uzavrieť Štúrovu ulicu v úseku od ulice Davida Feju minimálne po budovu ČSOB, urobiť zmeny v organizácii MHD, vrátane električiek a trolejbusov, a viesť obchádzkové trasy po Štefánikovej a Rastislavovej ulici. Výstavba povrchového variantu si vyžiada 3 až 4 mesiace, mimoúrovňového 14 až 18 mesiacov," tvrdí Popík.
Podľa neho o dopravnom variante stále rozhodnuté nie je a investor s mestom hľadajú externé zdroje financovania. HB Reavis plánuje získať územné rozhodnutie na cestu v máji (no ešte oň nepožiadal) a možno už do konca roka začať komunikáciu stavať. Popík informoval, že výstavba Auparku začne až po dokončení cesty. Spoločensko-obchodné centrum má byť hotové do konca roka 2010.
FAKTY O AUPARKU
n Namiesto doterajších 517 parkovacích miest na Námestí oslobiditeľov má mať Aupark v podzemných garážach 1 200 miest.
n Podľa investora sa po otvorení Auparku zvýši počet motorových vozidiel na námestí, ktorých tam teraz prechádza denne vyše 20-tisíc, o 12 percent, ale priepustnosť sa má zlepšiť.
n Okrem električiek sa všetka doprava presťahuje na južnú stranu námestia. Každý smer ráta s dvomi pruhmi a tretím pre MHD, vjazdy a výjazdy z Auparku. Pred križovatkou Jantárová - Palackého pridajú odbočovacie pruhy.
n Aupark so značkovými predajňami, reštauráciami a multikinom má stáť 2,8 miliardy. Počíta s 160 obchodmi a 15-tisíc štvorákmi administratívnych priestorov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári