premiestňovaní. Vrcholom je, keď hasičov už volajú aj kvôli tomu, aby zdvihli pacienta zo zeme na posteľ.
KOŠICE. Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Košiciach vykonali počas uplynulého roka dvadsať takýchto výjazdov, ktorých mohlo byť aj viac, no neraz nepovažovali zásah za skutočne potrebný. Trikrát boli pomôcť nevládnej osobe v byte, pretože zdravotníci údajne odmietli v dvoch prípadoch zásah, dvakrát prenášali obézneho pacienta, dokonca aj v nemocnici. Pomohli niekoľkým pacientom uviaznutým na záchode. Najviac sa narobili pri naložení a vykladaní 230-kilového pacienta, ktorého zvládlo päť hasičov.
K licencii patria aj služby
"Nie sme proti takýmto činnostiam, ale, samozrejme, treba tu zhodnotiť, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je povinný poskytnúť pomoc občanovi. Pokiaľ je niekto napojený na prístroje, samozrejme, pomôžeme. Operační pracovníci zdravotnej služby tlačia na to, že nám to vyplýva zo zákona. Musí sa to riešiť na ministerskej úrovni, lebo ak niekto dostane licenciu, tak by mal byť pripravený na to, že služby zabezpečí. Ak dôjde lekár a zdravotník a nestačia na to, nech si zavolajú ďalšieho poskytovateľa," vysvetľuje zástupca riaditeľa KR HaZZ plk. Jozef Fedorčák, ktorý dodal, že podľa jeho názoru to nie je činnosť hasičov, pretože ak príde kontrola, dozvedia sa, že ide o neoprávnené poskytnutie pomoci.
Hľadajú pravidlá
Uskutočnilo sa rokovanie so všetkými poskytovateľmi neodkladnej zdravotnej starostlivosti, po ktorom bol daný podnet na Prezídium Hasičského a záchranného zboru, aby bola táto problematika riešená komplexne. Momentálna situácia je taká, že o tom, či budú hasiči zdravotníkom pomáhať, rozhoduje len krajský operačný dôstojník.
"Tlačili sme na súkromných poskytovateľov, aby boli dostatočne vybavení a pripravení pomôcť. Boli to ostré rokovania. Ak nás bude málo na zmene a bude požiar, zavoláme zdravotníkov? Prídu? Nechceme hádzať horúci zemiak niekomu inému, ale ak má niekto nejaké povinnosti, tak by si ich mal zabezpečiť."
Znášanie zvládne každý
Zdravotníci sa opierajú o zákonné úlohy HaZZ v súvislosti s činnosťami, ktoré sa sporadicky predpokladajú. Teda vynášanie postihnutých osôb z nejakého územia. Je to tak však len v situáciách, ak ide o záplavy, zemetrasenie.
"Toto sú naše povinnosti. Keď je tam lekár, ten poskytne pomoc pacientovi. My nie, on je po odbornej stránke vyššie," dodal J. Fedorčák.
Okresný riaditeľ hasičov Jozef Bodnár taktiež tvrdí, že ide o problém. "Sú prípady, keď pomôcť treba, no aj také, keď sme volaní zbytočne. Musíme posudzovať každý prípad osobitne, no my pri tom pacientovi nie sme a na diaľku to zhodnotiť neraz nevieme. Znášanie pacientov nie je odborná robota, stačí, ak zaklopete susedovi a ten pomôže takisto ako hasič."
Zákon si vykladajú po svojom
Hasiči patria pod Integrovaný záchranný systém rovnako ako aj zdravotnícki záchranári. V zákone majú určené, že ako Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) spolupracujú so Zdravotnou záchrannou službou pri ohrození života občana.
"Zákon však bližšie nešpecifikuje okolnosti ani miesto takejto spolupráce, takže vzniká viacero možností jeho výkladu a tak sa stalo, že každé krajské riaditeľstvo HaZZ si zákon vykladá po svojom," argumentuje vedúca lekárka Krajského operačného strediska Košice Beáta Bodnárová.
Autor: krs, kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári