Ten predošlý je ešte z minulého režimu, nový by mal byť po schválení v parlamente účinný od septembra.
KOŠICE. Zákon zavádza štátny vzdelávací program, záväzný pre všetky školy, a súčasne im dáva možnosť vytvárať si na jeho základe vlastné školské vzdelávacie programy, domáce vzdelávanie, ale má dôjsť aj k zníženiu maximálneho počtu žiakov v triedach. Malo by sa zrušiť pomenovania špeciálne školy, odborné školstvo sa zjednotí pod názvom stredná odborná škola (SOŠ), ktorá v sebe bude zahŕňať učilištia, priemyslovky i SOŠ. Konzervatóriá sa stanú samostatnou kategóriou.
Už sa pripravujú
"Zákon vnímame pozitívne. Máme šťastie, že sme organizovaní pod Slovenskou obchodnou priemyselnou komorou a mali sme možnosť pripomienkovať ho. Bude sa síce meniť názov školy, ale to sme už za 123 rokov zažili. Už nebudeme učilište, ale stredná odborná škola. Na zmenu sa pripravujeme a september nás nezaskočí. V prvom ročníku pribudne ďalší cudzí jazyk, preto bude problém s učiteľmi, angličtinári do škôl nechcú ísť kvôli platom," povedal nám riaditeľ SOU dopravného Jozef Eperješi.
Práve učilištia volali po zmene, lebo samotný názov rodičov odrádzal a deti umiestňovali skôr na gymnáziá.
"My sme nikdy problém s počtom žiakov nemali. Ako sa budeme volať, na tom veľmi nezáleží. Presadí sa len kvalita a manažment škôl, ktorý reaguje na potreby trhu práce. O niektoré odbory nie je záujem. V meste už boli dve stavebné učilištia zrušené, niektoré odbory mladých neoslovujú. Treba sa prispôsobiť, my sme obmenili odbory, dokonca máme aj zamestnávateľa - Cech predajcov a servisov SR," vysvetľuje zástupca riaditeľa SOU dopravného Miroslav Babják.
Škola a prax
Školy budú mať možnosť vytvoriť si časť obsahu vyučovania, to je pre niektorých problém. "Neviem si predstaviť, že štát určí povinný obsah a my budeme niečo dopĺňať. Škola nemôže suplovať prax," vraví riaditeľ SPŠ hutníckej Ladislav Makó.
J. Eperješi má iný názor: "My sme už na to nabehli a disponibilné hodiny sme upravovali podľa potrieb zamestnávateľov. Žiaci potrebujú mať záruky, že nepôjdu na úrad práce. Za 15 rokov máme len 5 percent nezamestnaných z našich odborov. Treba budovať centrá odborného vzdelávania, aby pre žiaka, keď príde do praxe, nenastala bariéra. Napriek dostatku žiakov trh práce nedokážeme nasýtiť."
Spájanie SOU a SPŠ - dilema
Riaditeľ stavebnej priemyslovky Milan Hačko je presvedčený, že už je na novú legislatívu najvyšší čas. Podľa neho je jedno, ako sa škola bude volať, dôležitá je zmena obsahu.
"Dávno sme búšili, aby to tak bolo, starý zákon má takmer 30 rokov. Nám nebude prekážeť zmena názvu, myslím si, že sa školy budú zlučovať a vznikne tu jedna silná inštitúcia, ktorá vychová stavbárov. Veď máme len 400 žiakov, kým kapacita je 700. Môj názor je, že aj naši maturanti by mali dostať výučný list, aby mali v rukách dva chlebíky."
L. Makó má iný názor. Nepovažuje za šťastné, ak nedôjde k razantnej zmene obsahu a kvality škôl. "Nie je možné, aby sa školy zrovnoprávňovali, hoci len názvom. To sme zažili v socializme. Učilište bude učilišťom a priemyslovka odbornou školou, spájať ich by bolo hlúpe. Zákon som pripomienkoval, pretože sa nerozlišujú typy škôl. Je však pravda, že zákon je nutné prijať, čo zrejme po odklepnutí vládou nebude problém."
Podľa neho to robíme opačne ako Česi, oni najprv vyskúšajú, potom spustia, my najprv spustíme, a potom odstraňujeme nedostatky. "Schvaľujem však potrebu ďalšieho jazyka, ako aj obsahovej reformy v školách. Septembra sa nebojíme."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári