bol naozaj včasný - naši predkovia často odvodzovali počasie na Veľkú noc práve i od toho, aký bol mariánsky sviatok 25. marca.
Deduškovské múdrosti zakotvujú, že zima ešte môže trvať (potvrdil to aj včerajšok, keď na viacerých miestach snežilo): Zvestovanie jar zvestuje, ale zima nie vždy nepoľavuje. Reagujú aj na alternatívy predčasnej jari: Keď teplo pred Zvestovaním včielky zobudí, čakaj dažde i mokrú jar. Za koľko dní pred Pannou Máriou vyjdú žaby, za toľko po nej budú schované.
Ani prechodné ochladenie však už optimizmus ľudí nezmrazuje, práve Zvestovanie býva u nás najčastejším termínom návratu lastovičiek: Panna Mária lastovičky zo zástery vypúšťa.
Dnešok súvisí aj s denným svetlom: Panna Mária sfúkne sviečku, svätý Michal (29. 9.) ju rozsvieti. Práve v tomto týždni (30. 3.) opäť prejdeme aj na letný čas.
Roľníci oddávna vítajú, ak je 25. marca pekný a slnečný deň: Keď je na Zvestovanie pekný deň, môžeme čakať úrodný rok. Naopak, dažde vzbudzovali obavy i z možného výskytu ľadovca a dlhšej nepohody. Zaujímavé ale je, že jarný sniežik v tento deň roľníkov až tak nedesil: Keď na Matku Božiu sneh na poli leží, tam kosa a srpok poľahky pobeží. Iba pred niekoľkými dňami naštartoval marcový Gregor (12. 3.) oráčov, a už je tu jarná siatna Mara odveký termín jarnej sejby: Na Matku Boží má sa siať zboží. Je to významný deň aj pre ovocinárov, vhodný na štepenie stromov, čo dokumentuje aj označenie: Štepná Mara.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári