Deň zápasu za ľudské práva
1867
V Skalici sa narodil lekár, národný buditeľ, priekopník česko-slovenskej vzájomnosti Pavel Blaho. Zakladateľ Katolíckeho kruhu v Skalici, potravinárskych spolkov i úverových družstiev. V Luhačoviciach, kde bol kúpeľným lekárom, usporadúval zjazdy Česko-slovenskej jednoty. Venoval sa ochotníckej divadelnej a muzeálnej činnosti, vydával týždenník Pokrok a tiež kalendár Nová domáca pokladnica. Zomrel 29. novembra 1927 v Bratislave.
1912
V Budapešti sa narodil slovenský právnik, lesný ekonóm František Papánek. Profesor Vysokej školy poľnohospodárstva a lesného inžinierstva v Košiciach a Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene. V r. 1967-71 expert OSN pre výživu a poľnohospodárstvo. Zaoberal sa otázkami oceňovania lesov. Zomrel 25. septembra 1995 vo Zvolene.
1942
1000 mladých žien a dievčat zo Šarišsko-zemplínskej župy transportovali z Popradu do Osvienčimu. Začali sa tým deportácie Židov zo Slovenska do koncentračných táborov. Násilné transporty Židov sa uskutočňovali do októbra 1942 a boli obnovené po povstaní v roku 1944. Z celkového počtu vyše 70 000 deportovaných zahynulo v táboroch smrti asi 60 000 slovenských Židov.
1942
V Niedzici, Poľsko, sa narodil slovenský herec Michal Dočolomanský, dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND), kde vytvoril množstvo postáv, nezabudnuteľnou je však jeho Jánošík v inscenácii Na skle maľované. Hral vo filmoch a televízii: Tvár v okne, Medená veža, Skrytý prameň, Adéla ješte nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech, Tisícročná včela, Tri gaštanové kone, Červené víno, Sváko Ragan, Inžinierska odysea, Horská služba a i. Účinkuje v rozhlase.
1947
V Bratislave sa narodila operná speváčka, sopranistka Gabriela Beňačková (- Čápová). Pôsobila v Národnom divadle v Prahe, a v Opere Slovenského národného divadla v Bratislave. Neskôr bola stálym hosť najväčších operných a koncertných scén, napr. Bavorskej štátnej opery v Mníchove, Štátnej opery vo Viedni, Covent Garden v Londýne, spolupracuje s Metropolitnou operou v New Yorku. Držiteľka viacerých prestížnych ocenení, v Rakúsku jej udelili vysoké umelecké vyznamenanie - titul Kammersängerin.
1991
V Bratislave zomrel divadelný režisér Miloš Pietor. Pôsobil v divadlách v Prešove, vo Zvolene, v Martine. V r. 1978-91 bol členom, 1990-91 riaditeľom Slovenského národného divadla v Bratislave. Svojou režijnou tvorbou: A. P. Čechov Čajka, W. Shakespeare Hamlet, Richard III., J. Steinbeck O myšiach a ľuďoch, J. Osborne Komik, J. Kákoš Dom pre najmladšieho syna, J. Gregor-Tajovský Statky-zmätky, Nový život a i. ovplyvnil vývoj slovenského divadla. Venoval sa tiež filmovej réžii. Pod jeho vedením vznikli inscenácie a celovečerné snímky: Statky-zmätky, Netrpezlivosť srdca, Sonatína pre páva, Faidra, Veľké šťastie, Drotár a i. Narodil sa 3. februára 1933.
Autor: 25. marca
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári