JAROSLAV VRÁBEĽ, jaroslav.vrabelkorzar.sk
ddnes vyhlasujú vodiči DPMK štrajkovú pohotovosť. Chcú vyššie mzdy. Odborársky predák tvrdí, že prestanú nútene porušovať predpisy a v MHD môže vzniknúť chaos. Šéf predstavenstva reaguje, že o porušovaní predpisov nevie a chaosu sa neobáva.
KOŠICE. V DPMK prebieha kolektívne vyjednávanie. Odborovej organizácii, ktorá zastupuje väčšinu z 570 vodičov, sa nedarí dohodnúť so zamestnávateľom. Žiada, aby vodičom pridali 15 korún na hodinu, čo je 19-percentný nárast. Teraz má vodič autobusu a trolejbusu 80 Sk/hod. a električky 76 Sk.
Porovnáva s Bratislavou
Odborársky predák vodičov DPMK Vladislav Stankovič porovnáva, že mzdové tarify vodičov bratislavského dopravného podniku boli už v roku 2005 vyššie, ako dnes majú v DPMK. Tarify bratislavských vodičov sú teraz o 25 až 32 percent vyššie oproti košickým.
Vlani bola priemerná hrubá mzda vodiča DPMK takmer 21 400 Sk, čo je o 9 percent viac ako rok predtým. Stankovič však argumentuje, že to skresľujú nevyhnutné nadčasy či odmeny za predaj lístkov vo vozidlách MHD.
Na nový návrh nepristúpili
Vedenie podniku pôvodne navrhovalo všetkým asi 1 100 zamestnancom tento rok 3-percentný rast miezd. Po aktivitách odborov vodičov, vrátane protestného zhromaždenia na februárovom rokovaní mestských poslancov, ponúkol zamestnávateľ, že k 3 percentám od marca pridá od mája vodičom ďalšie 3 až 4 percentá a ostatným 1 až 2 percentá. DPMK však májové zvýšenie podmieňuje aprílovým rozhodnutím mesta.
Predseda predstavenstva dopravného podniku Ladislav Bruňák (SDKÚ-DS) vysvetľuje, že budú žiadať, aby poslanci pridali k tohtoročnej 418-miliónovej prevádzkovej dotácii mesta pre DPMK minimálne vyše 20 miliónov na vykrytie minuloročnej straty a ďalších 20 miliónov na uspokojenie požiadaviek odborov. Tie však podľa Stankoviča trvajú na pôvodných požiadavkách.
Dostali manuál, ako dodržiavať predpisy
Oddnes chcú pritlačiť štrajkovou pohotovosťou. "V bežný deň je vodič prinútený opustiť garáž aj s vozidlom, ktoré nie je v poriadku. Cestovné poriadky sú urobené tak, že vodiči sú nútení porušovať dopravné a iné právne predpisy, aby mali prestávku v práci. Počas štrajkovej pohotovosti by mali svoje povinnosti dodržiavať tak, aby neporušovali nič!" vysvetľuje Stankovič. Očakáva, že niektoré autobusy môžu meškať a iné ani nevyrazia. Vodiči dostali manuál, čo robiť, aby predpisy neporušovali, aj za cenu nedodržania cestovného poriadku.
Bruňák chce vedieť, kto čo porušuje
Bruňák reaguje, že Stankovič sa nesnaží nájsť spoločné riešenie. Odmieta tvrdenie o nútenom porušovaní predpisov. "Od novembra 2007 do februára 2008 boli v DPMK kontroly ministerstva dopravy a inšpektorátu práce. Nezistili žiadne závažné porušovanie predpisov." Priznáva, že okolo 60 z asi 160 denne vypravovaných autobusov je vhodné vymeniť za nové, ale to podľa Bruňáka neznamená, že nie sú prevádzkyschopné a bezpečné. "Vedenie DPMK nemá vedomosť o žiadnom prípade nútenia vodičov, aby opúšťali garáž s vozidlom, ktoré nie je v dobrom stave. Dodržiavanie predpisov vyžadujeme a ak ich niekto nedodržuje a pán Stankovič také informácie má, predpokladám, že nám ich bude ochotný poskytnúť, aby tomu bolo možné zabrániť," vyhlásil šéf predstavenstva DPMK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári